Zirkonyum kaplama sallanır mı?

Tough Guy

Centipat
Selamlar.
3-4 ay önce alttaki iki kesici dişime zirkonyum kaplama yaptırdım. Fakat kesici dişlerim fazla gelişmediği ve süt dişi olduğu için kökleri sağlam değildi, 2 gün sonra zirkonyum kaplamalar sallanmaya başladı. Bu da beni yemek yerken korkutuyordu tabii. Köprü şeklinde kaplama yaptırmaya karar verdim.
Bugün ortadaki kökleri sağlam olmayan, kaplama yaptırdığım dişlerimin her iki yanındaki köpek dişlerim küçültüldü köprü için, biraz da diş etlerim kesildi. Fakat dişlerim ve diş etlerim kesilince her iki köpek dişimde de yine biraz sallanma hissettim. Kesilen dişler köprüye dayanak olması için. Ortadaki sallanan dişler de çekildi.
Şu an geçici dişlerimde sallanma yok fakat önceki geçici dişlerimde de sallanma yoktu 2 gün sonra kaplamalar sallanmaya başlamıştı.
Beni tedirgin eden şu: "Acaba dörtlü köprü sallanır mı?"
Doktor sallanıyor gibi hissetmenin sebebi yandaki dişleri çektirmen, dişlerin sağlam ve sallanmıyor dedi.
Zaten sağlıklı dişlerimi kestirmek zorunda kaldığım için üzgünüm bayağı şimdi bu soru da içimi yiyip bitiriyor.
Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Babam 2000 yılında alt çeneye full köprü yaptırdı, sadece 2-3 dişi var alt çenesinde o dişlerde köprü için kullanıldı. 20 Yıl geçti aradan köprü sallanmaya başladı. Dostum keşke implant yaptırsaydın, köprü çok kötü bir şey :( Köprüyü yaptıkları zaman sallanma olmaz, babamın ki daha yeni sallanmaya başladı.

Önceden dişlerim kan emici gibiydi. Düzgün değildi bende zirkonyum kaplama yaptırma kararı aldım 8 diş için. Doktorun bana söylediği şey "Dişlerini ne kadar sık fırçalarsan kaplama o kadar geç düşer". Hepsi aynı anda düşmediği için diş doktorunun ofisinde kulubede yaşıyorum😂 Şaka bir yana senin 2 dişte kaplama var sürekli fırçalarsan 2-3 yılda bir doktor görürsün sadece diye düşünüyorum.

Babam 2000 yılında alt çeneye full köprü yaptırdı, sadece 2-3 dişi var alt çenesinde o dişlerde köprü için kullanıldı. 20 Yıl geçti aradan köprü sallanmaya başladı. Dostum keşke implant yaptırsaydın, köprü çok kötü bir şey :( Köprüyü yaptıkları zaman sallanma olmaz, babamın ki daha yeni sallanmaya başladı.
Dişlerim süt dişi olduğu için kökleri çok küçüktü doktor implant kaldırmaz dedi. Ben de biraz çekindim implanttan tabi. Fazla zorlu bir süreç çünkü.
Önceden dişlerim kan emici gibiydi. Düzgün değildi bende zirkonyum kaplama yaptırma kararı aldım 8 diş için. Doktorun bana söylediği şey "Dişlerini ne kadar sık fırçalarsan kaplama o kadar geç düşer". Hepsi aynı anda düşmediği için diş doktorunun ofisinde kulubede yaşıyorum😂 Şaka bir yana senin 2 dişte kaplama var sürekli fırçalarsan 2-3 yılda bir doktor görürsün sadece diye düşünüyorum.
Dişleri fırçalamanın kaplamanın geç düşmesine nasıl bir etkisi var ki? Zaten dişlerimi fırçalıyordum da benim dişlerim çok küçüktü yemek yemeyi zorlaştırıyordu bu yüzden yaptırdım. Biraz da estetiksel tabi. Dişlerim 2 yaşındaki çocuğun dişlerin farksızdı. 😁

Dişleri fırçalamanın kaplamanın geç düşmesine nasıl bir etkisi var ki? Zaten dişlerimi fırçalıyordum da benim dişlerim çok küçüktü yemek yemeyi zorlaştırıyordu bu yüzden yaptırdım. Biraz da estetiksel tabi. Dişlerim 2 yaşındaki çocuğun dişlerin farksızdı. 😁
Sanırım kaplamaların arasına kaçan pislikten dolayı diş içerden çürüme yapabiliyor. Buda kaplamaların çabuk sallanmasına neden oluyor. Birde yapıştırmada kullanılan malzemede önemli tabi her doktor aynı malzemeyi kullanıyor mu bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı