Doları düşürmek için ne yapmalıyız?

İhracatın ithalatı geçmesi lazım.
Yatırımcının ülkeye güvenmesi lazım.
Ülkeye üst düzey markaların yatırım yapması için ortam hazırlanmalı. Onların kurduğu fabrikalar işsiz birçok kişiye iş imkanı oluyor.
Kısa vadeli planlar yerine uzun vadeli planlar yapılması lazım.
Kendi markalarımızı yaratıp dünyaya pazarlamamız lazım.

İhracatın ithalatı geçmesi lazım.
Yatırımcının ülkeye güvenmesi lazım.
Ülkeye üst düzey markaların yatırım yapması için ortam hazırlanmalı. Onların kurduğu fabrikalar işsiz birçok kişiye iş imkanı oluyor.
Kısa vadeli planlar yerine uzun vadeli planlar yapılması lazım.
Kendi markalarımızı yaratıp dünyaya pazarlamamız lazım.
Mesela Ülker yurtdışına ihracat yapıyor büyük oranda. Ama nedense yetmiyor.

Hocam doları belli bir yükseklikten bırakırsanız düşmüş olur.
Yada hani Israil'i batırmak için yere Cola döküyoruz ya onun gibi Amerika'yı batırmak için Burger King den hamburger alıp yere atalım o zaman Amerika batar. Ünlem koymama gerek var mı bilmiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sen normal bir vatandaş olarak hiçbir şey yapamassın(neredeyse) bu içinde olduğumuz duruma rağmen günah diye düşük faiz tutanlara sormalısın bence neden bu halde olduğumuzu. Onlarda sana biz eskisinden de güçlüyüz derler.

Merhaba. Doları en azından 3-4 seviyelerine düşürmek için ne yapabiliriz? Ne yapmamız gerekir? Annem bana 10.000 TL'lik laptop alacak diye bankadan kredi çekmeyi deneyecek. İşler zor cidden. Ben de 1 seneye yakın bilgisayarsızım zaten.
Ülkeye bir şekilde dolar sokmamız lazım. Bunun yoluda yerli üretim ve ihracat. Benim TOGG dan bir miktar ümidim var. Belki güzel bir araba yaparızda yurtdışında çokça satar ve ülkeye dolar sokabiliriz.

Öncelikle milletimizin gözünü açması ve dini değerlere prim vermemesi lazım. Birbirimizi eleştireceğimize birlik olmamız lazım. Tabiki diğer arkadaşların dediği gibi üretim olması lazım. Benim 18 yaşımdaki görüşlerim bunlar.
Ve tabi bir de şükretmeyi degil hakkını aramayı öğrenmemiz lazım.

Mesela ülker yurtdışına ihracat yapıyor büyük oranda. Ama nedense yetmiyor.

Ben şahsen gıda ile olacağını düşünmüyorum. Benim demek istediğim teknoloji aslında. Türkiye'de montajcılık dışında ne yapılıyor ki? Zaten birkaç şirket ile olacak iş değil. Bakıyoruz dünyanın en büyük 5 firmasına (Google, Amazon, Facebook, Microsoft, Apple) Almanya gibi bir ülkenin ekonomisinden büyük bir değeri var. Aslında iş gücümüz var ama doğru yönlendirme yok. 80 küsur milyonluk bir ülkede çok güzel işler yapılabilirdi aslında, hala yapılabilir. Mesela bir çatı altında bir yazılım ya da bir oyun ekibi kurulsa (100'lerce kişiden oluşan) Bu insanlara yatırım yapılıp teşvik edilse belki çok güzel işler çıkacak. En çok da suriyelilere harcanan paraya acıyorum o para ile ne yatırımlar yapılırdı cidden aklımız hayalimiz almaz. 40 milyar dolar...

Geri
Yukarı