Bilgisayar aniden kapanıyor veya kilitleniyor

Yiğit Gökcan

Kilopat
RAM
Adata XPG Gammix D30 8x2 3200MHZ
SSD veya HDD modeli
Kingston NV2 500GB - WD Blue 1TB
Ekran kartı
Zotac GTX1060 3GB AMP!
Anakart
Asus Prime A320M-K
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Yaklaşık 4 gün önce Hepsiburada'dan R5 5600 işlemciyi kasamda kullandığım R5 1500X yerine aldım. Taktığım güne kadar karşılaşmadığım bir problem sürekli olarak oluşmaya başladı. Tek bir durumda değil farklı farklı zamanlarda bir anda gerçekleşebiliyor. İlk önce yaklaşık olarak 15-20dk Valorant oynadıktan sonra başıma gelen bir hataydı, oyun oynarken hiçbir sorun yokken oyundan çık tuşuna bastığımda bilgisayar bir anda kilitlendi ve görüntü o an dondu, bilgisayar CTRL+alt+delete dahil hiçbir şey yanıt vermedi. Daha sonra tekrar oynadığımda da yine hiçbir sorun yoktu ama oyunu kapatmaya bastığımda bu sefer sistem tamamen kapandı ve kendi kendine art arda 4-5 defa açılıp kapandı. Kapanıyor ardından açılmaya çalışıyor 4-5saniye sisteme güç geliyor fanlar çalışıyor sonra tekrar kapanıyor. Bunlar yaşandıktan sonra MSI Afterburner ile sistemde aşırı ısınma mı var diye kontrol ettim ve değerler boştayken de yükteyken de anormal değerlerde değildi. Başta sadece Valorant'ı kapatırken karşılaştığım bir hata olmasına rağmen daha sonra 3-4 saat pes oynamanın ardından o uygulamayı da kapatırken başıma geldi. Yine aynı şekilde sistem kilitleniyor tuştan kapatmadığım sürece hiçbir eyleme tepki vermiyordu. Bu durumlar Total'de 2-3 gün içerisinde oluyor. Ardından sadece oyun kapattığımda değil Valorant oynarken alt sekmeden Steam'i kapattığımda bile bilgisayar kitlenmeye başladı. Ama kilitlenmesi için şimdiye kadar hep bir uygulamanın kapanması gerekti. Windows 10'da da bu hataları aldım silip temiz kurulum Windows 11'e geçtiğimde de aynı hataları aldım. Windows 10 HDD'ye kuruluyken Windows 11 ise M.2 SSD'me kurdum. BIOS güncellemesini işlemciyi aldıktan sonra gerçekleştirdim. BIOS pilini çıkarıp taktım. Aklıma gelen çözümleri denedim ancak internette de bu durumu yaşayan insanların az sayıdaki insanın cevapsız kaldığını gördüm. Kaç gündür bir çözüm arıyorum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Sistem hakkındaki bilgiler aşağıdadır:

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600 (salı günü kasama taktım, önceki işlemcim R5 1500X'di.
Ekran kartı: Zotac GTX1060 3GB AMP!
Anakart: ASUS Prime A320M-K
RAM: Adata XPG Gammix D30 8x2 3200MHz.
HDD: WD Blue 1TB.
SSD: Kingston NV2 500GB (pazartesi günü kasaya taktım.)
PSU: 600W Corsair Carbide01 kasa ile gelen PSU.

Secure Boot "Windows UEFI" modundaydı kapatmaktan kastınız "other OS" moduna almak mı?

Sürücüler arızalıysa ne yaparsam düzeltebilirim peki?

Hangi BIOS'u kullanıyorsunuz onu öğrenip videolar veya rehber aracılığıyla kapatabilirsiniz hocam.

Sürücü kısmında tek tek internetten indirmeniz gerekiyor. Onu da nasıl yaparsınız bilmiyorum açıkçası. Konularda gezinirken aldığınız hatayı alan bir kullanıcıya denk geldim. Onun minidump dosyası vardı ama. Ve minidumpdan driver problemi olduğu tezpit edilmişti. Ondan yola çıkarak driver noktasına değindim.

BIOS'tan Secure Boot'u kapattım ama hala aniden kapanmalar, kitlenmeler devam ediyor.

Eski işlemcim R5 1500X'i takıp 1 günden fazla test ettim, bu süreç boyunca bir kez bile hatayla karşılaşmadım. Bunun sonucunda Hepsiburada'dan iade talebi oluşturdum. İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı