Benzin zam serisinde

• Konuyu başlatan Kyras
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 38
  • Görüntüleme 2B
Böyle konular açarak nereye varmak istiyorsunuz? Bu zamlar dünyanın her yerinde var. Petrol fiyatları artıyor. Sen 18 liraya almış olduğun ürünü 17 liraya satar mısın? Zamlar canımızı sıkıyor. 90 liraya doldurduğum gazı şimdi 300 liraya dolduruyorum ama sadece bizim ülkemizde petrol fiyatları artıyormuş gibi algı yaratmak hiç hoş değil.
Bu tarz üstün zekalılar olduğu sürece daha çook zam yeriz. Ülkenin hali ortada, olay sadece petrolden ibaret değil ne olursa olsun eskiden 10₺ ye aldığım ürün şuan 50-60₺ aralığında. Senin beynin bunu idrak etmek için yeterli değil mi hala neyi savunuyorsun?

Bir akıllı sensin değil mi? Adamlar diyelim 5 dolar zam yaptı. Sana ekstra kaç TL zam biniyor? Akıllısın sen, akıllı... Tamam herkese zam uygulanır ama bizim ülkede etkisi daha fazla görülüyor. Yani suçu sadece savaşa bağlayamazsın öyle.

Bu artışın sebebi Amerika gibi ülkelerdeki radikal zamlardan ötürü denilebilir.

Böyle konular açarak nereye varmak istiyorsunuz? Bu zamlar dünyanın her yerinde var. Petrol fiyatları artıyor. Sen 18 liraya almış olduğun ürünü 17 liraya satar mısın? Zamlar canımızı sıkıyor. 90 liraya doldurduğum gazı şimdi 300 liraya dolduruyorum ama sadece bizim ülkemizde petrol fiyatları artıyormuş gibi algı yaratmak hiç hoş değil.

Kardeşim; Rusya ile Ukrayna savaşıyor diye en fazla değer kaybeden para birimi olduk biz, sen neden bahsediyorsun? Olay zaten az alabildiğim bir şeyi artık daha da az almamız veyahut hiç almaya gücümüzün yetememesi. Kur değerinin dolar/tl 14 olması RU-UKR suçu değil.

Bu artışın sebebi Amerika gibi ülkelerdeki radikal zamlardan ötürü denilebilir.
Amerika gibi ülkelerde radikal zamlar olamaz. Amerika'da galonu 5 dolar olan benzini 6 dolar yaparsan kıyamet kopar. Çünkü para değerli. Yapacak olsalar bile enflasyon ciddi şekilde artar.

Arkadaşlar, hiçbiriniz bir şey bilmiyorsunuz!!! Bunlar dış mihrakların oyunu tabi ki. Hepsi bizi dünyadan silmek için uğraşıyor, neden mi? Biz Osmanlı torunuyuz Osmanlı!! Kanmayın bunlara!

Petrol fiyatları 1 dolar arttığında bizim için 14 katı artmış oluyor. Ayrıca yabancı ülkelerde petrol artışlarını halka az yansıtmak için önlem paketleri uygulanıyor. Bizim ülkemizde ise üstüne ekstra vergi ekliyorlar. Petrol fiyatları tarihin en düşük seviyelerine geldiğinde bizim ülkemizde neredeyse hiç indirim olmadı. Üstüne ekstra vergi eklendi. Şimdi tarihin en yüksek seviyelerine giderken vergiden sıfır muafiyet var. Üstüne birde zam. Çiftçiye bile vergili satılırken, yatlara vergisiz ucuz yakıt satılıyor bu ülkede. Bu ülke insanı zam geldi ama ne yapalım dediği için bu hallere geldi. Daha kötülerini yaşamayı da hak ediyor. Bu kafayla anca geri gider ülke.

Arkadaşlar, hiçbiriniz bir şey bilmiyorsunuz!!! Bunlar dış mihrakların oyunu tabi ki. Hepsi bizi dünyadan silmek için uğraşıyor, neden mi? Biz Osmanlı torunuyuz Osmanlı!! Kanmayın bunlara!
İşin şakası hani üstte yazan arkadaşa sinir oldum ben. Kimse baştan burda eknonominin kötülüğüne bağlamadı. Tamam belki konu oraya gidecekti yine fakat burda açılan konunun sebebi benzin fiyatından neye bağlı olursa olsun şikayetti ki haklıyız da.

@Üye adım 32 adım dediklerinizde haklılık payınız var. Dünya üzerinde petrol fiyatları artıyor ancak tüketiciye yansımaması için tedbirler de alınıyor oralarda.
Dolar bu haldeyken petrola gelen fiyat artışı, bizleri katlanarak etkiliyor.

Zaten petrola gelen fiyat artışı sadece petrol ile kalmıyor. :)

Geri
Yukarı