Çözüldü ASUS TUF A15 prize takılıyken FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan Ecer

Hectopat
ASUS TUF A15 (4050+Ryzen7 7735HS) kullanıyorum. Sorunum tam olarak şöyle. Laptop prize takılıyken açtıktan sonra ne yaptığım fark etmeksizin, belli bir süre sonra 1 saniye bile sürmeyen ani bir FPS düşmesi yaşıyorum. Bu süre kısa sürse de oyun oynarken ve ekranda sürekli hareket eden bir şey olduğunda ciddi bir şekilde fark ediliyor. Kalıcı olarak çözüm ise bilgisayarı kapatıp açmak. Fakat her saat bunu yapmam gerekiyor. Mouse sürekli hareket ettiğinde çok kısa bir süre mouse imleci takılıyor. Driverlar güncel. Bilgisayar performans modunda. Ve şarjdan çıkarınca hiç sorun kalmıyor. Aşırı saçma geliyor, çözüm önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam şöyle yükledim test sonuçlarını, umarım yapabilmişimdir. Diğer arkadaşın isteğiyle GPU'yu Ultimate moda da aldım sonuçları etkiliyor mu bilemiyorum.

İşlemciniz hiç Turbo modda çalışmamış. Ya chipset sürücülerinizi yüklememişsiniz ya da bilgisayarınız güç tasarrufu modunda çalışıyor. İşlemci yükünü almadığı için performans sıkıntısı yaşıyorsunuz (4.7 GHz'ye kadar çalışması gereken işlemci 3.2 GHz'de çalışıyor. Ayrıca voltajda düşük). Tam yüke geçecek şekilde ASUS'un uygulamasından performans moduna alabilir misiniz? Sonrasında tekrar testi gerçekleştirin. Ayrıca stress testini gerçekleştirirken Stress GPU(s) seçeneğini de işaretler misiniz? Laptop güçten yüke tamamen girsin.
Garantisi var laptopun ama işlemcinin bu değerlerinin sebebi ne olabilir ki? Ben aldığımdan beri oyun oynamak dışında bir şey yapmadım 6 ay oldu sadece. Garantiye ne demeliyim cihazın sorunuyla alakalı?

6 Aydır sıklıkla oyun oynamışsanız bu durum normal olabilir. Garantiye yollayıp sıcaklık sorunu olduğunu ve oyunlarda problem yaşamaya başladığınızı söyleyin. Termal macun temizliği fan temizliği ve diğer bakımları yapıp size geri göndereceklerdir. Cihazı ilk aldığınızda böyle bir durum olsaydı anormal olurdu fakat uzun süredir oyun oynayarak kullandığınızda bunlar yaşanıyor. Birçok oyuncu laptopu sık kullanımda 4-5 ayda 1 bakıma ihtiyaç duyar. Garanti bitene kadar bu bakımı servise ücretsiz yaptırabilirsiniz. Sonrasında ise bu bakımları ücretli olarak yapmakta servis. Ben cihazı yeni aldığınızı düşünerek değişime göndermenizi önermiştim. Çünkü bu laptoplarda %10 payla macun sürme hataları olabiliyor.

6 Aydır sıklıkla oyun oynamışsanız bu durum normal olabilir. Garantiye yollayıp sıcaklık sorunu olduğunu ve oyunlarda problem yaşamaya başladığınızı söyleyin. Termal macun temizliği fan temizliği ve diğer bakımları yapıp size geri göndereceklerdir. Cihazı ilk aldığınızda böyle bir durum olsaydı anormal olurdu fakat uzun süredir oyun oynayarak kullandığınızda bunlar yaşanıyor. Birçok oyuncu laptopu sık kullanımda 4-5 ayda 1 bakıma ihtiyaç duyar. Garanti bitene kadar bu bakımı servise ücretsiz yaptırabilirsiniz. Sonrasında ise bu bakımları ücretli olarak yapmakta servis. Ben cihazı yeni aldığınızı düşünerek değişime göndermenizi önermiştim. Çünkü bu laptoplarda %10 payla macun sürme hataları olabiliyor.
Teşekkür ediyorum tüm bu emeğiniz için hocam. Gününüz güzel geçsin.

Geri
Yukarı