ZyXEL modem QoS ayarı

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar ağıma yabancı biri bağlanmış, onu ağdan atabilir miyim?

Atma gibi bir şey yoksa QoS ayarını nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mac filtrelemesi yapıp Wps'yi kapatın. Ardından parolanızı değiştirin. Artık ağınıza parolasız bağlanamayacaktır. Parolayı bilse bile Mac filtrelemesinden dolayı kullanamayacaktır.

Hocam parola değiştirmek istemiyorum da hızını 1 yapıp süründurmek istiyorum onu nasıl yapabilirim?

Hocam parola değiştirmek istemiyorum da hızını 1 yapıp süründürmek istiyorum onu nasıl yapabilirim?
Süründürmenin bir çok yolu var Qos ayarı yapabilirsiniz. Modem marka/model belirtirseniz sizin modeminiz için yapmanız gereken ayarları internetten bulabiliriz. Ayrıca modem arayüzünden ağdan istediğiniz zaman atabiliyor olmanız lazım. Attığınız zaman 5 saniyeliğine Wi-Fi kopacaktır ardından yeniden bağlanacaktır. Eğer modem arayüzünde Wi-fi'den atma gibi bir ayarlama yok ise herhangi bir Linux dağıtımı ile "Wi-Fi deauthentication attack" yapabilirsiniz. Bire bir aynı işlem, bu şekilde süründürebilirsiniz. Düşünsenize tam oyun esnasında internet kopuyor...

Süründürmenin birçok yolu var QoS ayarı yapabilirsiniz. Modem marka/model belirtirseniz sizin modeminiz için yapmanız gereken ayarları internetten bulabiliriz. Ayrıca modem arayüzünden ağdan istediğiniz zaman atabiliyor olmanız lazım. Attığınız zaman 5 saniyeliğine Wi-Fi kopacaktır ardından yeniden bağlanacaktır. Eğer modem arayüzünde Wi-Fi'den atma gibi bir ayarlama yok ise Linux dağıtımı ile "Wi-Fi deauthentication attack" yapabilirsiniz. Bire bir aynı işlem, bu şekilde süründürebilirsiniz. Düşünsenize tam oyun esnasında internet kopuyor...

Hocam Mac yerine ekledim fakat bu Mac'ten tam olarak ne yapılıyor anlamadım, benim istediğim hızını düşürmek.

Screenshot_2020-09-05-14-37-49-19.jpg

Burada ne yapmam gerekiyor?

Modem modeli görselde üstte hocam.

Mac filtresi sadece belirli cihazlara Wi-Fi erişimi sağlamak amacıyla güvenlikte kullanılıyor. Hız düşürme işlemi için Qos kullanmalısınız. Zyxel modemde "Ağ Ayarı" adı altında Qos olmalı. Oradan ayarlayacaksınız fakat daha önce Zyxel modemde ayarlamadığım için bu aşamada sizin ne yapmanız gerektiği ve modeminizin Qos ayarını ne denli desteklediği hakkında pek bilgi veremeyeceğim. İnternette sayısız rehber dolaşmakta araştırabilirsiniz.

1599306107432.png

Mac filtresi sadece belirli cihazlara Wi-Fi erişimi sağlamak amacıyla güvenlikte kullanılıyor. Hız düşürme işlemi için QoS kullanmalısınız. ZyXEL modemde "ağ ayarı" adı altında QoS olmalı. Oradan ayarlayacaksınız fakat daha önce ZyXEL modemde ayarlamadığım için bu aşamada sizin ne yapmanız gerektiği ve modeminizin QoS ayarını ne denli desteklediği hakkında pek bilgi veremeyeceğim. İnternette sayısız rehber dolaşmakta araştırabilirsiniz.

Eki Görüntüle 658653

QoS yerine kadar giriyorum fakat orada kısıtlamak istediğim cihazlarin adi çıkmıyor, hatta hiçbir cihaz adi çıkmıyor.

Arayüze girip fotoğraf aticaktim fakat giremiyorum "a user exist" diye bir hata veriyor.

"a user exist" diye bir hata veriyor.

Hata büyük ihtimalle modem arayüzünden çıkış yapılmadığından veriliyor. Modemi kapatıp açın.

Dediğim gibi modeminizin Qos ayarlamasını ne denli desteklediğini bilmiyorum. En iyisi ilk mesajımda dediklerimi yapıp güvenliği sağlamak.

Hata büyük ihtimalle modem arayüzünden çıkış yapılmadığından veriliyor. Modemi kapatıp açın.

Dediğim gibi modeminizin QoS ayarlamasını ne denli desteklediğini bilmiyorum. En iyisi ilk mesajımda dediklerimi yapıp güvenliği sağlamak.

Hocam ilk dediğiniz şifre değişimi değil mi?

Onu yapınca ağdaki herkes atılacak ve yeni şifre ile sadece şifreyi verdiğim kişiler girecek galiba?

Geri
Yukarı