1.2 TSI Leon vs 1.4 TSI Leon vs 1.6 TDI Ledon

ferhatklc

Hectopat
Kek günü
Arkadaşlar merhaba,

Başlıkta belirttiğim gibi Leon'un 3 farklı motor seçeneği arasında kaldım. Bütçem 750-760 bin civarı.

Bu bütçeye 2012-2013 model ve bu motor seçeneklerinde araçlar bulabildim fakat hangi motor olacağına pek karar veremedim.

Yokuşlarda üzmesin, ara hızlanmalarda üzmesin bu iki konu benim için önemli. Top Speed vs bu tarz hız odaklı şeyler çok önemli değil zaten her yerde radarlar var artık.

Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

1.6 TDI kullanıyorum, bahsettiğiniz durumlar için yeterince çevik. Fakat ben 2016 modeli kullanıyorum, model yıllarıyla alakalı fark olur mu bilmiyorum, anladığım işler değil maalesef.

Arkadaşlar merhaba,

Başlıkta belirttiğim gibi Leon'un 3 farklı motor seçeneği arasında kaldım. Bütçem 750-760 bin civarı.

Bu bütçeye 2012-2013 model ve bu motor seçeneklerinde araçlar bulabildim fakat hangi motor olacağına pek karar veremedim.

Yokuşlarda üzmesin, ara hızlanmalarda üzmesin bu iki konu benim için önemli. Top Speed vs bu tarz hız odaklı şeyler çok önemli değil zaten her yerde radarlar var artık.

Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Yokuşlarda bayırlarda 1.6 TDI daha verimlidir. Ara hızlanmlarda ise 1.4 TSI daha memnun eder.

1.4 TSI kullanıma bağlı olarak gerçekten az yakan bir motor. Performans olarak da gayet iyidir. O yıllarda 140 hp olanları vardı sanırsam. Dizel ise sesli çalışır. Partikül filtresi, adblue (o yıllarda adblue olmayabilir), pahalı yedek parça vs. Bence dizel motor artık alınmamalı. Saf benzin her zaman daha iyidir.

1.2 TSI motor hakkında ne düşünüyorsunuz peki?

Yokuşlarda bayırlarda 1.6 TDI daha verimlidir. Ara hızlanmlarda ise 1.4 TSI daha memnun eder.
1.4 TSI kullanıma bağlı olarak gerçekten az yakan bir motor. Performans olarak da gayet iyidir. O yıllarda 140 hp olanları vardı sanırsam. Dizel ise sesli çalışır. Partikül filtresi, adblue (o yıllarda adblue olmayabilir), pahalı yedek parça vs. Bence dizel motor artık alınmamalı. Saf benzin her zaman daha iyidir.
1.2 TSI motor hakkında ne düşünüyorsunuz acaba?

Son düzenleme:
1.2 TSI motor hakkında ne düşünüyorsunuz acaba?

Bir tanıdığım 1.2 TSI Jetta kullanıyor. Memnun olduğunu ve yettiğini söylüyordu. Motorda turbo olduğu için Honda Civic veya Toyota Corolladaki düz motorlar gibi bayılmayacaktır. Ama özellikle yokuş ve ara hızlanma dediğiniz için 1.4 TSI kadar iyi gitmez. Ara hızlanma ve yokuş performansını tork verir ve aradaki tork farkı kayda değer şekilde görünüyor. Ama bu bütçede 1.4 olanlarda hasarlı, değişenli veya çok yüksek kmliler vardır. Biraz size kalıyor iş :).

Bir tanıdığım 1.2 TSI Jetta kullanıyor. Memnun olduğunu ve yettiğini söylüyordu. Motorda Turbo olduğu için Honda Civic veya Toyota Corolla'daki düz motorlar gibi bayılmayacaktır. Ama özellikle yokuş ve ara hızlanma dediğiniz için 1.4 TSI kadar iyi gitmez. Ara hızlanma ve yokuş performansını tork verir ve aradaki tork farkı kayda değer şekilde görünüyor. Ama bu bütçede 1.4 olanlarda hasarlı, değişenli veya çok yüksek kmliler vardır. Biraz size kalıyor iş :).

Açıklamanız için teşekkür ederim hocam :) peki bu fiyat bandında önerebileceğiniz başka araçlar var mı? Egea, Clio vb. dışında.

O yıllara ait DSG ve 1.4 TSI motordan kesinlikle uzak durun. DSG Sorunları malum, 1.4 motorun da kronik segman kanalı kırma problemi var. 1.2 TSI da Pek tutulan bir motor değil. 1.6 Manuel tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı