Zotac 2060 mavi ekran hatası

FREDYx39

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskiill 3600
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 970
Ekran kartı
Zotac 2060
Anakart
ASUS ROG Strix Z490 E
İşlemci
i9 10900k
Bir süre önce PC'mde PUBG Mobile oynarken anlık 10 saniyelik 1 2 FPS'e iniyordu. Bunun üzerine PC'yi sıfırladım, daha sonrasında mavi ekran almaya başladım. Dayanamayıp bir daha sıfırladıktan sonra daha sık bir şekilde mavi ekran vermeye başladı, PC'nin özellikleri i9 10900K, 2060 ekran kartı, ASUS ROG STRIX Z490'e anakart, 3600 MHz RAM.
Bu da dün yaşadığım 2 mavi ekranın minidump yardımcı olursanız sevinirim. Yapmadığım kalmadı, kafayı yiyeceğim :D Google Drive: Sign-in
Daha sık olmasının nedenlerinden biride sanırsam canlı yayın açmam DC ve facede yayın açtığım zaman daha çok mavi ekran veriyor ve PC sanırsam fanları tanımıyor. AI suit 3'te 1 fan gözüküyor önceden 4 fan gözüküyordu, buna kesin eminim. Sanırsam BIOS ayarlarının içine ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
bir süre önce pcmde pubg mobile oynarken anlık 10 snlik 1 2 fpse iniyordu bunun üzerine pcyi sıfırladım daha sonrasında mavi ekran almaya başladım dayanamayıp bidaha sıfırladıktan sonra daha sık bi şekilde mavi ekran vermeye başladı pcnin özellikleri i9 10900k 2060 ekran kartı asus rog strix z490 e anakart 3600 mhz ram
buda dün yaşadığım 2 mavi ekranın minidump yardımcı olursanız sevinirim yapmadığım kalmadı kafayı yicem :D Google Drive: Sign-in

Google Drive linki herkese açık değil hocam. Bir de CPU soğutucusu olarak ne kullanıyorsunuz? Mavi ekran almadan önce sıcaklık değerlerine bakabildiniz mı?
032723-9593-01.zip sanırsam bunu doğru yaptım sorry coolmasterin 240 mmlik sıvı soğutucusu var sistemi 2021 mayısta aldım ve sıcaklık değerine bakamadım

Direkt donanımsal bir hata almışsınız. Sistemi başlattığınızda anakartta 24 pinlik kablonun üzerindeki ledlerde sabit bir ışık yanıyor mu? Özellikle CPU ışığı.

İlk önce BIOS'u varsayılan ayarlara getirin ve işlemcinin fanı gözüküyor mu ona bakın. BIOS'un işlemci fanını gördüğünden ve sistem çalıştığı sırada işlemcinin fanlarının çalıştığından emin olun.

Sonrasında ASUS'un websitesinden anakartınızı bulup chipset güncellemesi yapmayı deneyin. Sanırım burası:

Bunları yaptıktan sonra hwinfo indirip CPU'nun boştaki sıcaklıklarına bakın.

Sonra OCCT indirip CPU'yu teste sokun. Bakalım ne olacak.

Direkt donanımsal bir hata almışsınız. Sistemi başlattığınızda anakartta 24 pinlik kablonun üzerindeki LED'lerde sabit bir ışık yanıyor mu? Özellikle CPU ışığı.

İlk önce BIOS'u varsayılan ayarlara getirin ve işlemcinin fanı gözüküyor mu ona bakın. BIOS'un işlemci fanını gördüğünden ve sistem çalıştığı sırada işlemcinin fanlarının çalıştığından emin olun.

Sonrasında ASUS'un web sitesinden anakartınızı bulup chipset güncellemesi yapmayı deneyin. Sanırım burası:

Bunları yaptıktan sonra HWiNFO indirip CPU'nun boştaki sıcaklıklarına bakın.

Turbo modu aktifleştirdikten sonra 4K video açıp sıcaklık değerine baktık sonra GameLoop açıp DC'de yayındayken Armoury Crate'de 80 derece görüp mavi ekran verdi yine dediklerini şimdi yapacağım.

Direkt donanımsal bir hata almışsınız. Sistemi başlattığınızda anakartta 24 pinlik kablonun üzerindeki LED'lerde sabit bir ışık yanıyor mu? Özellikle CPU ışığı.

Sonrasında ASUS'un web sitesinden anakartınızı bulup chipset güncellemesi yapmayı deneyin. Sanırım burası:

Bunları yaptıktan sonra HWiNFO indirip CPU'nun boştaki sıcaklıklarına bakın.

OCCT testini yaptım çok yüksek dereceler gördüm yazdığı yerde 100 derecelere ulaşmış görünüyor armory cratede kendim 86 dereceyi gördüm sıvı soğutucumda bir aksaklık var sanırsam ben öyle yorumladım sizin fikriniz neler.

Bu da test sonucunda çıkan sıcaklık değerlerim.

Son düzenleme:
Bence bu sıcaklıklar sizdeki soğutucu için normal değil ancak mavi ekran verdirecek kadar kötü de değil. Cooler Master'in 240mm'lik soğutucuları 13. nesil işlemcileri bile 90 derece altında tutabiliyor. Ancak paylaştığınız minidumplar %99 ihtimalle CPU sorunu olduğuna işaret ediyor. Başka arkadaşların söyleyeceklerini duymak isterim.

Bence bu sıcaklıklar sizdeki soğutucu için normal değil ancak mavi ekran verdirecek kadar kötü de değil. Cooler Master'in 240Mm'lik soğutucuları 13. nesil işlemcileri bile 90 derece altında tutabiliyor. Ancak paylaştığınız minidumplar %99 ihtimalle CPU sorunu olduğuna işaret ediyor. Başka arkadaşların söyleyeceklerini duymak isterim.

Son demek istediğim şey BIOS'tan Turbo modunu kapattım işlemci için 8 k video açtım işlemcim %100 oldu fakat sıcaklık değerlerim armory cratede 41 gördü Max

Ben BIOS ayarını 0 ladıktan sonra Turbo açık kalmış bir şekilde ayarı bozulmuş olabilir diye düşünüyorum ghzm 5300 görüyordu ilk aldığımdan beri şu an kapalı şekilde 3700 görüyor ve sıcaklık değerim oyunu açarkende video izlerkende sıkıntı yaratmıyor gibi.

Turbo modu varken sadece PUBG'yi açmam yeterli oluyordu 60 görmesi için biraz dağınık anlattım kusura bakma umarım anlatabilmişimdir.

Turbo modda PUBG girerken sıcaklık değerim 60
Turbo mod kapalı şekilde boşta oyunda fark etmeksizin 35 40 bandında ilerliyor

Turbo modun sadece enabled yapılıyor fakat daha önce ben kendim açmamıştım daha ince bir ayarı olabilir mi BIOS güncellemesinden sonra bozmuş olabilir miyim?

Bir süre önce PC'mde PUBG Mobile oynarken anlık 10 saniyelik 1 2 FPS'e iniyordu. Bunun üzerine PC'yi sıfırladım, daha sonrasında mavi ekran almaya başladım. Dayanamayıp bir daha sıfırladıktan sonra daha sık bir şekilde mavi ekran vermeye başladı, PC'nin özellikleri i9 10900K, 2060 ekran kartı, ASUS ROG STRIX Z490'e anakart, 3600 MHz RAM.
Bu da dün yaşadığım 2 mavi ekranın minidump yardımcı olursanız sevinirim. Yapmadığım kalmadı, kafayı yiyeceğim :D Google Drive: Sign-in
Daha sık olmasının nedenlerinden biride sanırsam canlı yayın açmam DC ve facede yayın açtığım zaman daha çok mavi ekran veriyor ve PC sanırsam fanları tanımıyor. AI suit 3'te 1 fan gözüküyor önceden 4 fan gözüküyordu, buna kesin eminim. Sanırsam BIOS ayarlarının içine ettim.

Bilgisayarı sıfırladıktan sonra driverları kurdunuz mu?

Geri
Yukarı