Rehber ZTE Modem Root Yetkisi Elde Etme

ZTE modemlerde root yetkisi almak için ZTE Config Utility isimli yazılımı kullanabilirsiniz. İşte adım adım Conifg dosyasının şifresini çözüp düzenleme rehberi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle Python yüklemeniz gerekiyor

Python kurarken Add Phyton to Path seçeneğini işaretleyin.

2022 Güncellemesi: H298A V9​

Görünüşe göre ZTE modemi güncellemiş. V9 sürümünde henüz root yetkisi elde edilemiyor. Ayrıca aşağıdaki işlemlerle uğraşmak istemeyenler için @118483 bir script hazırladı, onu kullanabilirsiniz:

Manuel Yöntem: ZTE Modem Root Yetkisi Elde Etme​

• Şimdi mkst/zte-config-utility adresinden Code > Download ZIP deyin ve inen dosyayı bir klasöre çıkartın.
  • Modem arayüzüzünden yedeklediğiniz Config.bin dosyasını ZTE Config klasörü içine kopyalayın.
  • Başlat menüsüne cmd yazın
  • Komut satırı gelince Python kurulu olduğu yeri belirleyin ve komut istemcisine cd C:\Users\Kullanıcı Adınız\AppData\Local\Programs\Python\Python39\Scripts kodunu girip Enter'a basın.
  • Bir sonraki adımda pip install pycryptodomex kodunu girin. Bu işlem, şifreyi kırmak için erekli olan pycryptodomex kurulumunu yapacak.
  • Şimdi CMD'ye cd C:\Users\recep\Downloads\zte-config-utility-master kodunu girin. Buradaki konum, sizde ZTE COnfig nereye yüklü ise orası olacka.
  • Klaösre geçince py setup.py install --user yazın.
  • Son olarak py examples/decode.py --serial ZTEXXX config.bin config.xml kodunu girince Config.bin dosyanızın şifresi kırılacak ve config.xml çıktısı oluşacak.
    • ZTEXXX sizin modemin seri numarası olacak. Arayüzde yazıyor. Ya da altına bakın bulamadıysanız...
  • Config.xml dosyasını bir metin editörü ile açın. Notepad olabilir.
  • Dosyada root kelimesini arayın. Çıkan üçüncü sonuçta DM name="Enable" val="0" değerini bulun ve buradaki 0 değerini 1 yapın:

Kod:
    <Row No="0"><DM name="ViewName" val="IGD.AU1"/>
    <DM name="Enable" val="1"/>
    <DM name="AppID" val="1"/>
    <DM name="User" val="root"/>
    <DM name="Pass" val="$F1r1@dl"/>
    <DM name="Level" val="1"/>
    <DM name="ChgPwd" val="0"/>
    <DM name="EnWANAccess" val="1"/>
    <DM name="Extra" val=""/>
    <DM name="ExtraInt" val="0"/>
    </Row>

• Şimdi <DM name="SwitchShellEnable" val="0"/> değerini de 1 yapın.
  • Şimdi zte-config-utility klasöründeki config.bin dosyasını silin!
  • Dosyayı modeme yüklemek için tekrar XML'i BIN yapmanız gerek. Şu komutu girin py examples/encode.py --serial ZTEXXXXXX --signature "ZXHN H298A V1.0" config.xml config.bin
  • Oluşan yeni Config.bin dosyasını modeme yükleyin, modem yeniden başlayacak.
  • Modem açıldığında artık root hesabı ile giriş yapabilirsiniz.

• Hata alırsanız Komut İstemcisi'ni (CMD) açın ve Python'un kurulu olduğu dizine giderek cd C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData\Local\Programs\Python\Python39\Scripts kodunu girin.
  • Sonra da ve pip list deyin.
  • Karşınıza bu liste gelmeli:

Kod:
    pip 20.2.4
    pycryptodomex 3.9.8
    setuptools 49.2.1
    zcu 0.1.0
Bu yazı DonanımHaber'deki rehber kaynak alınarak yeniden derlenmiştir. Rehberi kendi ZTE ZXHN H298A V1.0 modemimde denedim.

Son güncelleme: 4 Mart 2023
  • Yanlış anlaşılabilecek bazı kısımlar düzeltildi.
  • Yeniden config.bin yapma kodundaki hatalı tırnak işaretleri düzeltildi.

Son düzenleme:
Her şeyi hallettim bir şeyi merak ediyorum. İnternete bağlanırken TTkom'un verdiği ip adresi yerine başka bir dns adresi giremez miyiz nasıl yapabiliriz bunu? İşte bundan dolayı İnternette ping sorunumuzun olduğunu düşünüyorum.

1622395115014.png

Yeni konular

Geri
Yukarı