7500 TL'ye 3DS Max ve vRay için Sistem Tavsiyesi

Sırf bir kaç değeri biraz yüksek, en hızlı tek gpu ekran kartı diye 3 gb video ram'li bir ekran kartı önermek kesinlikle yanlıştır. Bütçe olsa Titan Black eklemek isterdim. 6 gb Gtx 780, yüksek polygonlu sahnelerde kaplamaları da ekleyince 780Ti'dan daha iyi performans verecektir.

Ve yine ayrıca arkadaşımız V-Ray Advanced ile Render alacak. Render sonucu ortaya çıkan resim 20-25 gb değil. Çözünürlüğü ve kalitesine göre 1-30 mb arası bir şey olur.

Anakart konusuna gelince, Rampage 4 Black Editon en pahalı anakarttır tek cpu'lu x79 soket mimarisi için. İşimiz işlemci ile render almak olduğundan, işlemciye deli gibi overclock yapılacağından, anakartta ucuza kaçmak, kesinlikle çok yanlış bir fikirdir.

İşe göre değişir ama arka arkaya 15-20 tane render için bilgisayarı açık bıraktığımızda o ucuz anakartlara yazık oluyor. 100 lira için diğer extreme modellerine yönelme. Black edition 2800 destekliyor ama 2400 kullanacağız bir tek orada tutarsızlık var. Ama yine de kesinlikle Rampage 4 Black edition tercih et. Yakın zamanda bende aynı parçaları toplayacağım deli gibi sabırsızım.

Gönül isterdi ki SP140 fanlar Türkiye de olsun, H110 alıp yanına iki tane de SP140 alıp push/pull yapmak, ama maalesef yok Türkiyede görmedim ben daha. H100i'nin çıkardığı sesi boş ver. 2 tane daha fan ekleyince ses biraz daha artabilir ama kesinlikle sorun değil. İşlemcin için 1-2 derecenin bile önemi var senin için.

RAID0 özelliği şöyle, tek 240 Gb almak yerine iki tane 120 gb alıyorsun. İkisini birleştirip, okuma yazma hızını iki katına çıkarıyorsun. Hafıza yine 240gb. Ama 840 evo alıp rapid mod'da da kullanabilirsin. Zaten hiç ellemesen bile yetecek sana.

1. GTX 780Ti ile 6GB 780 arasında dağlar var dostum. Sırf 6GB diye 780Ti'den pahalı ekran kartı alınmaz ki zaten arada performans farkı olmayacak.
  2. Sadece resim değil, 3DS Max ile alınan render dosyalarından bahsettim.
  3. Anakart konusunda benim seçtiğim anakart hiçte kötü bir anakart değil zira üst seviye askeri bileşenlerle donatılmış bir kart o. Ki benim sistemde daha 7500 TL'lik bütçe için 300 küsürlük ek bütçe var. İsterse anakartı Rampage alabilir.
  4. O ucuz dediğin anakartın OC konusunda da Rampage'den farkı yok.
  5. Corsair H100i alınmaz. Hem derecelerin önemi var diyorsun hemde H100i aldırtıyorsun. Dostum arada 10 dereceye kadar çıkan farklar var Extreme ile H100i arasında. Neyin kafasındasın sen ki max. 120mmlik fan takılan radyatöre 140mm'lik fan takıyorsun.
  6. Bilmem farkında mısın 2x 240GB SSD ve 2x 4TB Barracuda bulunuyor o sistemde. Yani OP için dışarıda bırakılan alanda çıkartıldığında geriye 440GB'lık RAID disk var. Birde bu disklere Rapid Mode açılacak. :)

Yani savundukların yersiz şeyler, dostum!

Syper valla dostum şu RAID olayını kafama soktun ya helal olsun sana. Zorla bütçeyi aştıracaksın bana :)

Peki çift SSD alıp raid yapsak, HDD'yi tek kullansak olur mu? Harici HDD'de var daha yeni aldım.

@SypeR Tamam dostum her şeyin en iyisini sen biliyorsun. Tamam mı. Mutlu oldun mu ? Egon, süper egon, idin tatmin oldu mu ?

O kadar dar beyinlisin ki okuduğun şeyi anlamıyorsun. Her konunun altında senin gibi biriyle polemiğe girmekten bıktım yeter.

Öncelikle başka bir ürün önermek, var olanı kötülemek için değildir. Bunu kafana sok. Hayatında kullanmadığın bir program hakkında nasıl donanım önerebilirsin nasıl bir zeka ürünüsün sen ? Hayatında hiç render alırken Ram'in yetmediği için sayfa dosyası kullandın mı ?
  1. Ekran kartının CPU render'a gram katkısı yoktur. Sadece viewportta kullanılır. Yüksek polygon, yüksek dpi doku için 6gb vram alabilmek varken neden 3gb alınsın ki. Ayrıca ben adama 3 gb Gtx 780ti yerine 4 gb Gt630 al demiyorum. Aradaki rop, tmu değerleri ve çekirdek hızı vram'e değişilmez çünkü ihtiyaç yok. Kafan basmıyorsa üzülme 3ds max/V-ray bilmediğin içindir.
  2. Biz videoyu da fps fps alıyoruz. Adobe AE'de düzenleyip animasyon yapıyoruz. 25-30 gb'ı nerede gördün duydun bilmiyorum. En güzel evermotion sahneleri bile neredeyse o kadar değil.
  3. O iki anakartın PCB'leri arasında, kapasitörleri arasında, kullandığı bakırların gramajı arasında ve diğer veriyolu iletkenleri arasında kalite farkı olmadığını ispatla, ne istersen yapacağım. Şu hale bak ya tepe seviyesi anakartı savunmak zorunda kalıyoruz.
  4. OC hakkında ne biliyorsun merak etmiyorum ama anakartı nasıl değerlendiriyorsun onu hiç merak etmiyorum artık.
  5. Okurken sakin ol ve kanın vücudunda dolaşmasına izin ver bence. Gönül isterdi ki H110, bak 110 yazıyor, gözlerin görüp beynine aktarıyor dimi bunları 110 yazıyor orada. H110'da 280mm radyatör var. SP140'lar türkiyede yok, olsaydı H110 alıp push/pull yapmanı önerirdim yazdım. Hayati fonksiyonların yerindeyse anlamış olman lazım.
  6. RAID yapılan SSD'de rapid modu nasıl açabiliyorsun anlatsana bana biraz. Hadi lütfen aydınlat bizi. İncelemesini yaptığın SSD hakkında bile böyle yorum yapabiliyorsun ya helal olsun.
Anakarttan kıstığın para ile SSD ekleyip bununla övünebilecek kapasitede birisin.
Al sana rapid modla Raid karşılaştırması.
RAID yaptığında Rapid modu nasıl açacaksın bize onu söyle önce tamam mı, ben bilmiyorum çünkü.

Rapid mode
rapid.png

RAID0
raid.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@SypeR Tamam dostum her şeyin en iyisini sen biliyorsun. Tamam mı. Mutlu oldun mu ? Egon, süper egon, idin tatmin oldu mu ?

O kadar dar beyinlisin ki okuduğun şeyi anlamıyorsun. Her konunun altında senin gibi biriyle polemiğe girmekten bıktım yeter.

Öncelikle başka bir ürün önermek, var olanı kötülemek için değildir. Bunu kafana sok. Hayatında kullanmadığın bir program hakkında nasıl donanım önerebilirsin nasıl bir zeka ürünüsün sen ? Hayatında hiç render alırken Ram'in yetmediği için sayfa dosyası kullandın mı ?
  1. Ekran kartının CPU render'a gram katkısı yoktur. Sadece viewportta kullanılır. Yüksek polygon, yüksek dpi doku için 6gb vram alabilmek varken neden 3gb alınsın ki. Ayrıca ben adama 3 gb Gtx 780ti yerine 4 gb Gt630 al demiyorum. Aradaki rop, tmu değerleri ve çekirdek hızı vram'e değişilmez çünkü ihtiyaç yok. Kafan basmıyorsa üzülme 3ds max/V-ray bilmediğin içindir.
  2. Biz videoyu da fps fps alıyoruz. Adobe AE'de düzenleyip animasyon yapıyoruz. 25-30 gb'ı nerede gördün duydun bilmiyorum. En güzel evermotion sahneleri bile neredeyse o kadar değil.
  3. O iki anakartın PCB'leri arasında, kapasitörleri arasında, kullandığı bakırların gramajı arasında ve diğer veriyolu iletkenleri arasında kalite farkı olmadığını ispatla, ne istersen yapacağım. Şu hale bak ya tepe seviyesi anakartı savunmak zorunda kalıyoruz.
  4. OC hakkında ne biliyorsun merak etmiyorum ama anakartı nasıl değerlendiriyorsun onu hiç merak etmiyorum artık.
  5. Okurken sakin ol ve kanın vücudunda dolaşmasına izin ver bence. Gönül isterdi ki H110, bak 110 yazıyor, gözlerin görüp beynine aktarıyor dimi bunları 110 yazıyor orada. H110'da 280mm radyatör var. SP140'lar türkiyede yok, olsaydı H110 alıp push/pull yapmanı önerirdim yazdım. Hayati fonksiyonların yerindeyse anlamış olman lazım.
  6. RAID yapılan SSD'de rapid modu nasıl açabiliyorsun anlatsana bana biraz. Hadi lütfen aydınlat bizi. İncelemesini yaptığın SSD hakkında bile böyle yorum yapabiliyorsun ya helal olsun.
Anakarttan kıstığın para ile SSD ekleyip bununla övünebilecek kapasitede birisin.
Al sana rapid modla Raid karşılaştırması.
RAID yaptığında Rapid modu nasıl açacaksın bize onu söyle önce tamam mı, ben bilmiyorum çünkü.

Rapid mode
Eki Görüntüle 13178

RAID0
Eki Görüntüle 13179

Dostum meraklanma yakında zamanda eğer Asus gönderirse Recep abi Strix ile DC2 karşılaştırmasını yayınlayacak. O zaman hep beraber göreceğiz sonuçları.
  1. Sadece CPU ile render almak mantıksızdır, işi uzatmaktan başka bir halta yaramaz. CPU ve GPU aynı anda eş zamanlı olarak render etmelidir.
  2. Bence sen daha önce hiç Premiere Pro ile render almamışsın ki kaç GB ile sana geri döndüğünü bilmiyorsun.
  3. PCB'ler arasında kalite farkı yoktur zira her firma aynı malzemeyi kullanıyor. Ekran kartlarında bile. Askeri olarak seftitikalandırılmış yongalar üstüne hala laf yapabildiğin için üzülüyorum. Zira Rampage'in donanımları da MSI'ın donanımları da askeri şartlardan başarıyla geçmiş ürünler.
  4. OC ve anakart konusunda senden daha çok şey bildiğim kesin. Zira en kısa zamanda montajını tamamlayıp yayınlayacağım olan 1 - 1.30 saatlik M5A97 incelemesini paylaşacağım. Bir halt bilmesem nasıl inceleyeceğim acaba merak ediyorum bende.
  5. Belki acelem olduğu için H110'nu H100i olarak görmüş olabilirim. Her H110 dediysen bir problem yok.
  6. Magician yazılımına keşke bir göz atsaydın. En azından sistemde takılı olan diskleri seçebildiğini görürdün.
Bu arada emin ol ben senden çok daha fazla uğraşıyorum bir şey anlasınlar diye.

Dipnot: 780Ti ile 780 arasındaki tek fark çekirdek ve bellek hızları değildir.

Şunu biraz daha detaylı açıklar mısın? Senin önerdiğin SSD'de direk raid özelliği mi var yani? 2 tane almasam da olur mu? Raid olayı kafamı bulandırdı valla, hiç hesapta yoktu. Detay alırsam çok sevinirim. :) Ayrıca anakart konusunda yazdıklarına tamamen katılıyorum. Masraftan kaçmamak lazım ilerisi için. Zamanla ekleyeceğin parçalar ile bayağı geliştirilebilir bir kart bu.
Oğuzhan şu konuya da bir cevap ver kardeşim :)

Oğuzhan şu konuya da bir cevap ver kardeşim :)

Bu arada, ekonomiden mezun olmuşsun, ben izmir üniversitesindeyim, mimarlıkta. :)

Şimdi rapid mod samsunga özel bir şey. SSD'yi 1.9 kat hızlandırıyor.

Raid0 ise, pilleri seri bağlamak gibi düşün bir nebze öyle çünkü. Tek bir ssd alırsan diyelim saniyede 500 mb dosya yazcaksın. Ama iki tane ssd alıp raid0 yaparsan 1000 mb yazacaksın. Raid0 kısaca bu mantıkta. O yüzden insanlar bir tane 500 gb almak yerine iki tane 250 gb alıp raid0 yapıyorlar.

Ama bütçede diğer parçalardan yer kalmadığı için ben sana 840 evo alıp rapid modda kullanmanı önerdim. Rapid mod ile 1.9 kat hızlı hale getirip kullanabilirsin.

Samsung'da direk raid özelliği var mı diye sordun. Hayır bu ancak iki tane SSD alarak mümkün oluyor, yani Raid0 iki tane SSD'yi birleştirme yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Bir çok raid seçeneği mevcut.

Ayrıca samsung'da evo ile pro arasında ömür farkı var. Evo 15 yıl ise pro 45 gibi düşün.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı