4790K Yükteki Sıcaklık Değerleri

SerhatAvci_

Kilopat
4790K işlemcimde stok soğutucu kullanıyorum ve bazı oyunlarda işlemci ekran kartından çok daha fazla ısınıyor. (Örnek: NBA 2K 15) Yani ekran kartı maksimum 68-69 iken işlemcinin birkaç saniyeliğine 82-83 dereceye çıktığı bile oluyor. Bu neden olabilir ? Bunu nasıl önleyebilirim ?

O.C yapmadıysan ortaya anormal bir durum var, fakat overclock yaptıysan durum normal. Ekran kartının modelini söyler misin ?

Darboğaz ihtimalini düşümüştüm aslında yani tüm tük işlemciye binince ısınması geldi aklıma ama GTX970 ile o işlemci darboğaz yapmaz. İlginç bir durum var, ya o.c yaptı stok soğutucu yetmiyor, ya da işlemcinin soğutucusu ömrünü doldurdu. Bu her oyunda mı oluyor yoksa belirli oyunlarda mı?

Belli başlı oyunlarda oluyor. Bazı oyunlarda 75 derecelerdeyken birkaç oyunda 80 i geçiyor. Kendim overclock yapmadım. BIOS ayarlarını da sıfırlamıştım zaten.

Bu tarz yüksek bütçe ile satın alınan K ibareli işlemcileri stok fan ile kullanmak pek dogru değil. İntel işlemciler için her ne kadar 80 derece kabul edilebilir bir ısı degeri olsada açıkcası ben tavsiye etmiyorum. İşlemci ne kadar serin olursa o kadar iyidir. Bence bir miktar bütçe ayırıp kule tipi işlemci sogutucusu satın alın. 50 Liradan başlıyor.

Soğutucu tam olarak yerine oturmamış da olabilir. Kasayı açıp elinle sağ sola oynatmayı dene oynuyorsa problem burdan kaynaklanıyordur. Stok soğutucu için bile fazla o değerler.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı