Çözüldü Bilgisayar aniden kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

UgurDur

Hectopat
Yer
Technopat Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evet başlıkta belirttiğim gibi, birden kilitleniyor her şey. Son sıralar aşırı sık olmaya başladı, formattan önce belki virüstür dedim ama format atma ekranında bile 5 saniyeliğine falan donmuştu. Siz düşünün yani. Nasıl düzelteceğim bunu?
AIDA64 ile bir testler yapılıyormuş fakat ben nasıl yapıldığını bilmiyorum.

1616946032111.png

1616946050162.png

Çözüm
Yeni gördüm kusura bakmayın. Ben sorunun RAM kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Memtest86 ile bir bellek testi yapınız.

Yapıp sonuçları göndereceğim.
Yeni gördüm kusura bakmayın. Ben sorunun RAM kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Memtest86 ile bir bellek testi yapınız.

Memtest olmadı ama Windows'un kendi yazılımıyla yaptım hocam buyurun.

1616955010965.png

Hocam merhabalar. Bunun birkaç tane sebebi var, benimki de buna benzer bir problemdi. Bir anda bilgisayar kilitleniyordu ve iki saniye sonra da monitör kapanıyordu. Sebepleri sayayım, belki bunlardır.

1)maalesef en büyük suçlu AMD. Ben de maalesef AMD ekran kartı kullanıyorum ve bazen yeni güncellemeler yüzünden problemler yaşanıyor. Ocak ayında bu problemi yaşıyordum, daha sonrasında ekran kartının bir önceki sürümünü (aralık) kurdum. Bu sefer de video çekme, ekran görüntüsü alma gibi özelliklerden mahrum kaldım. Fakat şubat güncellemesiyle beraber şu ana kadar yaşadığım tüm problemler çözüldü. Tabi bu problem devam ediyordu ve bende ikinci adımı yaptım.
2)RAM'leri yerinden çıkartıp taktım. Bu işlemi yaptım ve problem tamamen çözüldü. Veya en azından şimdilik problem yaşamıyorum.

Bunlar dışında belki de işlemci soğutucunuz işini yapmamaya başlamış olabilir. Bir zamanlar yine aynı problemi yaşıyordum fakat bu sefer sebep işlemci soğutucusuydu. Yani normalde 30 ve 40 derece arasında olan işlemcim 80-100 arasında çalışıyordu. Buradan sağ olsun birkaç arkadaş yardım etmişti, öyle sorunu teyit etmiştik. Yapmanız gereken şey işlemci soğutucusunu değiştirmek olacaktır. Tabi problem işlemci soğutucusu yüzündense.
Ram slotlarını değiştirdim ama maalesef işe yaramadı. Bir takım değerleri altta paylaştım.
1616960579065.png

@Eray T @technora
Ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyormuş, eski sürücüyü yükledim oldu.
Evet başlıkta belirttiğim gibi, birden kilitleniyor her şey. Son sıralar aşırı sık olmaya başladı, formattan önce belki virüstür dedim ama format atma ekranında bile 5 saniyeliğine falan donmuştu. Siz düşünün yani. Nasıl düzelteceğim bunu?
AIDA64 ile bir testler yapılıyormuş fakat ben nasıl yapıldığını bilmiyorum.

Eki Görüntüle 945396

Eki Görüntüle 945397

Memtest86 ile bellek testi yapın, AIDA64 ile sistem test aracını çalıştırın. HD Tune Pro ile error scan (bad sector) testi yapın. Ardından tüm sonuçları paylaşın.

Memtest86 ile bellek testi yapın, AIDA64 ile sistem test aracını çalıştırın. HD Tune Pro ile error scan (bad sector) testi yapın. Ardından tüm sonuçları paylaşın.

Hocam bad sector testi tertemiz çıktı ama AIDA64 kullanmayı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

Geri
Yukarı