Zorunlu olmadığı halde üniversite hazırlık programı okumak

ilker.uludaq

Hectopat
Yer
Eskişehir/Bolu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayar muhendisligi istiyorum fakat hangi universitenin siteye girsem hazırlikla ilgili bir bilgi yok. Nadir universitelerde zorunlu yaziyor. Simdi ben bir universiteye gitsem zorunlu olmadigi halde istersen hazırlık okuyabiliyor muyum bazi universitelerde istege bagli oldugunu biliyorum fakat bu Turkiye geneli bir kural mi? Arastirdigimda bulamadim.

Teşekkürler.[emoji3] Tercih yapacak arkadaşlara kolay gelsin Allah gönüllerine gore versin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye geneli bir kural yok, üniversitelerin tutumu. Zorunlu olmayan bölümlerde isteyen hazırlık okuyabiliyor bu öğrencinin seçimi.

Üniversiteden üniversiteye değişken bir mevzu olduğu için en sağlıklı bilgi üniversiteden alınır diye düşünüyorum.

Hazırlık sınavları var mesela KKÜ'de. Geçersen hazırlığı atlıyorsun geçemezsen 1 sene hazırlık okuyorsun. Zorunluluğu sınava girmek olabilir baktığın okulların.

Tercih ettiğin bölüm İngilizce değilse hazırlık okuma zorunluluğun yok. Okurken ingilizce dersleri alacaksın. Bu derslerden muaf olmak için okul başlamadan ingilizce muafiyet sınavına giriyorsun.

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın ama benim de merak ettiğim bir şey var bu konuda. İngilizce olmayan bir bölüm kazandığımız halde hazırlık okumak istersek eğer yine sınava girilmesi gerekiyormuş. Bu durumda hazırlık okumak isteyen öğrenciler nasıl belirleniyor? 90 kişilik hazırlık kontenjanı varmış OMÜ için sanırım. Bu 90 kişi nasıl belirleniyor?

Hazırlık okumak isteyen adam zaten ingilizce bilmediği için okumaz mı? Az buz bilgisi olup okumak isteyen adamı mı alacaklar yoksa hiç bilmeyeni mi? O zaman neden sınav yapıyorlar? Sınava giren öğrenciler nasıl değerlendirilip hazırlık okumasına karar veriliyor?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı