Aracın dik yokuşta yüksüz 1 viteste durmaması

Birader o El freni ne için tasarlanmış? Durum şudur araban boşken el frenini çekersin eğer doluysa vitesi 1'e takarsınki kayma eğilimi çokda olmasada engellensin :)

Baskı balatası bitmeye yaklaşmış bir araç kalkarken titremez.
Aksine daha yumuşak ve rahat kalkış yaparsınız.
Gaza aniden yüklenince araç devir çevirir fakat geç hızlanır.
Rampada kaçıracak kadar bitik bir debriyaj seti ile yolda gidemezsiniz bile.

Birader o El freni ne için tasarlanmış? Durum şudur araban boşken el frenini çekersin eğer doluysa vitesi 1'e takarsınki kayma eğilimi çokda olmasada engellensin :)
Sorun el freni değil ki kardeşim. El frenini bilerek ben çekmedim aracı denedim.
Bize de sanayi yolu gözüktü artık.
@beanliyo

Evet kaçırıyor ama dik yokuşta gitmesinin sebebi bu değil. Belli bir eğime kadar viteste sabit durabilir. Eğim dike yaklaştıkça dislilere binen yuk artacağından yavaş yavaş gitmeye başlar. Düz yolda dahi park edileceginde vitesi 1'e alıp el frenini çekmek tavisye edilir. Ayrıca kışın eğer park alanı düzse el freni çekmek yerine sadece 1'e alınmalı. El freni çekildiği taktirde balatanin diske yapışma ihtimali oldukça yüksek ve ayırmak bayağı zor olabiliyor.

Baskı balatası bitmeye yaklaşmış bir araç kalkarken titremez.
Aksine daha yumuşak ve rahat kalkış yaparsınız.
Gaza aniden yüklenince araç devir çevirir fakat geç hızlanır.
Rampada kaçıracak kadar bitik bir debriyaj seti ile yolda gidemezsiniz bile.
Bizim baskı balata bittiğinde de konu açmıştım foruma.
Gaza basıyordum ancak araba sanki gücü vermiyor gibi oluyordu. Çok ilginç bir histi :) Basıyorsun ama arabada o gücü hissedemiyorsun :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı