Ban yememek için özellikle ne yapmalıyız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Zaten şu anda o şekildeyim. Genellikle cezalarım arasında uzun süre var. Yakın cezalarımdan bahsediyorum. Eski mesajlarım sizin dediğiniz gibiydi. Sürekli ceza yerdim. Ama artık bayağı düzeldim ama 1 hafta ban alınca çok fazla geldi. :D
Technopat Sosyal kurallarına bakarsanız genellikle 10 uyarıyı aştığınız zaman aldığınız cezanın türüne göre süre uzamakta. Bu yüzden mümkünse 10 uyarıyı geçmeyin. Bende de 9 tane yazım yanlışı uyarısı var mesela. Tam sınırdayım. Bir de 10 uyarıyı geçerseniz veya çoklu hesap yaparsanız moderatör olamama olasılığınız var. Zaten çoklu hesap yaparsanız moderatör olmayı unutun. Duruma göre üyelik iptali bile var.

Ban yememek için kurallara dikkat etmek lazım. Ha bir de uyanık olmak lazım nadiren de olsa bazen yanlışlıkla ban yiyebiliyorsunuz. Ben 15 tane uyarı yemişim şimdiye kadar. Çoğu küçük imla hatalarından. Moderatör olma şansım bitmiş mesela benim. Dikkatli olmak lazım eğer moderatör olmak gibi bir düşünceniz varsa. Şahsen benim yok o yüzden önemsemiyorum o kısmını.

Bunlara ek olarak tecrübeli üyeler için 5. kural var; sınırını biliyorsan bunları tadını kaçırmadan yap. :D
Çok doğru. Bunu uygulamak keyifli oluyor :D

Ban yemediğini görüp sinirlenen karşı taraf:
Ban atmak ile atmamak arasında kalıp atmamayı seçen mod:

u0fkm.jpg

Sebebi ne acaba mesajımı silmelerinin?
"İtlik" kelimesi ve o kelimenin bulunduğu konu ile alakası olmayan video paylaşımı.

Güzel listeler gelmiş. Ben de kendimce hem onlardan aşırarak hem de bir şeyler ekleyerek liste yapayım.
Bu listeye harfi harfine uyarsanız uyarı almazsınız demiyorum. Ama güzel maddelerdir.

• Yazım kurallarına dikkat et. Gerçekten o kadar zor değil. Yazım denetimini moderatör olana kadar hiç kullanmadım ben. O kadar hatalı şeyler geliyor ki mecbur kullanıp sonra kontrol etmek zorunda kalıyoruz. Harf hataları, yani arkadaş yerine arakdaş yazmak sorun değil. Keza 10 cümlelik mesajda tek noktadan sonra boşluk bırakılmamışsa bu hatadır, el çarpmasıdır falan. Ama hepsinde öyle yapıyorsan uyarıyı hak etmişsindir.
  • Üslup. Millete hakaret etme. Seninle aynı fikre sahip olmayan kişilere hakaret etmen gerekmiyor.
  • İkinci el bölümünde satıcı değilsen bir şey yazma. Adam istediği fiyata alır, satar. Gidip şu ürün şu fiyata alınır mı diye konu açarsa buyur yaz. Onu da ikinci el kategorisine açmaz zaten.
  • Kesin bilmediğin veya yüksek ihtimalle emin olduğun şeyler dışında bilgi verme. Yanlış bilgilendirme alırsın.
Biraz da kurallara bakıp bir şeyler çıkıyor mu diye bakayım.
  • Konuma cevap gelmedi diye konu açma. Konuna cevap gelmedi diye aynı konuyu tekrar açma. Bir konunun altında gidip bende de şundan var, şu konuma bakar mısınız, yazma.
  • Teşekkür yerine beğen.
  • En iyi cevap için mesaj yazma. Çok istiyorsan yardım mesajının sonuna ekle.
  • Mesajın konu sahibi tarafından onaylanmadığı sürece en iyi cevap deme. Çok kesinse denebilir ama nadir oluyor o.
  • Tek cümle diye 57 farklı cümleyi birleştirme. Ve, veya, fakar, lakin vb. bağlaçlarla kitabe şeklinde konu açan kişiler var. Buna ek olarak mesajını paragraflara böl. Okumayı kolaylaştırıyor ve içerikte kaybolmuyor insan.
  • Sisteminle alakalı sorun varsa sistemini konuda belirt.
  • İmzamda şu var, böyle var deme. Onu kopyalayıp mesajına yapıştır. Çok zor değil.
  • Yanlış bilgi diye raporluyorsan doğrusunu kaynak belirterek belirt. Moderatörler her konuya hakim değil. Senin söylediğinin yanlış olup olmadığını ya da yanlış dediğin şeyin doğru olup olmadığını bilmiyor olabilir.
  • Basit şeyler, kopyala yapıştır konu açma ve birden fazla hesap açma. O zaman uyarı vermenin anlamı kalmazdı değil mi?
  • Sistem toplama konu limitini aşma.
  • Korsana yardım etme.
  • Son olarak gördüğün hataları raporla. Birisi konuyla alakasız bir şey mi yazdı, raporla. Birisi hata mı yaptı, raporla; mesaj ile uyarma. Uyarı mesajın gereksiz mesaj olur. Gidip insanlarla sayfalarca tartışıp sonra raporlama. Sen de o tartışmadan dolayı uyarı alırsın. Tartışma dediğin şu oluyor: "M1 işlemciye şu özellik geldi" başlıklı konuda Windows 7 yüklü Razer laptop mu yoksa Huawei mi alınmalı tartışması yapan bazı arkadaşlar var. Hem de üstüne mesajların çoğu hakaret içerikli. Bunu yapma.

Aslında kuralları okurup uysan yetiyor.
Bir de saçma içeriklerini sürprizbozan içine koyan veya sonuna "(!)" koyan arkadaşlar var. Öyle yaptıkları için uyarı almayacaklarını sanıyorlar. Bu da gereksiz mesaj oluyor. Mizah kategorisi belli.
Kendi açtıkları konuya aynısı yazılsa raporlamasını çok iyi bilirler.

Son düzenleme:
"İtlik" kelimesi ve o kelimenin bulunduğu konu ile alakası olmayan video paylaşımı.
Diziyle ilgili bir şeydi ve o videoda Şerif'in Ramazan ayında insanların önünde çay içmesi dizide itlik olarak adlandırılıyor.

Kendin de diyorsun, diziyle ilgili. Konumuz "Ban yememek için ne yapılmalı?". Bu kadar basit. Olaydan çok uzaklaşma.
İtlik olsun diye raporladığımdan bahsettim ve itlik kelimesinin ne olduğunu belirten video attım. Konudan uzaklaşmadık şimdi olduğu gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı