1995-1998 Opel Corsa/Astra nasıldır?

Akif

Technopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
65
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Merhabalar,

bu araçların fiyatları uygun geldi. Astra'lar biraz daha yüksek olsa da 20 bin TL'ye kadar Astra da bulunabiliyor. GLS motorlu LPG'li olarak bu araçlar nasıldır? Zamanla masraf açar mı? Yakıtı nasıldır?

99 model Corsamız vardı. Taş gibi araba. Hiçbir sorun çıkartmadı. Benzinini ver istediğin yere git. Parçalar çok ucuz. Ama frene basarsın durmaz gaza basarsın gitmez. Hantal yani biraz haliyle. Dikkatli kullanılırsa çok güzel araba.

Son düzenleyen: Moderatör:
Corsa'lar çok hantal evet. 100-110'u geçmeye korkuyorsun, hafif araba çünkü. Astra daha iyi olur bence.

Corsanın 8v motorları hantal olabilir evet ama 1.4 90hp olan tatmin eder.
Astra f gls 1.6 101hp nin motoru Astra g ile aynidir, f kasanın son dişli oranı biraz daha uzundur biraz daha dusuk devirde seyreder.
Yakıtları az değil o donem icin normaldir herhalde.
Astra f classic olarak ta var. 1.4 60 hp 8v motor cıkıyor sanırım genelde. Devir gostergesi olmayabiliyor.

Lpg konusunda ise 1.4 8v motorlar tek noktadan enjeksiyonlu sanirim, tüpte performans çok dusuyor diye okumustum.

Son düzenleme:
Corsanın 8v motorları hantal olabilir evet ama 1.4 90hp olan tatmin eder.
Astra f gls 1.6 101hp nin motoru Astra g ile aynidir, f kasanın son dişli oranı biraz daha uzundur biraz daha dusuk devirde seyreder.
Yakıtları az değil o donem icin normaldir herhalde.
Astra f classic olarak ta var. 1.4 60 hp 8v motor cıkıyor sanırım genelde. Devir gostergesi olmayabiliyor.

Lpg konusunda ise 1.4 8v motorlar tek noktadan enjeksiyonlu sanirim, tüpte performans çok dusuyor diye okumustum.
Hocam isminizin neden Live For Speed olduğunu anladım. [emoji1787]

Swing. 1.4 90 hp di ama yinede hantaldı. LPG vardı ama belki onun için bize öyle geliyordu.
Hocam çok nedeni var o işin. Lpg ve motor bakımları tam mı, hangi yağ kullanıldı ve yağ orjinal mi yoksa varilden ne olduğu belirsiz bir şey mi dolduruldu, hangi marka lpg kiti takılı ve yapılan montajın sorunsuz olması, can alıcı noktalardan biri olan debriyaj baskı balatası da çok farkettirir.
Kaç kmde olduğu nasıl kullanıldığı motorun aşınmış olup olmaması gibi daha say say bitmeyecek nedenler var elbette.
1.4 125nm torklu araç ta elbette 4-5 kişi ile çekiş kaybı yaşayacaktır. 16v olduğundan ve ecotecin karakteri olarak orta devirlerde canlanmaya başlar.

Şöyle kısa bir konu da var ama maksimum tork devri 3000 onu yanlış girmişler. 😁

Akif Bey merhaba;

Şahsi fikrimi yazmak isterim. Önceliğiniz sorunsuzluk ve yakıt olduğu için ben olsam açıkcası japon grubu araçları tercih ederdim. Corsa yanlış hatırlamıyorsam Ecotech motor olarak geçmesine rağmen yakıt değerleri yüksek, teknik verilerden de kontrol ettiğimde otomatik corsa'nın şehir içi yakıt tüketimi 11,4lt olarak görünüyor.

Opel grubu arabalarda arıza ise bu zamana kadar gördüğüm tamamen şans işi. Ne hikmettir bilmiyorum ama sağlamına denk gelirseniz gerçekten problemsiz biniyorsunuz, ama bilindiği üzere elektronik aksamda özellikle opel grubu arıza seviyesi yüksek. Bir gün sorunsuz gelip aracınızı park ettiğinizde ertesi gün bir arıza verebiliyor ki bu olay çok tanıdığımın başına geldi. Özelliklede beyin arızası. Tabiki tercih sizindir, aracıda kötülemiyorum ama genellemeye vurduğunuz zaman almanlarda opel, fransızlarda PSA grubu ( peugeot ) arıza oranı yüksek.

Başta da belirttiğim gibi bence japon grubu araçlar sizin isteklerinizi daha iyi karşılayacaktır. Eşdeğer olarak ben illaki alman aracında B sınıfı hatchback araba alacaksam Fiesta sonrasında Fabia bakardım, Japonda ise biraz daha para ekleyebilirseniz Toyota Yaris, Honda Jazz, Mazda 2

Fiyat performans olarak düşünürseniz özellikle sorunsuzluk ve yakıt yönünden Mitsubishi Colt sonrasında ise Suzuki Swift bakabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı