Açık Öğretimden Normal Üniversiteye Geçiş

CpLScarlet

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler 2 yıl üst üste lise 1'de sınıf tekrarına kalıyorum ilk yılımda 48.76 ile bu yıl ise 47 ortalama ile sınıfta kalıyorum ve hiç bir öğretmen puan vermiyor bende mecbur açık liseye gidicem size sorularım var cevaplarsanız sevinirim.
Açık öğretime kayıt yaptırınca tekrar 9.sınıfımı okuyacağım? Yoksa 10.sınıftanmı başlıycam ?
Açık öğretim zormudur örgün öğretime göre ?
Bide 4 yıl okuduktan sonra diplomayı alacağım aldığım diploma ile ygs ve lys girip normal üniversiteye gitme şansım varmı ?
Açıkdan okuyup üniversitede güzel bölüm kazanmak mümkünmü ? Sayısal zekam sıfırdır.
Teşekkürler.

Güncel konu hakkında bilgisi olan yokmu ?

10. sınıftan başlarsınz, zor değildir, sınavlara girebilir puanına göre üniversite tercihi yapabilirsin. Ne okuduğuna ve ne istediğine bağlı bu istediğin güzel bölüm. Hayatınızı okullar değil, kendiniz değiştirmelisiniz.

Normal üniversiteye girebilirsin. Sadece sen değil daha sonradan mezun olmuş veya 40 yaşında biri de girebilir diye biliyorum. Sonuçta öğrenmenin yaşı yok herif iki bölüm okumak ister gene sınava girer. Bu arada birinci sınıfı iki kere tekrarlamışsın hocalar not vermiyor demişsin. Verse bile ileride üniversite sınavında problemin olacak. Niye böyle dediğini anlamadım. Sayısal zekam yok deyip de kestirip atma sakın. Normal bir insan sayısal zekası hiç olmasa bile hiç sevmese bile ortalama olarak 40 sorudan 15'ini rahatça yapabilir mutlaka. Tabi bu hangi bölümü istediğine bağlı. Mühendislik, tıp istersen mecburi öğreneceksin zaten.

Normal üniversiteye girebilirsin. Sadece sen değil daha sonradan mezun olmuş veya 40 yaşında biri de girebilir diye biliyorum. Sonuçta öğrenmenin yaşı yok herif iki bölüm okumak ister gene sınava girer. Bu arada birinci sınıfı iki kere tekrarlamışsın hocalar not vermiyor demişsin. Verse bile ileride üniversite sınavında problemin olacak. Niye böyle dediğini anlamadım. Sayısal zekam yok deyip de kestirip atma sakın. Normal bir insan sayısal zekası hiç olmasa bile hiç sevmese bile ortalama olarak 40 sorudan 15'ini rahatça yapabilir mutlaka. Tabi bu hangi bölümü istediğine bağlı. Mühendislik, tıp istersen mecburi öğreneceksin zaten.
Tarih ile ilgili bir bölüm okuman istiyorum ama yazılım ile ilgili bir bölüm okuman istiyordum yazılım için matematik lazımış ondan vazgeçtim. Bide bir sorum var çevremdekiler açık liseye giden adam olmaz orda okuyamasın diyor korkuyorum sizce doğrumu ?

Mesleki açık lise mezunuyum. Freelance front/back-end developer olarak çalışıyorum. Ve üstüne üstük bu sene üniversite kaydımı da yaptıracağım. Bana da açık liseden bir şey olmaz diyenler amele gibi çalışıp boş beyinleriyle aylık asgari ücret maaş alıyorlar. Ama geliştirdiğim tek bir yazılımdan aldıkları maaşın iki katını kazanabiliyorum. Bunu diyenlerin çoğu zaten hayattan pek bir şey beklemeyen insanlar oluyor nedense.

Mesleki açık lise mezunuyum. Freelance front/back-end developer olarak çalışıyorum. Ve üstüne üstük bu sene üniversite kaydımı da yaptıracağım. Bana da açık liseden bir şey olmaz diyenler amele gibi çalışıp boş beyinleriyle aylık asgari ücret maaş alıyorlar. Ama geliştirdiğim tek bir yazılımdan aldıkları maaşın iki katını kazanabiliyorum. Bunu diyenlerin çoğu zaten hayattan pek bir şey beklemeyen insanlar oluyor nedense.
Bende yazılım ile ilgili bir bölüm okumak istiyorum ama matematiğim cidden kötü temelim hiç yok matematikte o yüzden korkuyorum ilerde sorun çıkarırmı ?

Üniversite sınavına girip puanın yeter ise istediğin okula gidersin. Derslerin çok fazla zorlayacağını düşünmüyorum. Düzenli olarak ders çalış yeter. Günlük 1 saat yeterli olur. Çıkmış sınav sorularını çöz. Sınav mantığını anlarsın. Başarılar dilerim.

Ya açık liseden okuyan birinden bir şey olmaz veya orda okusan bile anca lise bitirmiş olursun diyenlerin ne işle uğraşıp hayatta gerçekten başarı denilebilecek ne yaptıklarını merak ediyorum. Sanki daha önce senin gibi hedefleri olan birisi açık liseden okuyup sabahtan akşama kadar çalışıp sınava girip kazanamadıktan sonra sana açık liseden okursan bir şey olmaz diyor. Eğer öyle birisi diyorsa eyvallah da ya asgari ücretle bir yerde çalışır ya da çalışmayan öylesine boş laf eden birisidir sana onu söyleyenler.

Gayette iyi bir şekilde okursun eğer adam gibi çalışırsan. Öyle üniversitede okumak çok da büyültülcek yani insanı çok zorlayan bir şey değil bence. Her insan düzenli olarak çalışarak, gereken ilgiyi vererek sınavı kazanabilir.

Bu arada yazılımdır, bilgisayardır bu işlerde matematik bilmen gerekir. Ve matematik hiç hayattan değil diyenler de olabilir. Gerçekten de öğrenmeye başladığında her yerde matematiği kullandığımızı göreceksin. Ve bunları bilmek seni daha da motive edecek.

Ya açık liseden okuyan birinden bir şey olmaz veya orda okusan bile anca lise bitirmiş olursun diyenlerin ne işle uğraşıp hayatta gerçekten başarı denilebilecek ne yaptıklarını merak ediyorum. Sanki daha önce senin gibi hedefleri olan birisi açık liseden okuyup sabahtan akşama kadar çalışıp sınava girip kazanamadıktan sonra sana açık liseden okursan bir şey olmaz diyor. Eğer öyle birisi diyorsa eyvallah da ya asgari ücretle bir yerde çalışır ya da çalışmayan öylesine boş laf eden birisidir sana onu söyleyenler.

Gayette iyi bir şekilde okursun eğer adam gibi çalışırsan. Öyle üniversitede okumak çok da büyültülcek yani insanı çok zorlayan bir şey değil bence. Her insan düzenli olarak çalışarak, gereken ilgiyi vererek sınavı kazanabilir.

Bu arada yazılımdır, bilgisayardır bu işlerde matematik bilmen gerekir. Ve matematik hiç hayattan değil diyenler de olabilir. Gerçekten de öğrenmeye başladığında her yerde matematiği kullandığımızı göreceksin. Ve bunları bilmek seni daha da motive edecek.
Haklısın teşekkürler zaten normalded günde 1-2 saat çalışıyordum ama imam hatip işte meslek derslerim ve matematiğim kötü olduğu için ortalamam baya düştü normal bir anadolu lisesinde olsaydım kesin sınıfı geçerdim.
Arapça-5 saat, Kuran-6 saat Ve bu dersleri veremeyince ortalamanız baya düşüyor.

Şöyle bir e

Şöyle bir şey var ilk okuldan veri matematik temelim benim hiç bölmeyi bile bilmiyorum dalga geçebilirsiniz ama öyle mesela matematik sınavına çalışacağım başlıyorum konuya ama temel olmadığı için birşey anlamıyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı