AMD'nin 2 alanda da çöp olması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ekran kartı konusunda kesinlikle katılabilirim ama işlemci konusunda asla. Yıllardır herkese Intel savundum ettim durdum AMD şöyle çöp böyle çöp dedim herkese. Ryzen'lar çıktığında da aynı tepkileri söyledim. Ama at gözlüğünü çıkarıp düzgün araştırmalar ve izlemeler sonucu AMD'nin de aslında ne kadar iyi bir işlemci üreticisi olduğunu gördüm. Tek çekirdek konusunda evet hala Intel üstün ama AMD sonunda eski pürüzlerini atıp Ryzen'lara daha da fazla ağırlık vermeye başladıkça Ryzenl'arın sektörde daha iyi olacağını düşünüyorum. Hala da Intel kullanmaktayım ve kısa süre sonra da Ryzen bir sisteme geçiş yapacağım.

Konu sahibinin fanboyluk derecesine hayran kaldım.
Ekran kartı konusunda her zaman NVIDIA tercih etmişimdir. Fakat AMD de bahsedilen kadar "BERBAT" bir firma değil. Ekran kartı konusunda da başarılı donanımları mevcut. Fakat belirteyim tekrar, NVIDIA tercihimdir.

İşlemciye gelecek olursak, her nesilde soket değiştiren sürekli olarak soket yapısı üzerinden kar elde edip, Spectre ve Meltdown gibi açıkları önceden farketmesine rağmen ortaya çıkana kadar sesini çıkarmayan ve kullanıcılara sadece üzerinde Intel logosu olduğu için yüzlerce dolar daha pahalı ürünler satan bir firmayı savunamam asla. Performans kıyaslaması yapmışsınız kafanıza göre, dediğinizin uzaktan yakından alakası yok. Fanboyların toplandığı bir sitede dolaşıyorsanız eğer bilemem oraları, onlara göre ThreadRipper 1950X, i3 7100'den bile güçsüz. O duruma gelmişler artık.

Güvenlik bakımından, Intel'De hem Spectre hem de Meltdown açığı bulunurken, AMD'de yalnızca Spectre açığı bulunmakta. Yani siz Intel alırken Spectre ve Meltdown kombosu alıyorsunuz aynı zamanda.

Ha güncellemeler ile çözeceğini belirtiyor Intel, çözmeye başlamış güya. Evet işlemci performansını %30 azaltıp çözüyoruz demek mükemmel bir piyasa taktiği tebrikler Intel.

Isınma olayına gelelim, ZEN mimarisinde bulunan işlemciler (Ryzen serisi yani) kabul edin birçok Intel işlemciden çok daha iyi durumda termal anlamda. Milattan Öncesine ait stok fanı veren Intel'e karşılık, AMD Wraith adında soğutucusu ile bir adım değil on adım önde.

i3 7100 kullanan arkadaşım, basit oyunlarda bile (CSGO vs.) stok fanın bağırdığını söylüyor ki kendi kulaklarımla da duydum. Ben CS GO'yu geçtim, Watch Dogs 2 , Far Cry gibi ağır oyunlarda bile stok fanın bir kere yüksek ses yaptığını görmedim.

Ve emin olun, piyasadaki birçok Ryzen işlemci şu anda Intel'i tokatlıyor.

Bütün bunlara rağmen hala Intel dünyanın en iyisi AMD çöptür diyorsanız, tebrikler GrandMaster Fanboy'sunuz.

Peki İntel her sene soket değiştirip yoluna devam etmeyi ne zaman bırakacak "Fanboy" zira bunu hep yapıyor, AMD Ryzen'i çıkarmasaydı İntel ne zaman çekirdek artışına gidicekti ? AMD Ryzen ile uygun fiyat ile piyasaya geri dönmeseydi İntel o sevdiğiniz İ7 işlemcilerin fiyatını ne kadar yüksek satıcaktı ? İ7 işlemcilerde hala lehimleme değil adi termal macun kullanmasını ve O.C potansiyelini sınırlamasına ne diyeceksin ? Bunlar ve bunlar gibi tonlarca soru yazılabilir. Fanboyluk saçmalıktır, rekabet güzeldir, fanboyluğu bırakıp her iki firmanın + ve - yönlerini düzgün anlatamadıkça işe yarayan bir konu olmayacakatır. Tek taraflı olmak "Hitler" gibi dünyaya bakmak ne kadar moda olmuş.

Bu arada çöp dediğin AMD senin o ayıla bayıla oynadığın konsollarda barınıyor. Bana fanboy diyeceksiniz ama rekabet savunulmadığı sürece işler böyle sürecek.

Ekran kartı konusunda her zaman NVIDIA tercih etmişimdir. Fakat AMD de bahsedilen kadar "BERBAT" bir firma değil. Ekran kartı konusunda da başarılı donanımları mevcut. Fakat belirteyim tekrar, NVIDIA tercihimdir.

İşlemciye gelecek olursak, her nesilde soket değiştiren sürekli olarak soket yapısı üzerinden kar elde edip, Spectre ve Meltdown gibi açıkları önceden farketmesine rağmen ortaya çıkana kadar sesini çıkarmayan ve kullanıcılara sadece üzerinde Intel logosu olduğu için yüzlerce dolar daha pahalı ürünler satan bir firmayı savunamam asla. Performans kıyaslaması yapmışsınız kafanıza göre, dediğinizin uzaktan yakından alakası yok. Fanboyların toplandığı bir sitede dolaşıyorsanız eğer bilemem oraları, onlara göre ThreadRipper 1950X, i3 7100'den bile güçsüz. O duruma gelmişler artık.

Güvenlik bakımından, Intel'De hem Spectre hem de Meltdown açığı bulunurken, AMD'de yalnızca Spectre açığı bulunmakta. Yani siz Intel alırken Spectre ve Meltdown kombosu alıyorsunuz aynı zamanda.

Ha güncellemeler ile çözeceğini belirtiyor Intel, çözmeye başlamış güya. Evet işlemci performansını %30 azaltıp çözüyoruz demek mükemmel bir piyasa taktiği tebrikler Intel.

Isınma olayına gelelim, ZEN mimarisinde bulunan işlemciler (Ryzen serisi yani) kabul edin birçok Intel işlemciden çok daha iyi durumda termal anlamda. Milattan Öncesine ait stok fanı veren Intel'e karşılık, AMD Wraith adında soğutucusu ile bir adım değil on adım önde.

i3 7100 kullanan arkadaşım, basit oyunlarda bile (CSGO vs.) stok fanın bağırdığını söylüyor ki kendi kulaklarımla da duydum. Ben CS GO'yu geçtim, Watch Dogs 2 , Far Cry gibi ağır oyunlarda bile stok fanın bir kere yüksek ses yaptığını görmedim.

Bütün bunlara rağmen hala Intel dünyanın en iyisi AMD çöptür diyorsanız, tebrikler GrandMaster Fanboy'sunuz.
Aynen hocam zaten intelin sahibi benim peder , yıllardır kullanmadım ben bu 2 firmanın ürünlerini öylesine canım sıkıldı böyle bi başlık açtım AMD süper oyna devam.

AMD olmasaydı intel bu kadar hızlı gelişemezdi bence sonuçta rekabet, hırs olan yerde başarı olur intel tercihimdir ama rekabet olmassa intelde özen göstermez.

Ryzenlerden bi habersiniz sanırım :ROFL::ROFL:

Aynen hocam zaten intelin sahibi benim peder , yıllardır kullanmadım ben bu 2 firmanın ürünlerini öylesine canım sıkıldı böyle bi başlık açtım AMD süper oyna devam.

Düzgünce yazıyorum uygun bir tartışma ve konuşma ortamı olması amacıyla, fakat siz nedense bu tarz çocuksu bir cevap veriyorsunuz.

Şimdi size Indium tabanlı lehim desem bana "Intel'in sahibi benim peder" dersiniz.
Bu arada, hala babasına peder diyenler kaldı mı ya? Milenyum çağında değil miydi onlar?

Neyse, siz stok fanınızla i serisi işlemcinizle ileriki yıllarda nasıl darboğazlar yaşamayacağınızı düşünün şimdiden, iyi edersiniz.

Kolay gelsin.

AMD'nin çıkardığı işlemciler sayesinde piyasa birden değişiverdi. İşin iyi tarafından bakmak yerine "godtier" fanboyluk yapmanın manası yok. Her iki tarafın artısı eksisi var elbette ama hiçbir şey araştırmadan çıkıp yok o çöp bu çöp demek doğru olmaz.

Kesinlikle katılıyorum her sene boşa masraf yaptıran bir üretici. Şuan i7 7700K alsam sanırım seneye başka soketler gelecek ve belki 2 belki 3 sene sonra yeni bir anakart almama sebep olacak. AMD'nin bu tarz bir konu hakkında açıklaması ve güvencesi de mevcut ve dediğin diğer konulara da bir Intel kullanıcısı olarak katılırım. Stok fanımı 2 ayda bir temizleme yapmama rağmen Triple A oyunlarda deli gibi stok fan sesi gelmekte çalışma hızını ne kadar azaltsam da o sesten acayip rahatsız oluyorum. AMD fan konusunda baya üstün ve saydığın diğer konularda da o şekilde. İlerde de daha performanslarını arttırıp oyuncular tarafından daha fazla seçilen bir marka olacağına şüphem yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı