Ankara Üniversitesi tarih bölümü kaç netle alıyor?

arr05

Hectopat
Yer
Tanrı Dağı
Daha fazla  
Arkadaşlar genel olarak matematiğim kötü. Matematiğimin kötü olması sıralamamı etkiler mi? Sosyali genel anlamda iyi yapıyorum. Türkçe ortalama. Şu aralar edebiyat eksiğim var ona çalışıyorum. Sınava bu kadar az kalmışken ne yapmalıyım sizce?

Hocam tarih bölümü sözel alana girdiğinden AYT'de matematik sorularını çözmenize gerek yok. Sadece TYT matematiğini çözmeniz gerekecek. Kaç netle aldığından ziyade önceki senelerde kaç sıralamayla aldığına bakın. Mesela Ankara Tarih geçen sene 7,8k ile almış. Son zamanlarda girdiğiniz deneme sınavı varsa netlerini Vepuan gibi sıralama hesaplama sitesine koyun (OBPle birlikte), bu netlerle önceki senelerde sıralamanızın ne olacağını öğrenirsiniz.

Hocam çok tedirgin oluyorum özellikle tytde matematiği kafam almıyor. Normalde kitap okumayı çok severim lakin paragraf çözerken çok daralıyorum. Geçen sene deprem yüzünden heba oldu.

Hocam Matematiği kafam almıyor sırf yaklaşık bir ay matematik çalıştım yinede istediğim seviyeye gelemedim.
Sözel bölümlere yerleşmek o kadar zor değil. TYT matematik çalışarak gerçekten büyük fark atabilirsiniz.

Ben de aynı üniversiteye gelmeyi düşünüyorum. Fakat eğitiminin güzelliği konusunda falan kararızım

Hocam köklü bir üniversite. Bizzat Atatürk'ün emriyle açılıyor. Eğitimin güzelliği konusunda şöyle söyleyeyim orası size bağlı kendinizi sürekli geliştirmeniz lazım yoksa diğerlerinden farkınız kalmaz.

Merhaba @arr05. Hesaplamama göre 75 OBP ile Ankara Üniversitesi Tarih bölümü için gereken netler (2023):
TYT:
Türkçe: 30 net.
Sosyal: 13,75 net.
Matematik: 2,5 net.
Fen Bilimleri: 2,5 net.

AYT:
Türk Dili ve Edebiyatı: 20,25 net.
Tarih-1: 6,25 net.
Coğrafya-1: 4,75 net.
Tarih-2: 9,75 net.
Coğrafya-2: 8,5 net.
Felsefe Grubu: 8,25 net.
Din Kültürü: 4,75 net.

Toplamda 48,75 net TYT ve 62,5 net AYT ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı