Çözüldü ASUS TUF A15 prize takılıyken FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan Ecer

Hectopat
ASUS TUF A15 (4050+Ryzen7 7735HS) kullanıyorum. Sorunum tam olarak şöyle. Laptop prize takılıyken açtıktan sonra ne yaptığım fark etmeksizin, belli bir süre sonra 1 saniye bile sürmeyen ani bir FPS düşmesi yaşıyorum. Bu süre kısa sürse de oyun oynarken ve ekranda sürekli hareket eden bir şey olduğunda ciddi bir şekilde fark ediliyor. Kalıcı olarak çözüm ise bilgisayarı kapatıp açmak. Fakat her saat bunu yapmam gerekiyor. Mouse sürekli hareket ettiğinde çok kısa bir süre mouse imleci takılıyor. Driverlar güncel. Bilgisayar performans modunda. Ve şarjdan çıkarınca hiç sorun kalmıyor. Aşırı saçma geliyor, çözüm önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam şöyle yükledim test sonuçlarını, umarım yapabilmişimdir. Diğer arkadaşın isteğiyle GPU'yu Ultimate moda da aldım sonuçları etkiliyor mu bilemiyorum.

İşlemciniz hiç Turbo modda çalışmamış. Ya chipset sürücülerinizi yüklememişsiniz ya da bilgisayarınız güç tasarrufu modunda çalışıyor. İşlemci yükünü almadığı için performans sıkıntısı yaşıyorsunuz (4.7 GHz'ye kadar çalışması gereken işlemci 3.2 GHz'de çalışıyor. Ayrıca voltajda düşük). Tam yüke geçecek şekilde ASUS'un uygulamasından performans moduna alabilir misiniz? Sonrasında tekrar testi gerçekleştirin. Ayrıca stress testini gerçekleştirirken Stress GPU(s) seçeneğini de işaretler misiniz? Laptop güçten yüke tamamen girsin.
ASUS TUF A15 (4050+Ryzen7 7735HS) kullanıyorum. Sorunum tam olarak şöyle. Laptop prize takılıyken açtıktan sonra ne yaptığım fark etmeksizin, belli bir süre sonra 1 saniye bile sürmeyen ani bir FPS düşmesi yaşıyorum. Bu süre kısa sürse de oyun oynarken ve ekranda sürekli hareket eden bir şey olduğunda ciddi bir şekilde fark ediliyor. Kalıcı olarak çözüm ise bilgisayarı kapatıp açmak. Fakat her saat bunu yapmam gerekiyor. Mouse sürekli hareket ettiğinde çok kısa bir süre mouse imleci takılıyor. Driverlar güncel. Bilgisayar performans modunda. Ve şarjdan çıkarınca hiç sorun kalmıyor. Aşırı saçma geliyor, çözüm önerisi olan var mı?

AIDA64'te 10 dakikalık sistem kararlılık testi yapıp sonuçları paylaşabilir misiniz?
HWiNFO64'te de sensörler açık olsun. Tüm değerleri görelim. Güç tüketimine göre net bir şey söylemek mümkün olabilir.

GPU Ultimate modda mı?

AIDA64'te 10 dakikalık sistem kararlılık testi yapıp sonuçları paylaşabilir misiniz?
HWiNFO64'te de sensörler açık olsun. Tüm değerleri görelim. Güç tüketimine göre net bir şey söylemek mümkün olabilir.
GPU standart modda. AIDA64 testini yapıp paylaşacağım teşekkürler.

Hocam şöyle yükledim test sonuçlarını , umarım yapabilmişimdir. Diğer arkadaşın isteğiyle GPU'yu ultimate moda da aldım sonuçları etkiliyor mu bilemiyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-23 163019.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-23 163019.png
    302,4 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2023-11-23 163037.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-23 163037.png
    275,9 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2023-11-23 163049.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-23 163049.png
    209,9 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran görüntüsü 2023-11-23 163128.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-23 163128.png
    77,1 KB · Görüntüleme: 13
Hocam şöyle yükledim test sonuçlarını, umarım yapabilmişimdir. Diğer arkadaşın isteğiyle GPU'yu Ultimate moda da aldım sonuçları etkiliyor mu bilemiyorum.

İşlemciniz hiç Turbo modda çalışmamış. Ya chipset sürücülerinizi yüklememişsiniz ya da bilgisayarınız güç tasarrufu modunda çalışıyor. İşlemci yükünü almadığı için performans sıkıntısı yaşıyorsunuz (4.7 GHz'ye kadar çalışması gereken işlemci 3.2 GHz'de çalışıyor. Ayrıca voltajda düşük). Tam yüke geçecek şekilde ASUS'un uygulamasından performans moduna alabilir misiniz? Sonrasında tekrar testi gerçekleştirin. Ayrıca stress testini gerçekleştirirken Stress GPU(s) seçeneğini de işaretler misiniz? Laptop güçten yüke tamamen girsin.

Çözüm
Geç mesaj için kusura bakmayın yeni vakit bulabildim. PC'de 4.7 ghz sadece turbo moddayken var ben de fazla fan sesinden dolayı tercih etmiyorum. Şimdi turbodayken test yaptım eğer sorun çözülüyorsa, turboda kullanabilirim şöyle buyrun:

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-26 172643.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-26 172643.png
    77 KB · Görüntüleme: 13
  • Ekran görüntüsü 2023-11-26 172702.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-26 172702.png
    303,7 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran görüntüsü 2023-11-26 172718.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-26 172718.png
    292,6 KB · Görüntüleme: 12
  • Ekran görüntüsü 2023-11-26 172728.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-26 172728.png
    296,7 KB · Görüntüleme: 16
Geç mesaj için kusura bakmayın yeni vakit bulabildim. PC'de 4.7 GHz sadece Turbo moddayken var ben de fazla fan sesinden dolayı tercih etmiyorum. Şimdi Turbo'dayken test yaptım eğer sorun çözülüyorsa, Turbo'da kullanabilirim şöyle buyurun:

Oyun oynarken işlemciyi Turbo'da tutmanız gerekiyor zaten. Bu arada işlemcinin değerleri korkunç derecede kötü görünüyor. Bazı çekirdekler 1-2 çekirdek 4.8'e kadar çıkmasına rağmen sıcaklıktan sağlam bir darboğaz yemiş. Laptop soğumuyor. 1V'ta 65A akımla bu sıcaklık değerleri kesinlikle normal değil. Oyunlarda size bol bol FPS düşmesi yaptırır. Değerlere bakılırsa tahmini %35'lik bir throttling var. Laptopu değişime göndermeniz mümkünse gönderin. Bu değerlerle sağlıklı oyun oynamak biraz zorlar. Gerçek performansından uzakta kalıyor laptop.

Oyun oynarken işlemciyi Turbo'da tutmanız gerekiyor zaten. Bu arada işlemcinin değerleri korkunç derecede kötü görünüyor. Bazı çekirdekler 1-2 çekirdek 4.8'e kadar çıkmasına rağmen sıcaklıktan sağlam bir darboğaz yemiş. Laptop soğumuyor. 1V'ta 65A akımla bu sıcaklık değerleri kesinlikle normal değil. Oyunlarda size bol bol FPS düşmesi yaptırır. Değerlere bakılırsa tahmini %35'lik bir throttling var. Laptopu değişime göndermeniz mümkünse gönderin. Bu değerlerle sağlıklı oyun oynamak biraz zorlar. Gerçek performansından uzakta kalıyor laptop.
Garantisi var laptop'un ama işlemcinin bu değerlerinin sebebi ne olabilir ki? Ben aldığımdan beri oyun oynamak dışında bir şey yapmadım 6 ay oldu sadece. Garantiye ne demeliyim cihazın sorunuyla alakalı?

Yeni konular

Geri
Yukarı