Asus'un yeni STRIX Serisi Kartları Vatan'da!

• Konuyu başlatan Simo Hayha
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 48
  • Görüntüleme 7B
Dostum sen mesaj editlemeye devam et. Ben senin algına, kafandaki kullanılabilir nöronlara, hikopampüsünden kalıcı hafızana giden dogmatik donanım bilgilerine göre yanlış bir seçim olan kartlar ile modelleme yapıp akabinde animasyon yapıp en kötüsünü saniyesi 15 dolardan satıyorum.

Benim zihniyetime göre bilgi paylaşmak içindir. Zaten o yüzden buradayım. Ben senin yanılabilmeye karşı verdiğin direnci kırmak için enerji harcamayacağım şu andan itibaren. Render için tavsiye arayan biri olursa adam gibi tavsiye verir beklerim.

Ne zaman VRAM önemli desek Syper'ın aklına hemen 4GB GT 630 geliyor. Keşke çıkarmasaydı Nvidia şu 4GB GT 630'u :D Arkadaşım bizde biliyoruz GT 630 ile GT 770 denk değil. GPU içindeki transistör sayısından tut, CUDA sayısına ve band genişliğine kadar farklılar. Artık unut şu GT 630'u, biz birbirine denk veya daha üst kartlardan bahsediyoruz.

Ben şu anda 1280x1024 çözünürlükte oyunları test ediyorum. Şu anda çoğu oyun 1GB VRAM'in üstüne çıkıyor, 2GB'a yaklaşıyor. 1920x1080'de durum nasıl bilmiyorum. Örneğin şu anda 1 GB 7850 kullanan biri ile 2GB 7850 kullanan biri 1280x1024 çözünürlükte aynı oyunu aynı PC özellikleriyle aynı grafik özellikleriyle oynayamıyor.

1920x1080 çözünürlükte şu anda 3GB VRAM ile sadece Watch Dogs Ultra'da problem çıkartıyor. İleriki yıllarda oyun sayısı çoğalabilir ama çok aşırı olacağını sanmıyorum. Ayrıca kart üreticileri sürekli VRAM arttırıp duruyor, önemli değilse neden arttırıyor bir kendine sor bakalım? Boşuna boşuna olsa o zaman eskisi gibi 128MB'lık kartlar kullanırdık yada hiç kullanmazdık.
Göz boyamak! İşte bu kadar basit. Ayrıca grafikler 2000 senesine göre çok gelişti. İllaki vRAM'i arttırmak zorundasın. Ayrıca sende taktın WD'ye.

Ha siz aynı GPU'ya sahip sadece vRAM'leri farklı olan kartlardan bahsediyorsunuz. 3 GB 780 ile 6 GB 780 aynı performansı vermez diyorsunuz, tamam o doğru.

Ben burada farklı GPU'lardan bahsediyorum. Herhangi bir ekran kartı ne kadar yüksek belleğe sahip olursa olsun kendinden daha güçlü GPU'ya sahip bir karttan daha iyi Render alamaz.

Yani illa GT 630 olmasına gerek yok, biraz daha düşük GPU gücüne sahip olsun yine daha iyi Render alamaz.

Dostum sen mesaj editlemeye devam et. Ben senin algına, kafandaki kullanılabilir nöronlara, hikopampüsünden kalıcı hafızana giden dogmatik donanım bilgilerine göre yanlış bir seçim olan kartlar ile modelleme yapıp akabinde animasyon yapıp en kötüsünü saniyesi 15 dolardan satıyorum.

Benim zihniyetime göre bilgi paylaşmak içindir. Zaten o yüzden buradayım. Ben senin yanılabilmeye karşı verdiğin direnci kırmak için enerji harcamayacağım şu andan itibaren. Render için tavsiye arayan biri olursa adam gibi tavsiye verir beklerim.
Dostum şimdiye kadar kaç bin kişiye tavsiye verdim hatırlamıyorum. Şuanda hepsi memnun ve çatır çatır render alıyor. Sadece başındaki GK110'a bakarak tavsiye verseydik buralara kadar gelemezdik zaten. Ayrıca şu 780Ti ve 780'nin GK110 kodları aynımıymış bir bak derim ben. 780Ti halefi olan 780'ne göre ilk olarak PCB olarak ayrılıyor. Zira daha fazla donanım var üstünde.

Ha siz aynı GPU'ya sahip sadece vRAM'leri farklı olan kartlardan bahsediyorsunuz. 3 GB 780 ile 6 GB 780 aynı performansı vermez diyorsunuz, tamam o doğru.

Ben burada farklı GPU'lardan bahsediyorum. Herhangi bir ekran kartı ne kadar yüksek belleğe sahip olursa olsun kendinden daha güçlü GPU'ya sahip bir karttan daha iyi Render alamaz.

Yani illa GT 630 olmasına gerek yok, biraz daha düşük GPU gücüne sahip olsun yine daha iyi Render alamaz.
Hocam ben 780Ti 3GB daha iyi render alır diyorum bu iksi tutturmuş 6GB GTX780 daha iyi alır diyor. Ki sizde bu işten anlıyorsunuz ve benim tarafımda bir savunma yazmışsınız. :)

Göz boyamak! İşte bu kadar basit. Ayrıca grafikler 2000 senesine göre çok gelişti. İllaki vRAM'i arttırmak zorundasın. Ayrıca sende taktın WD'ye.

Ayrıca iki kartın teknik özellikleri aşağıdaki linkte mevcut. Özelliklere bakarak ben kabaca bir orantı kurdum artık ne kadar doğru bilemem. Buna göre 780 Strix bir işi t sürede tamamlarsa aynı işi 780Ti 1,14t sürede tamamlıyor çıkıyor. Biraz gülünç gelebilir ama orantı kurduğunda bu çıkıyor.

ASUS GTX 780 STRIX 6 GB | techPowerUp GPU Database
NVIDIA GeForce GTX 780 Ti | techPowerUp GPU Database

Son düzenleme:
WD? Western Dijital'den mi bahsediyorsun? O ben değilim abicim, karıştırıyorsun.

Ayrıca iki kartın teknik özellikleri aşağıdaki linkte mevcut. Özelliklere bakarak ben kabaca bir orantı kurdum artık ne kadar doğru bilemem. Buna göre 780 Strix bir işi t sürede tamamlarsa aynı işi 780Ti 1,14t sürede tamamlıyor çıkıyor. Biraz gülünç gelebilir ama orantı kurduğunda bu çıkıyor.

ASUS GTX 780 STRIX 6 GB | techPowerUp GPU Database
NVIDIA GeForce GTX 780 Ti | techPowerUp GPU Database
Hayır, Watch_Dogs 'dan bahsediyorum. Hep aynı şeyden bahsediyorsun. Ayrıca verilen kanıtlar hatalı dostum. Biri sağlam OC edilmiş, diğeri ise stok kart. Kartların Stokları karşılaştırılır. Özel ile stoğu değil!

Ayrıca aynı modellere denk gelecek şekilde eşitlersek şu iki modeli kıyaslayabiliriz.

ASUS GTX 780 DirectCU II OC | techPowerUp GPU Database
Render Config
Shading Units:2304
TMUs:192
ROPs:48
SMX Count:12
Pixel Rate:42.7 GPixel/s
Texture Rate:171 GTexel/s
Floating-point performance:4,097 GFLOPS
[TBODY] [/TBODY]

ASUS GTX 780 Ti DirectCU II OC | techPowerUp GPU Database
Render Config
Shading Units:2880
TMUs:240
ROPs:48
SMX Count:15
Pixel Rate:57.2 GPixel/s
Texture Rate:229 GTexel/s
Floating-point performance:5,495 GFLOPS
[TBODY] [/TBODY]

Şimdi hala neyi savunuyorsunuz merak ediyorum?

Ben işim bu diyorum sen hala bilmediğimi idda ediyorsun. Donanım bilgimden şüphe duyup hala daha ikisi de gk110 dediğim için açık bulup üstünlük taslayacak yer arıyorsun.

iRay ve Octane render'ı indir kur sana sahne atacağım. Tek titan black'le ve iki tane 6gb 780 ile hız denemesi yap. Bu gpu çekirdekleri farkını anlaman için. İkide bir gk110'u tekrar edip duruyorsun.

Ondan sonra sana 15gb'lık evermotion sahnesi atacağım. Hayatında görmediğin devasa dokuları göstereceğim. Cpu render'da bile dosyayı açınca 18gb ram yiyor, render'a tıklayınca 26'ya çıkıyor.

Şimdi sistem dosyayı açarken böyle bellek kullanıyorsa active shade ile anlık realistik görüntü alırken durum ne olur sen tahmin et. Ayrıca tmu'yu rop değerini gigaflop değerini tam olarak ne amaca hizmet ettiklerini ve çalışma düzenlerini bildiğini de sanmıyorum. Recep baltaş ikide bir bit önemli değil dediği için allahtan bite bakmadan oyun için kart tavsiyesi veriyorsunuz da komik duruma düşmüyorsunuz. Fps testleri olmasa ne yapacaktınız bilmiyorum. Oyun oynamayı bu kadar destur edinmişsiniz aklınız fikriniz oyunlara göre optimize olmuş. Oyunda kullanılan texture ile render alırken kullanılan texture'lar arasında ciddi boyut ve çözülürlük farkı var. Neyse dostum hepiniz haklısınız gt 630 rami yüksek ama renderda daha kötü, onun bellek kontrolcüsü yetersiz olabilir, pazarlama taktiği olabilir evet ama gt 630 gibi bir kartı gpu render konusunu tartışıken ağzına alan ilk insansın bundan emin olabilirsin :D Anlamayacağını bile bile yazıyorum, anlayan insanlar okuyunca gülsün diye.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı