Anakart ve İşlemcinin yandığını nasıl anlarız?

Nİyazi

Hectopat
Daha fazla  
Geçenlerde pc bayağı bir açık duruyordu.Sabah 13.00 dan 04.00 kadar felan. En son oynarken birden pc kapandı.Tekrar açtığımda mavi bir ekran geldi. Bende tekrar kapatıp açtım. Ama bu sefer açtığımda ekran hiçbir şekilde gelmedi. Pc de Fanlar dvd vb. şeyler çalışıyor. Bende bilgisayar tamircisine götürdüm. Ama öyle servis felan gibi bir yer değil. Oyun satan pc malzemeleri satan küçük bir yer. Anakart yanmış dediler. Ama ben pek inanmadım. Birde sizlerle sorayım dedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Parçaların tek tek denenmesi gerekiyor,anakart arızalı ise eğer tamiri yapılabilir,garantisi filan varsa gönder yoksa güvenilir bir tamirciye verebilirsin.bide buzzer ile dene bakalım tepki verecek mi.

Ekran kartını çıkarıp, anakart'tan onboard görüntü almayı dener misiniz?
Birde sisteminizi detaylı bir şekilde belirtirmisiniz?

Siz denenleri test edip, ona göre cevap verirmisiniz?
Anakartın veya başka bileşenin arızalı olup olmadığı anlaşılsın. Parçaları eleyerek gitmek lazım.

Bunu anlamak biraz zor iş daha çok servis işidir. Servisine göndermeni tavsiye ederim. Sağda solda olan pc tamircileri bazen yanlış teşhis edebiliyorlar.

Buna benzer bil olay geldi başıma ekran kartımın biosunu modlamaya çalışıyordum biosu farklı bir ekran kartı biosu ile flaşladım ve bir daha görüntü gelmemişti bende tamirciye götüdüm chipseti yanmış dedi araştırdım ettim kendi orjinal biosunu zor buldum ve tekrar flaşladım görüntü geldi ve tıkır tıkır çalışıyor.

Sistem özellikleri :

Intel® Core 2 Quad İşlemci 2.50 GHZ
• Orijinal Microsoft Windows Vista Home Premium
• 4 GB DDR2 Ram Bellek
• 640 GB SATA Harddisk
• 19” WideScreen Casper LCD Monitor
• 1024 MB ATI HD4650 PCI Express Ekran Kartı (512 MB Ayrılmış Bellek)
• DVD+RW
• 20-in-1 Card Reader
• Casper Klavye + Optik Mouse

Çok Doğru parçaları tek tek denenmesi lazım. Bilgisayarın içine bakarak hatanın nerede olduğu çoğu zaman anlaşılmaz.
Nasıl eleme yapacak acaba,bütün parçalardan elinde fazladan olması gerekir, veya bazı parçaların sorunlu olduğunu buzzer de gösterir, iyi bir teknik servise götürmesi gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı