Rehber Android telefon nasıl hızlandırılır?

Niksi

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo V15 G3
R7 5825U
16GB 3200Mhz
Vega8
Dikkat

Okuyacak olduğunuz bu rehber tamamen benim kullandığım cihazlardan edindiğim deneyimlerdir. Her cihazda işe yarayacak ya da gözle görülür değişiklikler olacak anlamına gelmez.

Rehberi rootlu ve rootsuz gerçekleştirilebilen adımlar olarak ikiye ayıracağım.

Rootsuz gerçekleştirilebilecekler:

• Telefonunuzda eMMC bulunuyorsa depolama alanını yeteri kadar boş bırakmak.
  • Uygulamaların önbelleklerini temizlemek.
  • ADB yoluyla gereksiz uygulamaları silmek. (debloat etmek)
  • ADB yoluyla ekran çözünürlüğünü düşürmek.
  • Geliştirici seçeneklerinden animasyonları kapatmak.
  • Geliştirici seçeneklerinden "donanım katmanlarını devre dışı bırak" açmak. (Cihazınızın işlemcisi aşırı kötü ise ve GPU yeteri kadar güçlü ise arayüzde gerçekten etkisi oluyor. Denemek lazım.)

Rootla gerçekleştirilebilecekler:

• Cihaza aşırı hafif Custom ROM atmak. (Orijinal ROM çok ağır geliyorsa AOSP ROM tercih edilebilir.)
  • Cihazın işlemci frekansını yüksek tutmak.
  • Varsa overclock yapılmış kernel kullanmak.
  • İşlemci governorunu kendinize uygun şekilde ayarlamak.
  • SD maid kullanmak.
  • GMS olmadan Custom ROM atıp Google servislerini kullanmamak.

Kullandığım cihazlar ve deneyimlerim.

Şu ana kadar günümüz için amiral gemisi olan bir cihaz kullanmadım. Kullandığım cihazlar sırasıyla; Galaxy S1 duos S7562, Galaxy Grand Neo i9060, Casper VIA M1, LGG3 D855, Galaxy M12 M127F, Galaxy A50 A505F. O yüzden bu konuda ne yapılması gerektiğini bildiğimi düşünüyorum. Bu deneyimleri en çok M12 ile edindim. Cihazınızda eMMC varsa pek şansınız var diyemem. Telefonların hard diski gibi diyebiliriz. Telefonuma overclocklu kernel attığımda telefon az da olsa kendine gelmişti. Cihaz için yapılan recoveryler bozuk olduğundan GSI veya Custom ROM kuramadım. Şu an kullandığım A50 de ise debloat edilmiş OneUI 5.1 Custom ROM kurarak ve ekran çözünürlüğünü 720p yaparak ciddi performans artışı yaşadım. Özellikle ekran çözünürlüğünü düşürmek çok işe yaradı.

Eğer yanlışım varsa tatlı dille düzeltirseniz çok sevinirim. Eklemek istediğiniz bir şey varsa belirtebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
dikkat

Okuyacak olduğunuz bu rehber tamamen benim kullandığım cihazlardan edindiğim deneyimlerdir. Her cihazda işe yarayacak ya da gözle görülür değişiklikler olacak anlamına gelmez.

rootsuz gerçekleştirilebilecekler:

• telefonunuzda eMMC bulunuyorsa depolama alanını yeteri kadar boş bırakmak.
  • uygulamaların önbelleklerini temizlemek.
  • geliştirici seçeneklerinden animasyonları kapatmak.
  • Geliştirici seçeneklerinden "donanım katmanlarını devre dışı bırak" açmak. (cihazınızın işlemcisi aşırı kötü ise ve GPU yeteri kadar güçlü ise arayüzde gerçekten etkisi oluyor. Denemek lazım.)

rootla gerçekleştirilebilecekler:

• Cihaza aşırı hafif Custom ROM atmak. (orijinal ROM çok ağır geliyorsa AOSP ROM tercih edilebilir.)
  • SD maid kullanmak.
  • Gms olmadan Custom ROM atıp Google servislerini kullanmamak.

kullandığım cihazlar ve deneyimlerim.

şu ana kadar günümüz için amiral gemisi olan bir cihaz kullanmadım. Kullandığım cihazlar sırasıyla; Galaxy S1 duos S7562, Galaxy Grand Neo i9060, Casper VIA m1, lgg3 D855, Galaxy M12 M127F, Galaxy A50 A505F. O yüzden bu konuda ne yapılması gerektiğini bildiğimi düşünüyorum. Bu deneyimleri en çok M12 ile edindim. Cihazınızda eMMC varsa pek şansınız var diyemem. Telefonların hard diski gibi diyebiliriz. Telefonuma overclocklu kernel attığımda telefon az da olsa kendine gelmişti. Cihaz için yapılan recoveryler bozuk olduğundan GSI veya Custom ROM kuramadım. Şu an kullandığım A50 de ise debloat edilmiş One UI 5.1 Custom ROM kurarak ve ekran çözünürlüğünü 720p yaparak ciddi performans artışı yaşadım. Özellikle ekran çözünürlüğünü düşürmek çok işe yaradı.

Eğer yanlışım varsa tatlı dille düzeltirseniz çok sevinirim. Eklemek istediğiniz bir şey varsa belirtebilirsiniz.

Elinize sağlık.

Dikkat

Rootsuz gerçekleştirilebilecekler:

• Telefonunuzda eMMC bulunuyorsa depolama alanını yeteri kadar boş bırakmak.
  • Uygulamaların önbelleklerini temizlemek.
  • Geliştirici seçeneklerinden animasyonları kapatmak.
  • Geliştirici seçeneklerinden "donanım katmanlarını devre dışı bırak" açmak. (Cihazınızın işlemcisi aşırı kötü ise ve GPU yeteri kadar güçlü ise arayüzde gerçekten etkisi oluyor. Denemek lazım.)

Rootla gerçekleştirilebilecekler:

• Cihaza aşırı hafif Custom ROM atmak. (Orijinal ROM çok ağır geliyorsa AOSP ROM tercih edilebilir.)
  • SD maid kullanmak.
  • GMS olmadan Custom ROM atıp Google servislerini kullanmamak.

Kullandığım cihazlar ve deneyimlerim.

Şu ana kadar günümüz için amiral gemisi olan bir cihaz kullanmadım. Kullandığım cihazlar sırasıyla; Galaxy S1 duos S7562, Galaxy Grand Neo i9060, Casper VIA M1, LGG3 D855, Galaxy M12 M127F, Galaxy A50 A505F. O yüzden bu konuda ne yapılması gerektiğini bildiğimi düşünüyorum. Bu deneyimleri en çok M12 ile edindim. Cihazınızda eMMC varsa pek şansınız var diyemem. Telefonların hard diski gibi diyebiliriz. Telefonuma overclocklu kernel attığımda telefon az da olsa kendine gelmişti. Cihaz için yapılan recoveryler bozuk olduğundan GSI veya Custom ROM kuramadım. Şu an kullandığım A50 de ise debloat edilmiş OneUI 5.1 Custom ROM kurarak ve ekran çözünürlüğünü 720p yaparak ciddi performans artışı yaşadım. Özellikle ekran çözünürlüğünü düşürmek çok işe yaradı.

Güzel rehber ama overclock vs pek tavsiye edilmiyor. Normal bir kernel ve diğer yazdıklarınız da kurtaracaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı