2 yıllık bölüm vs mezuna kalmak

kazimsaksici

Picopat
Merhaba, okul hayatım boyunca ders çalışma disiplinim olmadı, ders çalışmadım. YKS'ye de çalışmadan ve bir hedefim olmadan girdim. TYT puanım 356 sıralamam ise 363K. Eşit ağırlık mezunuyum puanım 295 sıralamam 442K. 2 yıllık anestezi okumayı düşündüm ancak bir yıl daha bekleyip gerçekten bir hedef belirleyerek sınava hazırlanmak istesem ailem destek olurlar. Ancak benim ne hedefim var ne de çalışma disiplinim. Üniversite/bölüm önerisi veya hedefimi nasıl kararlaştırmam gerektiği knusunda büyük yardıma ihtiyacım var teşekkürler.

Ha bu arada 1 yıl hayatımızda çok küçük bir süre ancak yine çalışmayıp buna yakın bir sonuç elde etme ihtimalim var:) bunu biliyorum bu yüzden 2 yıllık bir üniversite okuyayım, ablam Saç ekimi yapıyor anestezi mezunu olunca o işi de yapabilirim. 1 yılımı hiçe sayma ihtimalim varken 2 yıllık bir üniversiteyi yarılamak daha makul görünüyor. Hem belki bu 2 yıl içerisinde bir fikir elde edip mezun olduktan sonra yeniden sınava girebilirim. Anestezi okurken bir yandan yavaş yavaş YKS çalışılabilir mi? Teşekkürler şimdiden.

4 yıllık bölümlerin bile pek bir şey ifade etmemeye başladığı yerde 2 yıllık bölümlerin hiçbir hükmü yok maalesef. Normalde bile mezuna kalırsam çalışmayabilirim diyorsan tercih yapıp bölümü okurken YKS bakman bence çok zor. Ailem de destek olur diyorsun. Kalan hayatın için 1 yıl dişini sıkıp ders çalışman çok zor değil.

Anlattıklarınızdan çıkarılacak olan, mezuna kalmamanız. Bence 2 yıllık anestezi yazılabilir. Ekstra olarak 2. Üniversite statüsü adı altında AÖF ten bir bölümde seçersiniz, bir inceleyin AÖF bölümlerini derim istediğiniz bir şeye yakın bölüm olabilir.

Kendini geliştirebileceğin bir meslek dalı seç ve biran önce başla.

Hedefin yoksa niye mezuna kalıyorsun ki? Hedefin olmadığı sürece çalışman için bir sebep de olmayacak.
Hah, disipsizliğimden midir, tembelliğimden midir bilmem ama benim de bakış açım tamamen bu günde 3 saatini bir şeye veriyorsan bir motivasyonun olmalı hele 3 saatini verdiğin konu ders çalışmak kadar :/ bir konu ise... bilemiyorum bir gün kalkıp ben doktor falan olacam diyeceğim hiç gelmeyecek o günü bekliyorum hedef belirlemek için de :)

Kendini geliştirebileceğin bir meslek dalı seç ve biran önce başla.
Neye başlamalıyım, 4 yaşımdan beri bilgisayarla vakit geçiriyorum. program, yazılım işinde hiçbir bilgim yok ancak seviyorum bu keretayı yazılım vs. düşünebilirim ancak bu konuda bir insan istediği meslekten nasıl emin olabilir yahu, hepsi nereden baksan işkence olacak? Bir insan neredeyse tüm hayatını geçireceği bir meslekten nasıl bu kadar emin olup onun için çabalamaya başlar bilemiyorum.

4 yıllık bölümlerin bile pek bir şey ifade etmemeye başladığı yerde 2 yıllık bölümlerin hiçbir hükmü yok maalesef. Normalde bile mezuna kalırsam çalışmayabilirim diyorsan tercih yapıp bölümü okurken YKS bakman bence çok zor. Ailem de destek olur diyorsun. Kalan hayatın için 1 yıl dişini sıkıp ders çalışman çok zor değil.
Zor olanın Bir yıl dişimi sıkmam değil de bunu ne uğruna yapmam olduğu bence, yani önemli olan gerçekten istediğim bir hedefimin olmaması bu konuda ne yapmalıyım? Yani içinde bulunduğumuz koşullarda yarının ne olacağındaki belirsizlikte ben yazılımcı olacağım diyip uğruna emek verip gittiğimde gerçekten bunu istemediğimin farkına varmak kötü olurdu, bunu yaşamamak için hedef belirlemek amacıyla oturup araştırıp karar kılmak mı gerek zamana bırakmak mı?

Hedefin yoksa niye mezuna kalıyorsun ki? Hedefin olmadığı sürece çalışman için bir sebep de olmayacak.
Hiç çalışmayarak girdiğim sınavdan zaten bir cacık çıkmayacağını biliyordum ancak çok az düzenli bir çalışma ile %50 burslu da olsa hukuk vs. okuyabileceğime inanıyorum Bu yıl okul zamanımın bütününü çaldı günde 10 saatim gitti resmen.

Son düzenleme:
Neye başlamalıyım, 4 yaşımdan beri bilgisayarla vakit geçiriyorum. program, yazılım işinde hiçbir bilgim yok ancak seviyorum bu keretayı yazılım vs. düşünebilirim ancak bu konuda bir insan istediği meslekten nasıl emin olabilir yahu, hepsi nereden baksan işkence olacak? Bir insan neredeyse tüm hayatını geçireceği bir meslekten nasıl bu kadar emin olup onun için çabalamaya başlar bilemiyorum.

Zor olanın Bir yıl dişimi sıkmam değil de bunu ne uğruna yapmam olduğu bence, yani önemli olan gerçekten istediğim bir hedefimin olmaması bu konuda ne yapmalıyım? Yani içinde bulunduğumuz koşullarda yarının ne olacağındaki belirsizlikte ben yazılımcı olacağım diyip uğruna emek verip gittiğimde gerçekten bunu istemediğimin farkına varmak kötü olurdu, bunu yaşamamak için hedef belirlemek amacıyla oturup araştırıp karar kılmak mı gerek zamana bırakmak mı?

Bilgisayarı seviyorum diye yazılımı seçmeni önermem. İkisi apayrı şeyler çünkü sonradan pişman olma ihtimalin çok fazla. Önce hangi mesleği yapmak istediğine karar kırmalısın bence. Ancak istediğin mesleği de yapsan dönem dönem çok sıkılacağın, bunalacağın ve isyan edeceğin zamanlar olacak. Hayat zaten iyiliklerden ziyade zorluklarla baş etmek üzerine kurulu. Kendi kendine motive olmayı beklersen o zaman çok beklersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı