Amerika'da aylık 2000 dolarla çalışmak vs Türkiye'de doktor olmak

Sizce Hangisi?

• Türkiye'de Doktor Olmak

Oy: 45 38,5%
  • Amerika'da Asgari Ücretle Çalışmak

Oy: 72 61,5%

• Oy verenlerin toplamı
    117
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Onu ironi olarak söylemiştim. Arkadaş sürekli her koşulda Türkiye'nin iyi olduğunu söylediği için yazdım :)
İroni olduğunu önceki yorumlarına dikkat edince anlamıştım ancak artık çok geç :) Hiç olmamış gibi davranalım :)

Amerika'da sağlık sorunu yaşarsan bütün paran gidebilir :D

Gitmeye kafaya koyan kişiye kimse engel olamaz orası kesin. Kalmayı düşünen içinde aynı şey geçerli.

Benim merak ettiğim gidenlerin kaçı geri dönüyor ? Bazı youtube videolarında gelenlerin bir çoğu geri dönüyor gibi laflar duyuyordum. Ne kadar doğru ve istatistik olarak yüzdesi kaçtır acaba ?

Dolar kurundan ve berbat ekonomimiz yüzünden olmasın sakın? Dolar yükseldiği gibi diğer ülkelerde yaşayan vatandaşların bize tatile gelip çok az parayla krallar gibi yaşaması gibi.
Amerika'da yaşayan sıradan aileler inan bana güç yetiremediği için orada sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. 15 yıldır ailesi Amerika'da yaşayan bir dostum var, en iyi dostum hatta. Kendisi 2 adet estetik dolguyu yaptıramadı 3 senede. Geçenlerde Türkiye'ye geldi, burada çok ufak bir mebla karşılığı devletin diş evlerinde yaptırdı.

Zengin veya geçim sıkıntısı çekmeyen kitle gerek fiyatların ucuzluğu gerekse Türkiye'de sağlık sektörünün aslında başarılı kabul edilebilir seviyede olması sebebiyle ülkemizi tercih ediyor yine de.
Ama sıradan halk emin ol sağlığına para harcayamıyor Amerika'da. Diş yaptırmak vs lüks kaçıyor biraz.

Arkadaşlar hazır konu varken, Türkiye'de doktor olan bir kişi şu Amerika sınavlarına gidip sınavları kazandıktan sonra Greencard'ı önceden bulundurmamız mı gerekir yoksa başka bir şey mi veriyor onlar?

Dolar kurundan ve berbat ekonomimiz yüzünden olmasın sakın? Dolar yükseldiği gibi diğer ülkelerde yaşayan vatandaşların bize tatile gelip çok az parayla krallar gibi yaşaması gibi.
Bu ayrı bir konu. Ben sana sadece bir kötü yönünü söyledim o da sağlık sektörü. İyi kadar da kötü yönleri var her ülkenin olduğu gibi. Asgari ücret sana asgari bir geçim sağlar adı üzerinde zengin olma hayali kurmanın bir olayı yok ve saçma. Ben Türkiye ile asgari ücret yaşam kalitesini karşılaştırmıyorum bu konu da elbette Amerika da önde çünkü asgari ücretli bir insan kendine Türkiye'de bakamazken Amerika'da yaşama ihtimali var minimum düzeyde de olsa. Kendi ülken kendi dilin ve doktorsun aldığın para seni iyi bir düzeyde yaşatacaktır, neden zorluklar çekerek bulaşık yıkayıp kendini kasacaksın anlamış değilim? Ne iş yapıyorsun diye soracaklar ve ''Bulaşık yıkıyorum'' dediğinde sana bakışını görürsün.

Türkiye'de ne kadar iyi derece de yapsan gelecek tam bir muamma! bkz: Kpss türkiye 3. sünün mülakatta 55 alıp elenmesi. Artık derdimiz mesleğin parası değil, işe girebilmek oldu.

Komik?

Doktorluk hakkında hiçbir şey bilmediğin aşikâr. Sana şunu rahatlıkla söylebilirim: Burada doktorken maaşımı, Amerika'da asgari ücretle yaşamaya çalışan birine göre kat kat daha fazla artırabilirim. Dedikleriniz Amerika'daki doktor ile Türkiye'deki doktor arasında geçerli. O zaman ben de katılırım. Bize göre çok daha rahatlar.
@Google Tracker (firebase)

Amerika'da yaşayan sıradan aileler inan bana güç yetiremediği için orada sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. 15 yıldır ailesi Amerika'da yaşayan bir dostum var, en iyi dostum hatta. Kendisi 2 adet estetik dolguyu yaptıramadı 3 senede. Geçenlerde Türkiye'ye geldi, burada çok ufak bir mebla karşılığı devletin diş evlerinde yaptırdı.

Zengin veya geçim sıkıntısı çekmeyen kitle gerek fiyatların ucuzluğu gerekse Türkiye'de sağlık sektörünün aslında başarılı kabul edilebilir seviyede olması sebebiyle ülkemizi tercih ediyor yine de.
Ama sıradan halk emin ol sağlığına para harcayamıyor Amerika'da. Diş yaptırmak vs lüks kaçıyor biraz.
O konuda pek bir bilgim yok. Her şeyin dört dörtlük olmasını beklemiyorum zaten. Bizim burada da çocuğuna ilaç alamayıp, haberlere çıkan ve yardım isteyen yüzlerce insan var. Ha Amerika sağlık alanında çok pahalıysa bir şey diyemem. Elbet kusurları olacak.

Bu ayrı bir konu. Ben sana sadece bir kötü yönünü söyledim o da sağlık sektörü. İyi kadar da kötü yönleri var her ülkenin olduğu gibi. Asgari ücret sana asgari bir geçim sağlar adı üzerinde zengin olma hayali kurmanın bir olayı yok ve saçma. Ben Türkiye ile asgari ücret yaşam kalitesini karşılaştırmıyorum bu konu da elbette Amerika da önde çünkü asgari ücretli bir insan kendine Türkiye'de bakamazken Amerika'da yaşama ihtimali var minimum düzeyde de olsa. Kendi ülken kendi dilin ve doktorsun aldığın para seni iyi bir düzeyde yaşatacaktır, neden zorluklar çekerek bulaşık yıkayıp kendini kasacaksın anlamış değilim? Ne iş yapıyorsun diye soracaklar ve ''Bulaşık yıkıyorum'' dediğinde sana bakışını görürsün.
Zaten kimsenin asgari ücret ile Bill Gates kadar zengin olayım dediği yok. Sadece daha iyi hayat standartlarına sahip olacaksın. Burada doktor olup kırk takla atacaksın fakat Amerika'da vasıfsız bir eleman senden daha iyi yaşayacak. İster bulaşık yıkasın ister çöp toplasın. Sonuçta senden daha iyi yaşayacak.

• Beğen
İfadeler: acv
Komik?

Doktorluk hakkında hiçbir şey bilmediğin aşikâr. Sana şunu rahatlıkla söylebilirim: Burada doktorken maaşımı, Amerika'da asgari ücretle yaşamaya çalışan birine göre kat kat daha fazla artırabilirim. Dedikleriniz Amerika'daki doktor ile Türkiye'deki doktor arasında geçerli. O zaman ben de katılırım. Bize göre çok daha rahatlar.
@Google Tracker (firebase)
Anlamıyorum, ne ile arttırıyorsun? Uzmanlık desen sınava gir +4 yıl vs oluyor. Arttırabilirim diyip duruyorsun ama bir kaynak ver. KPSS olmayacağına kaynak ver, kaynak yoksa sebep ver. Döner sermaye dağıtımını biliyorsundur, hesabıyla ilgili kanıtlı veya mantıklı sebep ver. Veya boşver sen ben böyle olur dedim olacak der aynı şeyi tekrarlar durursun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı