3 Yıllık PSU'yu RTX 3080 için değiştirmeli miyim?

Güç kaynağımı tam olarak belirtmeyi unutmuşum. Güç kaynağım 600W, 12V+ kanalından 550W küsur bir şey veriyordu.
İkilemde kalma sebebim aynı şey RX 5700 XT içinde geçerli. 750W öneriliyor ama 550W PSU ile bile sıkıntısız kullanan vardı. Sıkıntı güç kaynağının biraz yorgun olması.

Sistem bileşenleri:
R5 3600 (Ryzen 4000 serisiyle upgrade edilecek)
ROG STRIX B550-F.
Ekran kartını 2K çözünürlükte kullanacağım.

İstisnalar veya özel uğraşlar udervolt gibi referans olmaz.
😡Güç Kaynaklarını Bozan 5700 XT Sistem - Technopat Sosyal

PSU'nun WATT değeri ile ekran kartının, işlemcinin vs. WATT değerini toplayıp karşılaştırmak sizi yanıltabilir. PSU'nun ekran kartına giden güç kablosuna (6+2 pin oluyor genelde) kaç WATT vereceği önemli. Bu bilgiye ulaşmak zor ve kafa karıştırıcı olabiliyor.
PSU'nun toplam WATT gücü artınca otomatik olarak 6+2 pin güç kablosu çıkışı da arttığından ve ekran kartı firmalarının her PSU modeli için liste veremeyeceğinden dolayı ekran kartı firmaları genel WATT tabiri ile PSU sınıflandırma yoluna giderler.
Şu an Nvidia sitesinde RTX 3080 için kaç WATT PSU istediğine dair bilgi bulamadım. Yakında eklerler çünkü diğer kartlara kaç WATT PSU önerildiği yazıyor.
RTX 2080 ve 2080 TI gibi kartlardan yola çıkarsak 700-750 WATT PSU isteyebilir. Tahmin tabi ki.
Bir diğer husus da şu: Eğer bir PSU %70 veya daha yüksek kapasitede çalışırsa daha çok ısınır, fanı daha fazla çalışıp gürültü yapar ve daha fazla ısındığı için ömrü daha kısa olur.

PSU'nun Watt değeri ile ekran kartının, işlemcinin vs. Watt değerini toplayıp karşılaştırmak sizi yanıltabilir. PSU'nun ekran kartına giden güç kablosuna (6+2 pin oluyor genelde) kaç Watt vereceği önemli. Bu bilgiye ulaşmak zor ve kafa karıştırıcı olabiliyor.
PSU'nun toplam Watt gücü artınca otomatik olarak 6+2 pin güç kablosu çıkışı da arttığından ve ekran kartı firmalarının her PSU modeli için liste veremeyeceğinden dolayı ekran kartı firmaları genel Watt tabiri ile PSU sınıflandırma yoluna giderler.
Şu an NVIDIA sitesinde RTX 3080 için kaç Watt PSU istediğine dair bilgi bulamadım. Yakında eklerler çünkü diğer kartlara kaç Watt PSU önerildiği yazıyor.
RTX 2080 ve 2080 Ti gibi kartlardan yola çıkarsak 700-750 Watt PSU isteyebilir. Tahmin tabii ki.
Bir diğer husus da şu: Eğer bir PSU %70 veya daha yüksek kapasitede çalışırsa daha çok ısınır, fanı daha fazla çalışıp gürültü yapar ve daha fazla ısındığı için ömrü daha kısa olur.

Kutu arkasından 1. sınıf 750W yazıyor.

Kutu açılış videolarına dikkat etmediğimden bilmiyordum. Teşekkür ederim.
DDDG.jpg

Bende de EVGA supernova GS 650W PSU var +80 Gold, RTX3080 için arkadaşlar yeter dedi. 12V+ kanalından 648W veriyor. Yine de pek güvenemiyorum. i7 10700K ile kullanacağım. Ne yapsam bilemedim.

Tüm forumu araştırdım en yakın burayı buldum şu sorumu sormak için: EVGA marka 3080 FTW3 aldım diyelim. 3 adet 8 pin girişi var ben bunların sadece ikisine güç kablosu bağlasam ve 1 slot u boş bıraksam ne olur?

Geri
Yukarı