Zorin OS yavaşlık sorunu

Yer
www.technopat.net&&profile[location]&profile[web..
Herkes Linux'u öv öv bitiremediği için yeni Linuxları deneyeyim dedim ve gözüme hoş gelen, hızlı dedikleri sürümü kurdum.
Zorin OS Core sürümü nedense yavaş. Linux için ekstra ayarlar gerekiyorsa yazar mısınız? 3.7 GB RAM ve 2 GB swap alanı varken 1.3-1.4 kendisi zaten açılışta kullanıyor.

Düzenleme: GNOME Tweaks uygulamasından animasyonları kapatmıştım.

Son düzenleme:
Mesajının altındaki hiddetin sebebini sorabilir miyim? Konuyu yardım almak amaçlı mı yoksa iğneleme yapmak için mi açtığın belli olmuyor.

Büyük fark yaratacak ayarlara sahip olduğunu sanmıyorum, yavaş olmasının farklı bir sebebi olmalı. RAM kullanımı da sistemin genel performansını yansıtmaz, daha düşük RAM kullanımı istiyorsan başka dağıtım veya masaüstü ortamlarına göz atabilirsin.

İlk cümle dışında bir iğneleme göremiyorum mesajımda. Devamında öneri istedim, örneğin Windows'ta hizmet listesini ayarlamak ve diğer yerlerde animasyonları kapatmak gibi. Bunda da varsa yapmak istiyorum.
Sistem bilgileriniz neler? Core sürümü içerisinde fazla araç barındırdığı için fazla kaynak kullanıyor. Lite sürümünü deneyin.
Silmeden Lite sürüme düşürme imkanım var mı?
Sürücü ayarlarını yapıp GNOME Tweaks üzerinden tüm ayarları güncelleştirdim. Oldukça hızlı hissiyat veriyor şu an ancak Wine kasıyor, normal mi?

Suruculeri dogru bir sekilde kurdugundan emin misin?

Ayrica, Linux tonlarca konfigurasyon barindirdigi icin istediginiz gibi degisiklik hakkina sahipsiniz. Ovulmesinin bir nedeni de ekleme-cikarma yaparak sistemi ozellestirmek.

systemctl | grep service guzel bir baslangic.

Suruculeri dogru bir sekilde kurdugundan emin misin?

Ayrica, Linux tonlarca konfigurasyon barindirdigi icin istediginiz gibi degisiklik hakkina sahipsiniz. Ovulmesinin bir nedeni de ekleme-cikarma yaparak sistemi ozellestirmek.

systemctl | grep service guzel bir baslangic.
Buradaki işime yaramayan her şeyi kapatırken, mutlaka kapatılmayacak kernel için uygulama gibi şeylerin rehberi var mı?
Zorin OS çok modern duruyor ve bilgim olmadığı için kurdum da, bunun üstünde öğrenebilirim diye düşünüyorum çoğu şeyi. Yoksa başka bir distro mu kurmalıyım öğrenmek için?

Bahsettiğiniz dağıtım GNU/Linux dünyasının en çok sistem kaynağı kullanan dağıtımıdır ama bunun da sebebi var, 3d kullanır, animasyonlar havada uçuşur, Gnome masa üstüdür, gösterişi sevenler içindir, sistemin çok güçlü olanlar için müthiş bir dağıtımdır.

Ayrıca GNU/Linux dediysek bir sürü farklı masaüstü, bir sürü farklı dağıtım var, bir sürüm denemeyle karar verilmez.
Yoksa başka bir distro mu kurmalıyım öğrenmek için?

Ahan da buradan istediğini seç.
Yeniler hangi dağıtımları kullanmalı?

Bahsettiğiniz dağıtım GNU/Linux dünyasının en çok sistem kaynağı kullanan dağıtımıdır ama bunun da sebebi var, 3d kullanır, animasyonlar havada uçuşur, Gnome masa üstüdür, gösterişi sevenler içindir, sistemin çok güçlü olanlar için müthiş bir dağıtımdır.

Ayrıca GNU/Linux dediysek bir sürü farklı masaüstü, bir sürü farklı dağıtım var, bir sürüm denemeyle karar verilmez.

Ahan da buradan istediğini seç.
Yeniler hangi dağıtımları kullanmalı?
Peki Zorin OS'u silince Grub ile ilgili bir sorun çıkmaz mı? Dual Boot kullanıyorum da.

Peki Zorin OS'u silince Grub ile ilgili bir sorun çıkmaz mı? Dual Boot kullanıyorum da.

Hangi dağıtımı kuracaksan, Zorin Os'un kurulu olduğu bölüme kurarsan Zorin Os otomatik silinir, yani silmek için ayrı bir işlem yapman gerekmiyor.
Kurduğun dağıtım da grubu yeniden otomatik kurar.

Yeni konular

Geri
Yukarı