2. Abdülhamid hakkında ne düşünüyorsunuz?

Allah aşkına ne delilinden bahsediyorsun, ben ortada delil falan göremiyorum varsa kaynağın koy okuyup öğreneyim, iki de bir ama zeki ama zeki, hayrı zeki falan değil dümdüz başarısızdı. Bu romantikliği bırakın, diplomasi dehası denen adam kazandığı savaşta toprak vermez düşmana. Bana de ki şu şu şu konualrda başarılı hamleler yapmış tamam deyim, gidip gelip devleti yıkılmaktan korumuş, nereye korumuş Avrupa'lı Ruslar osmanlıyı işgal edip Akdeniz'e inmesin diye osmanlının arkasında durmuş ne zaman petrol için arkamızdan çekilmişler devlet yıkılmış. Öyle senin düşündüğün gibi diplomatik başarı yok yani ortada. Ama birbirimizi ikna edemeyeceğimiz konusunda sonuna kadar haklısın. O yüzden en güzeli bırakalım tartışmayı.

Ya tamam kanka başarısızdı tamam.

Ya tamam kanka başarısızdı tamam.

Basarisiz sayilmaz aslinda ama ust duzey bir padisah da degil idare etmistir zaten yeterince yetkiside yoktu.
Basarisiz sayilmaz aslinda ama ust duzey bir padisah da degil idare etmistir zaten yeterince yetkiside yoktu.

Yani öyle astim kestim yetki bende alirim ederim savasirim bir yetki hayal ediyorsunuzdur belki ama öyle bir donemde değildi öyle olsaydi belki durumu tersine cevirebilirdi.

33 yıl padişahlık yapmış 33 yıl boyunca ülkenin başına gelmeyen kalmamış. Başarısız ve yetersiz bir kişiydi, olduğu döneminde payı vardır. Ama ondan çok daha kötüsü vahdettin var.
Milli şairimiz abdülhamid hakkında;
hamiyyet gamz eden bir pâk alın her kimde gördünse,
“bu bir câni!” dedin sürdün, ya mahkum eylendin hapse.
müvekkel eyleyip câsûsu her vicdana, her hisse,
düşürdün milletin en kahraman evlâdını ye’se…
ne mel’unsun ki rahmetler okuttun rûh-i iblis’e.

Bu dörtlüğü şair eşref, abdülhamid'in halktan zorla zaptettiği çiftliklere-topraklara gönderme yapmak için yazmıştır;
cihanda padişahım, hayret-efzadır fütuhatın
ahalinin elinden zaptolunmuş çiftlikatın var
ne mutlu memleket, gittikçe artar feyz-u lutfunla
memalikte senin milyon kadar müstemlekatın var.

bir başka şair abdülhamit'in zenginliği için şöyle demiştir:

''maliyyeden de zengin
oldu bugün akarın''.

2. abdülhamid istibdatçı yönetim politikasıyla halkı donuna kadar sömürmüş, vergilerle belini kırmış; yetinmemiş, çiftçinin arazi ve çiftliklerine de el koymuş ve karun kadar zenginleşmiştir.

Son yıllardaki geliri de 1.5 milyon altın lira.

Son düzenleme:
33 yıl padişahlık yapmış 33 yıl boyunca ülkenin başına gelmeyen kalmamış. Başarısız ve yetersiz bir kişiydi, olduğu döneminde payı vardır. Ama ondan çok daha kötüsü vahdettin var.
Milli şairimiz abdülhamid hakkında;
hamiyyet gamz eden bir pâk alın her kimde gördünse,
“bu bir câni!” dedin sürdün, ya mahkum eylendin hapse.
müvekkel eyleyip câsûsu her vicdana, her hisse,
düşürdün milletin en kahraman evlâdını ye’se…
ne mel’unsun ki rahmetler okuttun rûh-i iblis’e.

Bu dörtlüğü şair eşref, abdülhamid'in halktan zorla zaptettiği çiftliklere-topraklara gönderme yapmak için yazmıştır;
cihanda padişahım, hayret-efzadır fütuhatın
ahalinin elinden zaptolunmuş çiftlikatın var
ne mutlu memleket, gittikçe artar feyz-u lutfunla
memalikte senin milyon kadar müstemlekatın var.

bir başka şair abdülhamit'in zenginliği için şöyle demiştir:

''maliyyeden de zengin
oldu bugün akarın''.

2. abdülhamid istibdatçı yönetim politikasıyla halkı donuna kadar sömürmüş, vergilerle belini kırmış; yetinmemiş, çiftçinin arazi ve çiftliklerine de el koymuş ve karun kadar zenginleşmiştir.

Son yıllardaki geliri de 1.5 milyon altın lira.
İlber hoca duysa seni tokat manyağı yapardı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Alakasız ama YouTube shorts da ikide bir "ahdülhamit han edit" gibi gibi videolar çıkmasa daha iyi olur.
Yemin ederim bıktım. Kendimi yıllardır "osmanlı edit" gibi videolardan uzaklaştırıyorum. Yorumlar ise 36 IQ kokuyor. Zorla izletiyorlar.
Bazı yaptıkları ne kadar iyide olsa yanlışları daha ağır basıyor. (tartışmaya kapalıyım, tartışmak için şu anda uygun ruh halim yok)

Basit bir düşünce yapısı ile göz önüne alırsak döneminde büyük icatlar ve gelişmeler olmuştur.

Kendisi bu nimetlerden faydalanamamıştır. Bu hatası yüzünden kendi yönetim süresinde çok fakirleşti ve geri kalmıştır koca imparatorluk.

Teşekkür veya minnet duyacaksanız en azından Mustafa Kemal Atatürk ve onunla birlikte eğitim alıp fedakarlık yapan silah arkadaşlarına dokunmadığı için saygı duyabilirsiniz.

Yönetim ve siyaset ilmi açısından zaten yapabileceği pek bir şey yok. Çünkü bunlar kendisinden asla beklenmiyordu.

İlber hoca duysa seni tokat manyağı yapardı.
Başarısız dediğime karşılık attıysan bunları başarısızlıkları, halkı sömürmesi tonladır. İlber hoca burada spesifik konuşmuyor.

Geri
Yukarı