Amazon Türkiye kafa üstü kulaklık iadesi alır mı?

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. Birkaç gündür kulaklıklara bakıyordum. Dün Sennheiser 400S ve 4.40 modellerini mağazada test ettim. Performanslarını sevdim fakat ses seviyeleri diğer kulaklık modellerine göre biraz daha düşük geldi. Şimdi internet fiyatlarına da bakarken Amazon Türkiye'de de aynı fiyatta olduğunu gördüm. Üstelik Amazon'da 30 gün içinde iade etme hakkımız varmış. Kulaklığı alma ihtimalim var o yüzden bu iade mevzusu hakkında bilenlerden bilgi almak istedim.

Öncelikle Amazon'daki 30 günlük iade hakkımız diğer internet alışverişlerindeki şartlarla aynı mı? Normalde internetten alınan bir ürünü koşulsuz olarak 14 gün içinde iade edebiliyoruz. Amazon'da 30 gün içinde koşulsuz iade kabul ediliyor mu? Ediliyorsa bu kulaklık için geçerli midir? Kulaklıklar hijyenik ürün olarak değerlendirildiği için bazı siteler tarafından iadesinin kabul edilmediğini okumuştum geçenlerde. Alacağım kulaklık kulak içi değil kafa bantlı. Bunlarda da o hijyenik ürün olayı geçerli olur mu? Kulaklık iade etme şansım var mıdır?

Bunu direkt Amazon'a soracaktım fakat soru sorma yeri bulamadım o yüzden sizden yardım istiyorum.

Not: "Neden daha almadan iade etmeyi düşünüyorsun?" diye sorabilirsiniz. Bunun sebebi dediğim gibi ürünün ses seviyesi konusunda kafamda şüphe olması. Aldıktan sonra 4-5 gün kullanıp yeterli olup olmadığına karar veririm ve yetersiz gelirse iade ederim diye düşündüm. Mağazada denediğim zaman sadece mağaza ortamında test edebilmiş oluyorum. Dışarıda, otobüste, uzun süreli kullanımda falan nasıl bir performans ve rahatlık vereceği önemli benim için.

Almayı düşündüğüm kulaklıklar :

Sennheiser HD 4.40 BT 506782 Bluetooh Kulak Çevreleyen Kulaklık, Siyah: Amazon.com.tr: Elektromanya (İndirime girerse. Bu fiyata alamam bunu.)

Mantıken siz satıyor olsaydınız alıp kutuyu açıp deneyip tekrar gönderilen ürünü kabul eder miydiniz yada bu şekilde size gönderilen ürünü kullanırmıydınız diye düşünürseniz Amazon dahi olsa almayacak olduğunu anlardınız. Yurtdışında belki farklıdır politikası ama ülkemizde alıp 29 gün kullanıp bu durumu suistimal edecek kişi çok.

İncehesap'tan 650TL lik kulaklığı indirimle aldım. Geldi, açtım, kullandım. Memnun kalmadım hatta 2 ayrı PC de de denedim. Geri koydum kutusuna ve ertesi gün iade ettim param 2 haftada yattı.

Fakat kutu da kulaklık da tertemizdi yani geri gönderirken sıfır gibi yolladım ek olarak dışını komple patlayan baloncuklu plastik ile sardım. İade almamaları imkansızdı. Düzgünce yolladım, paramı aldım.

Mantıken siz satıyor olsaydınız alıp kutuyu açıp deneyip tekrar gönderilen ürünü kabul eder miydiniz yada bu şekilde size gönderilen ürünü kullanırmıydınız diye düşünürseniz Amazon dahi olsa almayacak olduğunu anlardınız. Yurtdışında belki farklıdır politikası ama ülkemizde alıp 29 gün kullanıp bu durumu suistimal edecek kişi çok.

İnternet alışverişlerinde hiçbir koşul belirtmeden 14 gün içinde iade etme hakkımız zaten var. Ürünü görmeden aldığın ve deneme şansın olmadığı için internet alışverişinde böyle bir avantaj oluyor. Satıcının ben veya başkası olması bunu değiştirmiyor. 14 gün geçmeden gönderilen sorunsuz, zarar görmemiş ürünleri kabul edip para iadesi yapmak zorundalar. En azından bizim ülkede böyle. Fakat kulaklık iadesi farklı bir konu olduğu için özellikle konu açtım ben. Bazı kişiler -yukarıdaki arkadaş gibi- kulaklık iadesini sorunsuz gerçekleştirdiğini söylüyor, bazıları ise hijyen sıkıntısından dolayı iade kabul etmediklerini. Bunu netleştirmek için açtım ben bu konuyu. Normalde iade işlemi mümkün yani.

Şu kafadan bir kurtulun artık. Satıcı telafi edebiliyorsa geri alır. Her durumda alır. Önemli olan müşteri memnuniyeti. Şu esnaf kafasından bıktım. Üstelik en çok ağlayanlar da esnaf kafası. Para kazandığın bir işte mal önemli değildir. Önemli olan ticaret zincirini korumak ve geliştirmektir. Amazon bunu biliyor. Fizibilite etmedikleri işe girmezler. Esnaf kafasına kendini amazon ile kıyaslasın demiyorum. Milyar dolarlık şirket elbette bunu telafi eder. Ama kötü niyetliler eleniyor. Sen de hakkın korunduğu için kötü niyetli düşünmekten vazgeçiyorsun.

Düşün ki depoların mal dolu ama satış yapamıyorsun? Ne anlamı var bunun? Hele internetten satış yapıyorsan koşulsuz geri alırsın ürünü. Fazla fazla verirsin müşteriye. Böyle müşteri sana geri döner. İade aldığın mal da depoda bekler yine. Alınıp iade edilmesi depoda çürümesinden yüzde yüz daha karlıdır. İyi ki bitti esnaflık. Bu kafayı büyük platformlarda devam ettirmeye çalıştıkça hep duvara toslayıp dediğime geliyor bütün satıcılar. Önemli olan malı müşterinin kafasına atıp kurtulmak değil. Hem para kazanmak hem müşteriyi memnun etmek. Mal bu noktada üçüncü sırada geliyor. Mal önemsizdir. İtibarın sağlamsa müşteri de memnunsa iade aldığın malı telafi etmek kolaydır. Memnun müşteri seni sırtında taşır. Büyük satıcılar bunu iyi bilir. Ama ağlayan esnaf kafası hiç bilemez.
İncehesap'tan 650TL lik kulaklığı indirimle aldım. Geldi, açtım, kullandım. Memnun kalmadım hatta 2 ayrı PC de de denedim. Geri koydum kutusuna ve ertesi gün iade ettim param 2 haftada yattı.

Fakat kutu da kulaklık da tertemizdi yani geri gönderirken sıfır gibi yolladım ek olarak dışını komple patlayan baloncuklu plastik ile sardım. İade almamaları imkansızdı. Düzgünce yolladım, paramı aldım.
Bu noktada koşulsuz iade artık akıllı satıcılar tarafından kabul edilmiştir. Evet satıcı zarar ediyor bu noktada ama marka kalitesi ve müşteri memnuniyeti artıyor. O zarar çok çabuk kapanıyor. 14 gün koşulsuz iade internet ticaretini geliştirmek için bizzat büyük satıcıların isteğiyle ticaret kanunu olmuştur. Küçük esnaf bu kafayla istiyor ki hala 500 yıl öncesinde yapılsın bu işler. Gerçi esnaf dediğin ürettiği malı satan meslek erbabı demektir. Bunlar tacir. Fırsatçı kafası. Yerlerinde saymaya mahkumlar.

Şu kafadan bir kurtulun artık. Satıcı telafi edebiliyorsa geri alır. Her durumda alır. Önemli olan müşteri memnuniyeti. Şu esnaf kafasından bıktım. Üstelik en çok ağlayanlar da esnaf kafası. Para kazandığın bir işte mal önemli değildir. Önemli olan ticaret zincirini korumak ve geliştirmektir. Amazon bunu biliyor. Fizibilite etmedikleri işe girmezler. Esnaf kafasına kendini amazon ile kıyaslasın demiyorum. Milyar dolarlık şirket elbette bunu telafi eder. Ama kötü niyetliler eleniyor. Sen de hakkın korunduğu için kötü niyetli düşünmekten vazgeçiyorsun.

Düşün ki depoların mal dolu ama satış yapamıyorsun? Ne anlamı var bunun? Hele internetten satış yapıyorsan koşulsuz geri alırsın ürünü. Fazla fazla verirsin müşteriye. Böyle müşteri sana geri döner. İade aldığın mal da depoda bekler yine. Alınıp iade edilmesi depoda çürümesinden yüzde yüz daha karlıdır. İyi ki bitti esnaflık. Bu kafayı büyük platformlarda devam ettirmeye çalıştıkça hep duvara toslayıp dediğime geliyor bütün satıcılar. Önemli olan malı müşterinin kafasına atıp kurtulmak değil. Hem para kazanmak hem müşteriyi memnun etmek. Mal bu noktada üçüncü sırada geliyor. Mal önemsizdir. İtibarın sağlamsa müşteri de memnunsa iade aldığın malı telafi etmek kolaydır. Memnun müşteri seni sırtında taşır. Büyük satıcılar bunu iyi bilir. Ama ağlayan esnaf kafası hiç bilemez.
Ben savunmuyorum bu durumu sadece amazonun normalde böyle bir tutumu olabilir ama Türkiye'de olacağını sanmıyorum dedim. Yani düşünceyi söylemek ayıp değil, sen de söyle ben de söyleyim değil mi. Alırsa alsın Amazon ama almazsa arkadaşa kim hediye edecek kulaklığı bir de öyle bir durum var. Herkes bildiğini yada fikrini söylerse sorun olmaz. Ne esnaf kafasından bahsediyorsunuz anlam veremedim, kendi kendinize gelin güvey olup yükselmişsiniz. Ben şahsen bana açık gelen yada kullanılıp iade edilen (3-5 gün dahi olsa) ürünü kabul etmem dedim bu da normal birşey değil mi. Mantık ile sonuca varmaya çalıştım, gerçeğini net olarak biliyorsan söyle soruyu soran arkadaşa alsın beğenmezse iade etsin.

İnternet alışverişlerinde hiçbir koşul belirtmeden 14 gün içinde iade etme hakkımız zaten var. Ürünü görmeden aldığın ve deneme şansın olmadığı için internet alışverişinde böyle bir avantaj oluyor. Satıcının ben veya başkası olması bunu değiştirmiyor. 14 gün geçmeden gönderilen sorunsuz, zarar görmemiş ürünleri kabul edip para iadesi yapmak zorundalar. En azından bizim ülkede böyle. Fakat kulaklık iadesi farklı bir konu olduğu için özellikle konu açtım ben. Bazı kişiler -yukarıdaki arkadaş gibi- kulaklık iadesini sorunsuz gerçekleştirdiğini söylüyor, bazıları ise hijyen sıkıntısından dolayı iade kabul etmediklerini. Bunu netleştirmek için açtım ben bu konuyu. Normalde iade işlemi mümkün yani.
Tabi öyle bir hak var ama bu tarz üründe geçerli olup olmadığını bilmiyorum. Daha önce kardeşim için aldığım redmi airdots kulaklıkta sorun olunca iade etmek istemiştim ama kişisel ürün cart curt demişlerdi. Tabi kutudan direkt olarak öyle çıkınca iade oldu ama kulak içi için öyleyken kulak üstü kulaklık ne olur bilemiyorum. Amazon ile iletişim kurup bu olayı söyleyin ki iade edeceğiniz zaman sorun yaşamayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı