Zorin OS Program Kurarken Paket Sistemi Bozuk Hatası

mdogan79

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Zorin OS kullanıyorum, terminalde ve bildirimlerde hata yazısı çıkıyor, çözemedim bana yardımcı olun. Hata şu şekilde;

Kod:
E: 'add' türü bilinmiyor. (Satır: 59, Kaynak Listesi: /etc/apt/sources.list)

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorinos-ubuntu-patches-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-earth-pro.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'pcf-ubuntu-miro-releases-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'sonarr.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'vivaldi.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorinos-ubuntu-stable-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'microsoft-edge-dev.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'eloaders-ubuntu-xt7-player-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'nemonein-ubuntu-bomi-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorinos-ubuntu-apps-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'cairo-dock-team-ubuntu-ppa-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorin.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'zorinos-ubuntu-drivers-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'banshee-team-ubuntu-ppa-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'darklin20-ubuntu-bomi-focal.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

E: Kaynak listesi okunamadı.

ozgun hocam nasıl yapacam, ilkkez linux kullanmaya basladım.ayrıca şu hata da yazılım guncelemesinde çıkıyor;

Dosya Ekleri

• HATA.png
    HATA.png
    195,1 KB · Görüntüleme: 56
sudo gio open /etc/apt komutunu çalıştır. Açılan alanda sources.list dosyasını bul ve aç. Dosya açılınca add ile başlayan satırı bul ve sil, sonra dosyayı kaydet.

Ozgun hocam, çok sağ olun. Source. List ile Source. List. Save diye iki dosya var. Hangisine bakacağım.

Dostum save dosyası daha önceki repoların eski halidir herhangi bir sorun değil bu ama ben illa silmek istiyorum der isen terminale şu komutu yazabilirsin.

Bash:
sudo rm /etc/apt/sources.list.d/*.save

Grau hocam, sağ olun, yalnız klasörün üstünde kilitli bu sorun veriyor,

/etc/ neredeyse her klasör/dosya yönetici izni gerektirir. Bu yüzden terminal ile yönetici olup işi kısa yoldan halletmeniz daha mantıklı. Terminaldeki sudo kelimesi yönetici olmak istediğinizi ifade eder rm ise silmek anlamına geliyor.

Bash:
sudo rm /etc/apt/sources.list.d/*.save

Son düzenleme:

Geri
Yukarı