Rehber ZTE ZXHN H298A V1 fiber modemi Wi-Fi Access Point olarak kullanma

Öncelikle Root hesabı erişimine ihtiyacınız var.
Root hesabı erişiminiz yoksa bu rehberi takip edebilirsiniz:

Root erişimi aldıktan sonra cihazımızı köprü moduna almamız gerek.
Kolay Menü altındaki Kolay Bridge/köprü menüsüne girin.
Kolay Bridge/köprü seçeneğini Açık olarak işaretleyip Uygula tuşuna basın.
WLAN Açık/Kapalı konfigürasyonunu da Açık olarak işaretleyip Uygula tuşuna basın.

Not: Wi-Fi isim ve şifre değiştirmek istiyorsanız Kolay Menü altındaki Kablosuz menüsünden değiştirebilirsiniz.

1668598548540.png

Cihazı köprü moduna aldıktan sonra Genel Ağ altındaki WAN Bağlantıları menüsüne girip INTERNET dışındaki her şeyi silin.
(IPTV, VoIP ve Management silinecek yani.)
Daha sonra INTERNET menüsünü genişletip VLAN seçeneğini Kapalı olarak işaretleyip Uygula tuşuna basın.

1668598782736.png

Daha sonra yine Genel Ağ altındaki Port Bağlantısı menüsündeki INTERNET menüsünü genişletip LAN1 dışındaki bütün LAN ve SSID seçeneklerini işaretleyip Uygula tuşuna basın.
(Route_3G menüsü boş kalsın, ona dokunmayın.)

Not: LAN1 portunu işaretlemememizin sebebi ise daha sonra fiber modemin arayüzüne girmek isterseniz LAN1 portuna kablo ile bağlanıp girebilmeniz için.
Diğer portlardan da bilgisayarınızdan statik IP atayarak girebilirsiniz ama uğraştırıcı olur.

1668598946381.png

En son olarak da fiber modemin IP adresini değiştirmeliyiz ki IP adresleri çakışmasın.
Kolay Menü altındaki Yerel Erişim menüsündeki IP adresi seçeneğini ağınızdan farklı bir IP adresi yapın.
Kendi ağınız 192.168.1.1 ise 3. IP basamağını değiştirin, örnek olarak 192.168.39.1 yaptım.
IP adresi değiştirdikten sonra Uygula tuşuna basın.

Ayarları uyguladıktan sonra Wi-Fi ağlarınız ve LAN1 dışındaki LAN portlarınız, fiber modemin WAN portuna bağladığınız ağa bağlanmış olacaktır ve fiber modemi Wi-Fi AP olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

1668600157195.png

Wi-Fi hız testi:

Screenshot_20221116-144613_Firefox~2.png

Son düzenleme:
Bu modemi ben kablosuz router çeviremiyorum doğru mudur hocam:)

Yeni routerinizin LAN portundan bir kabloyu, ZTE routerin WAN portuna bağlamalısınız.
Bu rehber ile ZTE router, WAN portundan aldığı interneti Wi-Fi olarak dağıtıyor ve gelen kabloyu çoğaltmış oluyor.

Yeni routerinizin LAN portundan bir kabloyu, ZTE routerin WAN portuna bağlamalısınız.
Bu rehber ile ZTE router, WAN portundan aldığı interneti Wi-Fi olarak dağıtıyor ve gelen kabloyu çoğaltmış oluyor.
Peki kablosuz interneti dağıtamaz mıyız bu şekilde? Ben kablolu olarak dağıtıyorum ama bu çok işime yaramıyor. Kablosuz olarak gelen sinyali dağıtmak istiyorum. Mümkün müdür?

Daha sonra yine Genel Ağ altındaki Port Bağlantısı menüsündeki INTERNET menüsünü genişletip LAN1 dışındaki bütün LAN ve SSID seçeneklerini işaretleyip Uygula tuşuna basın.
Bu kısımda yaptığımız işlem tam olarak ne için? LAN1'i modem arayüzüne bağlanmak için kullanıyorum onu anladım. LAN1'e bağladığım bilgisayarda internet olmayacak yani? LAN2-LAN3-LAN4'den birine bilgisayarımı bağlarsam bu portlardan da internete erişebilirim değil mi?

@Disty

Bu kısımda yaptığımız işlem tam olarak ne için? LAN1'i modem arayüzüne bağlanmak için kullanıyorum onu anladım. LAN1'e bağladığım bilgisayarda internet olmayacak yani? LAN2-LAN3-LAN4'den birine bilgisayarımı bağlarsam bu portlardan da internete erişebilirim değil mi?

Evet, LAN1'i de seçerseniz arayüze erişebilmek için bilgisayarınıza manüel olarak Statik IP atamak ile uğraşmanız gerekecek.

Orada seçtiğiniz portlara internet gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı