ZTE ZXHN H298A Bufferbloat testi yüksek çıkıyor

Can Özçelik_10

Yoctopat
Türk Telekom'un fiber altyapısını yeni kullanmaya başladım, bununla birlikte bana kullanmam için ZTE'nin modemini verdiler, fakat bufferbloat testinde yüksek sonuç alıyorum. Modemin root yetkisini aldım. Bu video sayesinde:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

-QoS ayarını aktifleştirdiğim zaman hata alıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    45,1 KB · Görüntüleme: 110
  • e2.PNG
    e2.PNG
    58,8 KB · Görüntüleme: 120
  • e3.PNG
    e3.PNG
    406,1 KB · Görüntüleme: 105
Aynı modemi ben de NetSpeed ve şu anda aktif olarak TurkNet tarafında kullanıyorum. Yaptığım birkaç iyileştirmeden sonra B'ye kadar düşürdüm fakat benim ağımda maks 5-6 cihaz oluyor. Genelde 2-3 cihaz ile kullanıyorum.
Size 2 tavsiyem var ucuz yollu olarak Cat6 kablo alıp öyle kullanmanız.
Pahalı yolu ise OpenWRT destekli bir Router alıp köprülemeniz. OpenWRT'de SQM diye bir yazılım var ve Bufferbloat seviyesini D'den A'ya kadar çeken birçok insan gördüm. Detaylı bilgileri biraz Turknet forumu kurcalayarak bulabilirsiniz.

Söylediğin bilgiler gerçekten çok değerli teşekkür ederim. Ben sorunu modemi değiştirerek çözme kararı aldım. (Modem önermek istersen farklı bir konu açtım.)
1-) Cihazın farklı versiyonları olduğunu öğrendim ve her ayar her versiyonda yokmuş bu yüzden yeni modem alma kararı aldım
2-) Kablolarımı kontrol ettim ve Cat 5 olduğunu gördüm en kısa zamanda Cat 6 ya geçiş yapacağım.

OpenWRT destekli iyi bir modem alırsanız OpenWRT kurup SQM açarsınız. Sadece upload üzerinden limit koysanız bile bufferbloat değeriniz hatrı sayılır derecede düşer.

Geri
Yukarı