#ZorbalığıEngelle

Makaleler
33
Youtube'da reklam olarak karşıma çıkmasıyla tanıştığım kanal. Anlamlı ve bilgilendirici videolar yükleyerek siber zorbalığı engelleme çabalarını yaygınlaştırıyorlar.

Gerçekten böyle insanların olması, bu insanlar tarafından kalbi kırılan insanlar olması çok üzücü. Ne yazık ki Sosyal'de de, en ufak hataya veya yanlış bilgi aktarımına kibarca düzeltme yapmak ve uyarmak yerine "Cahilsin!", "Senin bir şey bildiğin yok!", "Git yeniden eğitim gör!", "Ahmak, bu böyle olmaz!" diyen, küfür yasak olmasa saydıracak tipler çok fazla. Yaptığı şeyin zorbalık olduğunun ve söylediği kişinin hatasını düzeltmek yerine tam tersine hatasına daha da bağlı kalmasını sağlayacağının farkına ne zaman varacaklar acaba.

Küfretmek oyunlarda ve İnternet'teki diğer yerlerde normal sayılıyor. Aile eğitimi olarak alındığını düşünüyorum. Oyunlarda birbirine küfreden insanlara sorduğumda "Benim yerimde sen olsan küfretmez misin?", "Şimdi gel de bunun anasına sövme", "O da bana küfrediyor", "Ben 26 yaşındayım bana mı ders vereceksin :)" gibi cevaplar ile karşılaşıyorum. Herkes küfrediyor ama nasıl oluyorsa hepsi de en az 25 yaşında. Çözülebilecek bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

İstisnası var. Bazi insanlar huyundan dolayi cok sinirlidirler ve eger olayda hakli olduklari icin kufur ederlerse sinirden ben bunda bir sorun gormuyorum. Ha haksiz yere ana avrat soverse zaten o insanin kekodan farki yoktur. Normal kufretme olarak kendi kendine birisi kufur ederse mesela bir yere takildiginda "hay a**ına koyayim" derse bu da gayet normal. Ha bir de bazi zorbalar var. Insanlarla sanaldan dalga gecenler flan. Bakin o zorbalara sovmekte bence gayet normal bir sey.

İstisnası var. Bazi insanlar huyundan dolayi cok sinirlidirler ve eger olayda hakli olduklari icin kufur ederlerse sinirden ben bunda bir sorun gormuyorum. Ha haksiz yere ana avrat soverse zaten o insanin kekodan farki yoktur. Normal kufretme olarak kendi kendine birisi kufur ederse mesela bir yere takildiginda "hay a**ına koyayim" derse bu da gayet normal. Ha bir de bazi zorbalar var. Insanlarla sanaldan dalga gecenler flan. Bakin o zorbalara sovmekte bence gayet normal bir sey.
Sorun sövmek değil, zorbalık.

Bunu sırf millete sövmek olarak algılamayın. Gerçekten haklı yerde söven adama ses çıkarılmaz zaten. Tamam, sövmek iyi bir şey demiyorum ama zorbalık sadece küfretmekle de olmuyor.
Gereksiz yere küfür, insanları belirli sebeplerden dolayı aşağılama, görüşlerinden dolayı dışlama vs. örneklendirilebilir.

Geri
Yukarı