ZTE H298A Modemde fiber internet nasıl dağıtılır?

ozanguness

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,
Yapı şu şekilde: "mevcut lokasyonda ZTE H298a Telekom modemi(router'ı) bulunuyor. Klasik olarak GPON Ont'ye oradan da CAT6 yoluyla bu modemde WAN'a bağlanarak internete çıkarılıyor". Benim sorum şu ki biz bu modem üzerinde, ADSL bağlantılarda yaptığımız gibi, herhangi bir lan çıkışına CAT6 takıp bridge modu aktifleştirdiğimiz bir modeme bağlayıp, IP verip interneti kablolu şekilde dağıtabilir miyiz?
Bu konuda Telekom'un bu modemlerde bunu yasakladığını söyleyen de var, rootlu şekilde yapılabildiğini söyleyen de. Konuya hakim biri beni aydınlatabilir mi? :)
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinizde bulunan kullanmadığınız bir modem ile 2. bir Wi-Fi ağı mı oluşturmaya çalışıyorsunuz?
Eğer evet ise ana modemin bir etkisi yok, kullanabilirsiniz.

Kısmen böyle de sayabiliriz. Elimde bulunan diğer modem adsl/vdsl destekli Zyxel Vmg3625-T20A. 100+ mbit fiber hıza sahip Zte'den köprüleme yöntemiyle fiber'i aynı şekilde daha geniş bir alana Zyxel fiber modemle kablolu olarak yaymak niyetindeyim. Wi-Fi adı aynı da olabilir farklı da, önemli değil. Beni merak ettiren konu Ont-->Zte(ana modem)--->(köprüleme)Zyxel şeklindeki yapının çalışıp çalışamayacağı. Eski tip Adsl bağlantılarda ont cihazı yoktu bildiğiniz üzere. Fiber'de bu Ont cihazının yani yapının ilk cihazı olması bildiğimiz köprüleme işlemini baltalar mı?

ZTE fiber modemi köprü moduna alırsanız ZTE'den internet alamazsınız.
ZTE'nin ayarlarını değiştirmenize gerek yok.
2. modemi ayarlamanız yeterli.

Fiber modemde köprü modu, WAN portunu LAN portuna aktarır.
Yani ZTE'yi köprü moduna alırsanız, ONT'yi direkt olarak 2. modeme takmış gibi olursunuz.

Eski tip xDSL modemlerde de köprü modu xDSL portunu ethernete çevirip direkt olarak LAN portuna verir.
Yani xDSL'de köprü modundaki modem, fiber altyapıdaki ONT ile aynı işlevi yapıyor, gelen kabloyu ethernet kablosuna dönüştürüyor.

O halde benim yapmam gereken şeyler şunlar:
-Ont cihazı ve ZTE(ana modem)'ye hiç dokunmuyorum.
-ZTE'nin LAN portundan X metre Cat6'yı köprüleme yapacağım 2. modem olan Zyxel'in LAN portuna takıyorum.
-Gerekli köprüleme ayarlarını yaptığım Zyxel'den de internet alabiliyorum. Süreç bu mudur?

Geri
Yukarı