70-75 kilo arasından çıkamamak

Enahaine

Decipat
Makaleler
1
16 yaşındayım boyum uzadığından beri 2.5 yıldır falan kilo sıkıntım var 70-75 kilo arasından çıkamıyorum. 5 ay gibi bir süre spora gittim beslenmemi kardiyo mu antrenmanımı sürekli düzgün şekilde yaptım ama 72 kilo başladım ama 1 kilo bile vermedim. 2 aydır spora gitmiyorum maddi durumlardan dolayı çok yemek yiyorum falan ama hala aynı kilodayım. Bu neden olabilir vücut tipleri ile alakalı bir video görmüştüm diye hatırlıyorum ama bununla alakalımı emin değilim. Bilgisi olan varsa anlatabilir mi?

Bence cevabı vermişsiniz.

Siz yanlış anlamışsınız ne kadar süre geçerse geçsin vermiyorum ya da almıyorum 2.5 yıldır aynı durumdayım spora gittiğimde beslenmeme uyuyordum çok yemiyordum gene veremedim sporu bıraktım çok yiyorum gene alamıyorum da veremiyorum da.

Siz yanlış anlamışsınız ne kadar süre geçerse geçsin vermiyorum ya da almıyorum 2.5 yıldır aynı durumdayım spora gittiğimde beslenmeme uyuyordum çok yemiyordum gene veremedim sporu bıraktım çok yiyorum gene alamıyorum da veremiyorum da.

Öğün saatlerin sabit olsun. Sabah 10'da kahvaltı yapıyorsan Full yeşillik tüket. Akşam ağır şeyler yememeye dikkat et. Yürüyüş çok önemli. Ara öğün yap. Meyve yiceksen akşam yeme ve şişlik yapan besinlere dikkat et.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aldığınız değerleri takip ediyor musunuz? Kalori açığı ile kilo verememek imkansız, büyük ihtimalle takip etmiyorsunuz.

Aldığınız değerleri takip ediyor musunuz? Kalori açığı ile kilo verememek imkansız, büyük ihtimalle takip etmiyorsunuz.

1. öğün:
80 gram yulaf, 20 gram ceviz, 4 tam yumurta, 1 meyve.

Ara öğün;
300 gram haşlanmış patates.

2. öğün:
100 gram haşlanmış pirinç, 300 gram tavuk, 5 gram zeytinyağı, 100 gram brokoli.

3. öğün:
100 gram haşlanmış pirinç, 300 gram tavuk, 5 gram zeytinyağı, 100 gram brokoli.

Total;
61 gr yağ, 290 gr karbonhidrat, 190 gr protein, 2500 kalori.

Beslenme programım bu haftada 4 gün idmana gidiyordum. Salonda 30 dk kardiyo yapıyordum diğer 3 günde 1 saat kardiyo yapıyordum.

Birincisi, vücut protein depolayamaz. Çok fazla protein alıyorsunuz. Vücuttaki fazla, kullanılmayan protein yağa dönüştürülür. 95 kilodaki birinin yağ yakarken alması gerektiği kadar alıyorsunuz diyeyim örnekleme açısından.

İkincisi, kaloriyi 2000'e çekmeyi deneyebilirsiniz fakat neden kilo vermek istediğinizi anlayamadım. 70-75 kilo bence ideal olmalı sizin için.

Ek olarak, 2500 kalori ile de pek kilo alamazsınız. Kilo almak istiyorsanız, 3500 kalorilere çıkmanızı öneririm.

Birincisi, vücut protein depolayamaz. Çok fazla protein alıyorsunuz. Vücuttaki fazla, kullanılmayan protein yağa dönüştürülür. 95 kilodaki birinin yağ yakarken alması gerektiği kadar alıyorsunuz diyeyim örnekleme açısından.

İkincisi, kaloriyi 2000'e çekmeyi deneyebilirsiniz fakat neden kilo vermek istediğinizi anlayamadım. 70-75 kilo bence ideal olmalı sizin için.

Ek olarak, 2500 kalori ile de pek kilo alamazsınız. Kilo almak istiyorsanız, 3500 kalorilere çıkmanızı öneririm.

Fotoğraflardan anlarsınız herhalde.

Dosya Ekleri

• IMG_20231024_212137.jpg
    IMG_20231024_212137.jpg
    122,3 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20231024_212125.jpg
    IMG_20231024_212125.jpg
    114,5 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20231024_212149.jpg
    IMG_20231024_212149.jpg
    93,3 KB · Görüntüleme: 14
Fotoğraflardan anlarsınız herhalde.
Evet biraz fazla yağınız mevcut. Boyunuz kısa sanırım çünkü 70 kiloda bu tür yağlı olmaya pek rastlamadım.

Size tavsiyem, kaloriyi 2000 civarına indirin. Proteini 130-140 civarına indirin. Ağırlık antrenmanlarını aksatmayın, minimum 5-7 tekrar yapabildiğiniz ağırlığa kadar çıkın. Mümkün olan her haftada ağırlık artırın.

Sıkı diyet, sizi bu yaşta sıkabilir fakat çözüm yolu maalesef bu. Eğer antrenman kısmında kendime güvenmiyorum ve param var diyorsanız, PT tutun. Kilo verirken diyetin yanında ikinci en önemli şey, ağırlık antrenmanıdır.

Evet biraz fazla yağınız mevcut. Boyunuz kısa sanırım çünkü 70 kiloda bu tür yağlı olmaya pek rastlamadım.

Size tavsiyem, kaloriyi 2000 civarına indirin. Proteini 130-140 civarına indirin. Ağırlık antrenmanlarını aksatmayın, minimum 5-7 tekrar yapabildiğiniz ağırlığa kadar çıkın. Mümkün olan her haftada ağırlık artırın.

Sıkı diyet, sizi bu yaşta sıkabilir fakat çözüm yolu maalesef bu. Eğer antrenman kısmında kendime güvenmiyorum ve param var diyorsanız, pt tutun. Kilo verirken diyetin yanında ikinci en önemli şey, ağırlık antrenmanıdır.

Boyum 1.75 kısa mıdır bilmiyorum ama bence Türkiye şartlarında ortalama bir boy. Bu kadar yağlı olmam genetik herhalde, çünkü baba tarafımdaki herkes böyle annemin de göbeği biraz değişik. Ondan kaynaklı olabilir.

Dediklerinizi deneyeceğim, genelde 10x5 ya da 12x4 yapıyordum ama dediğinizi yapacağım. (pt) personal trainer demek istediniz sanırım zaten kuzenimden yardım alırım ne kadar bilgilidir bilemem ama bana çok yardımı dokunuyor belki kendisini görmüşsünüzdür Instagram'da falan ama neyse.

Aslında yapmasına yaparım ama şu ana kadar hayatımda en çok zorlandığım şey aile evinde diyet yapmak olabilir ama elimden geleni yapacağım.

Boyum 1.75 kısa mıdır bilmiyorum ama bence Türkiye şartlarında ortalama bir boy. Bu kadar yağlı olmam genetik herhalde, çünkü baba tarafımdaki herkes böyle annemin de göbeği biraz değişik. Ondan kaynaklı olabilir.

Dediklerinizi deneyeceğim, genelde 10x5 ya da 12x4 yapıyordum ama dediğinizi yapacağım. (pt) personal trainer demek istediniz sanırım zaten kuzenimden yardım alırım ne kadar bilgilidir bilemem ama bana çok yardımı dokunuyor belki kendisini görmüşsünüzdür Instagram'da falan ama neyse.

Aslında yapmasına yaparım ama şu ana kadar hayatımda en çok zorlandığım şey aile evinde diyet yapmak olabilir ama elimden geleni yapacağım.
5 aydır spor yaptığınızı düşünürsek, vücudunuz spora alışalı 4 ay oluyor ama ağırlığa henüz alışmamış demek. 4x12, 5x10 çok yüksek sayılar. Bu sayılar, düşük ağırlık kaldırdığınızı gösterir, yani siz kası parçalamıyorsunuz sadece yoruyorsunuz. Kardiyo bile denebilir buna.

Kasların büyümesi için fiberlerin yırtılıp, yerine daha büyük ve güçlü fiberlerin inşa edilmesi gerek. Bu da ağır kaldırmakla olur.

Kuzeninizi bilmiyorum. Kendisinin üst düzey bilgiye sahip olduğunu düşünüyorsan dediklerini yapabilirsin. Bilgili birisiyse, şimdiye kadar bunları söylemiş olmalı diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı