Zotac RTX 3060 Ti anormal güç tüketimi ve ısı

Hasan Erikli

Hectopat
Yer
İzmir Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
INTEL i3-12100F 4.3GHz 4/8 Çekirdek İşlemci

ASUS PRIME H610M-E DDR4 Anakart

PALIT RTX 3060 Dual 12GB Ekran kartı

Adata XPG Gammix D30 16 GB (2x8) 3200 MHz

SHARKOON SHP650V2 650W 80+ EU Güç kaynağı

ADATA LEGEND 710 512GB M.2 2400-1000MB/s SSD
Meslek
Öğrenci
RAM
16GB
Ekran kartı
Zotac 3060 TI
Anakart
HP Pavilion Gaming Desktop TG0-2xxx
İşlemci
Ryzen 5 5600G
Ekran kartı bana ait değil arkadaşımın ve anormal sıcaklıklarını fark ettim kasası HP'nin önü arkası kapalı bir kasa. Fakat sıcaklarının ben buna bağlı değil de kartın anormal güç tüketmesine bağladı. Aşağıdaki fotoğrafta pes maç giriş ekranında kart 71 derece %53 kullanımda 180 watt çekiyor. Bunun sebebi ve çözümleri ne olabilir? Yeni kasa aldı arkadaşım MSI MAG Forge M100R. Sorun çözülürse kasa masrafı da olmaz.

Dosya Ekleri

• IMG-20230930-WA0004.jpg
    IMG-20230930-WA0004.jpg
    89 KB · Görüntüleme: 23
Kasanın kapalı olduğunu söylüyorsunuz. Ekran kartı da bu sebeple ısınmamak için fan devrini artırıyor. Güç tüketimi anormal mi bilmiyorum ama eğer olması gerekenden fazlaysa büyük ihtimal arkadaşınız overclock yapmıştır.

71 derece anormal bir sıcaklık değil. Kasa hava almadığından fan hızı da normal sayılabilir.

Sıcaklık değil güç tüketimi kasa evet hava almıyor fakar anormal olarak yükseliyor güç tüketimi ve sıcaklık maç başlangıç ekraninda 70 derece oyun içinde 80'e dayanıyor efootbal 24 de.

Ekran kartı bana ait değil arkadaşımın ve anormal sıcaklıklarını fark ettim kasası HP'nin önü arkası kapalı bir kasa. Fakat sıcaklarının ben buna bağlı değil de kartın anormal güç tüketmesine bağladı. Aşağıdaki fotoğrafta pes maç giriş ekranında kart 71 derece %53 kullanımda 180 watt çekiyor. Bunun sebebi ve çözümleri ne olabilir? Yeni kasa aldı arkadaşım MSI MAG Forge M100R. Sorun çözülürse kasa masrafı da olmaz.
Markadan kaynaklı diye biliyorum termalini yenimi fanlar düzgün çalışıyormu fazla güç tüketimi olduğu zaman fanları daha hızlı dönmesi gerekir uzamanına götür derim

Kasanın kapalı olduğunu söylüyorsunuz. Ekran kartı da bu sebeple ısınmamak için fan devrini artırıyor. Güç tüketimi anormal mi bilmiyorum ama eğer olması gerekenden fazlaysa büyük ihtimal arkadaşınız overclock yapmıştır.

Kontrol ettik overclock yok.

Sıcaklık değil güç tüketimi kasa evet hava almıyor fakar anormal olarak yükseliyor güç tüketimi ve sıcaklık maç başlangıç ekraninda 70 derece oyun içinde 80'e dayanıyor efootbal 24 de.

Oyun yeni olduğundan bu kadar güç çekiyor olabilir. Başka oyunlarda nasıl? Kafaya takacak bir şey olduğunu düşünmüyorum, 80 derecenin de zararı olmaz.

Zotac'ın kendi sitesindeki güç tüketimi değerleri. (en altta yazıyor.) Buna göre anormal değil diyebiliriz

Güzel bir 3 giriş 1 egzoz fanlı mesh bir kasa alırsanız sorun kalacağını zannetmiyorum hocam. 👍

Dosya Ekleri

• 1696078502283.png
    1696078502283.png
    61 KB · Görüntüleme: 14
Oyun yeni olduğundan bu kadar güç çekiyor olabilir. Başka oyunlarda nasıl? Kafaya takacak bir şey olduğunu düşünmüyorum, 80 derecenin de zararı olmaz.

Başka oyunlarda da bu şekilde acaba işlemcide ki dahili grafik kartı yüzünden olabilir mi diye düşünüyorum fakat bilemedim.

Zotac'ın kendi sitesindeki güç tüketimi değerleri. (en altta yazıyor.) Buna göre anormal değil diyebiliriz.

Güzel bir 3 giriş 1 egzoz fanlı mesh bir kasa alırsanız sorun kalacağını zannetmiyorum hocam. 👍

MSI kasa mesh olmadı takıp denemek lazım.

Zotac'ın kendi sitesindeki güç tüketimi değerleri. (en altta yazıyor.) Buna göre anormal değil diyebiliriz.

Arkadaştaki PSU da 500W bu arada.

Başka oyunlarda da bu şekilde acaba işlemcide ki dahili grafik kartı yüzünden olabilir mi diye düşünüyorum fakat bilemedim.

MSI kasa mesh olmadı takıp denemek lazım.

Onunla alakası yoktur. Eğer görüntü kablosu ona bağlı değilse anakart devre dışı bırakıyor dahili grafiği. Normaldir.

Geri
Yukarı