Zoom lensi nasıl seçilir?

berat3636

Hectopat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar ben Zoom manyağıyım bu nedenle bir kamera ve Zoom lensi almayı düşünüyorum ama fiyatlar ve lenslerin neye göre hangi kameraya uyumlu olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Böyle 30X optik Zoom'lu bir lens ve yanına da güzel fotoğraf çeken bir kamera arıyorum. Bütçeyi kamera ve Lensin kalitesine göre belirlemeyi düşünüyorum.

Bütçeni söylemeden pek bir tavsiye vermek imkansız. Ayrıca 30x optik zoom mantığı değiştirilebilir zoom lensler için biraz yanlış bir tabir. En geniş açıdan en dar açıya x30 zoom bir lens demek 20mm den 600mm’ye bir lens demek ve böyle bir lens yok.

Nikon ve Canon giriş seviyelerinde 2000 TL’ye de zoom lensler var, Sony FE serisinde 400.000 TL’ye de zoom lensler var. Ortalamanın biraz üstü bir kalite, iyi bir af, yüksek aralıkta optik zoom içeren bir zoom lens zaten genellikle her markada 30.000-40.000 TL üzerindeler.

Neler yapmak istediğinde ilgili bir durum. Profesyonel bir şeyler yapmayı düşünmüyorsan canon 650D ile birlikte 75-300 f4-5.6 alabilirsin. Düşük ışıkta zorluk yaşatsa da keyif verecektir, bugünün piyasasında harcaman da 10000 TL altında olacaktır.

Bunun yerine hobi olarak doğa fotoğrafçılığı yapanlar için de dediğin gibi yüksek optik zoomlu değiştirilemez lensli makineler de üretiliyor ve modern olanları oldukça güzel işler çıkartabiliyor. Daha fazla detay verirsen yardımcı olabilirim.

Bütçeni söylemeden pek bir tavsiye vermek imkansız. Ayrıca 30X optik Zoom mantığı değiştirilebilir Zoom lensler için biraz yanlış bir tabir. En geniş açıdan en dar açıya X30 Zoom bir lens demek 20mmden 600Mm'ye bir lens demek ve böyle bir lens yok.

Nikon ve Canon giriş seviyelerinde 2000 TL'ye de Zoom lensler var, Sony FE serisinde 400.000 TL'ye de Zoom lensler var. Ortalamanın biraz üstü bir kalite, iyi bir af, yüksek aralıkta optik Zoom içeren bir Zoom lens zaten genellikle her markada 30.000-40.000 TL üzerindeler.

Neler yapmak istediğinde ilgili bir durum. Profesyonel bir şeyler yapmayı düşünmüyorsan Canon 650D ile birlikte 75-300 F4-5.6 alabilirsin. Düşük ışıkta zorluk yaşatsa da keyif verecektir, bugünün piyasasında harcaman da 10000 TL altında olacaktır.

Bunun yerine hobi olarak doğa fotoğrafçılığı yapanlar için de dediğin gibi yüksek optik Zoom'lu değiştirilemez lensli makineler de üretiliyor ve modern olanları oldukça güzel işler çıkartabiliyor. Daha fazla detay verirsen yardımcı olabilirim.

Değiştirilebilir olmasına gerek yok. Mesela 20 metre ilerideki bir ağacın dalındaki kuşu kaliteli bir şekilde çekmek istiyorum. Veya bir uçağın inişini çok net bir şekilde çekebilmek istiyorum. Hatta bir uçağın iniş anında tekerlerlerini asfalta temas ettirme anını çekmek istiyorum. 30X yeterli olur mu? Bütçe 15.000 TL desek? Nasıl bir şey alabilirim 15.000 TL'ye? Ama sabit lensli olmasın istiyorum. Seyahat ediyorum ve insan fotoğrafı da çekmek istiyorum. Bu nedenle kameranın da kaliteli olmasını istiyorum. O yüzden bütçe 20.000 TL diyelim.

Bütçeni söylemeden pek bir tavsiye vermek imkansız. Ayrıca 30X optik Zoom mantığı değiştirilebilir Zoom lensler için biraz yanlış bir tabir. En geniş açıdan en dar açıya X30 Zoom bir lens demek 20mmden 600Mm'ye bir lens demek ve böyle bir lens yok.

Nikon ve Canon giriş seviyelerinde 2000 TL'ye de Zoom lensler var, Sony FE serisinde 400.000 TL'ye de Zoom lensler var. Ortalamanın biraz üstü bir kalite, iyi bir af, yüksek aralıkta optik Zoom içeren bir Zoom lens zaten genellikle her markada 30.000-40.000 TL üzerindeler.

Neler yapmak istediğinde ilgili bir durum. Profesyonel bir şeyler yapmayı düşünmüyorsan Canon 650D ile birlikte 75-300 F4-5.6 alabilirsin. Düşük ışıkta zorluk yaşatsa da keyif verecektir, bugünün piyasasında harcaman da 10000 TL altında olacaktır.

Bunun yerine hobi olarak doğa fotoğrafçılığı yapanlar için de dediğin gibi yüksek optik Zoom'lu değiştirilemez lensli makineler de üretiliyor ve modern olanları oldukça güzel işler çıkartabiliyor. Daha fazla detay verirsen yardımcı olabilirim.

Bu arada hocam, bende Galaxy k Zoom var ve 10X optik Zoom var bu sözde telefon olan fotoğraf makinesinde. 44mm ile 58mm arasında çok fark var mı ki?

Screenshot_20240110_223442_Hepsiburada.jpg

20240110_223502.jpg

20240110_223512.jpg

20240110_223536.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı