Çözüldü Bilgisayar aniden kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

technora

Kilopat
Makaleler
1
İyi günler, başlıktan anlayacağınız üzere böyle bir probleme sahibim. Ekran kartımı son sürücüsüne güncelledikten sonra bugün tam olarak 3 defa bu sorun ile karşılaştım. Öncelikle imleç kesik bir şekilde hareket etti, ardından da bilgisayar ekranı kilitlendi. Ve bundan 2 saniye sonra görüntü tamamen gitti, ancak bilgisayar (hemen hemen) çalışır bir halde duruyordu. Ben bu sorunun AMD, yani ekran kartlı olduğunu düşünmekteydim. Daha önceden de böyle bir problemim vardı ve önceden monitör kablosunu (displayport) yeniden takarak ya da bilgisayarın parçalarını yerinden söküp tekrar takarak bu sorunu çözmüştüm. Ancak sürücü güncellemesinden sonra böyle bir şeyin olması beni AMD'ye karşı bir şüpheye düşürdü. Güncelleme sebebim ise garip bir şekilde Radeon ReLive'ın ortadan kaybolmasıydı. Bunun için de sürücüyü yeniden kurdum. Bir güncelleme olarak, sanırım sorunu çözdüm(!) diyebilirim. Daha önceden yapmış olduğum "kablo sökme" işlemini tekrarladım ve şimdilik bir sorun gözükmüyor. Ancak farklı kaynaklardan gördüğüm ve önerebileceğim bazı metotlar da değerlendirilebilir. Monitör anakarta bağlanarak işlemcinin grafik biriminden görüntü alınır ve sorunun devam edip etmediği kontrol edilebilir. Ya da monitör farklı arabirimler ile (hdmı) ekran kartına bağlanabilir. Eğer sorun hala devam ediyorsa, ekran kartının yazılımı da kontrol edilebilir. Ekran kartının sürücüsü ve tüm dosyaları silinerek ekran kartı ve sürücüleri yeniden kurulabilir. Bunun dışında maalesef aklıma başka bir şey gelmiyor. Ancak bu çözümler dışında farklı çözümlere sahipseniz, gelecekte bizlere faydalı olması açısından, fikirlerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarımın özellikleri.

Kingston Ripjaws 4x2 2133MHz RAM.
Sapphire Radeon HD 7870 ekran kartı.
Intel i5 4440 işlemci.
1 TB western digital 7200RPM HDD.

Maalesef PSU hakkında derin bir bilgiye sahip değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu sürücüyü güncelledikten sonra olduysa herhangi bir yerden eski sürücüyü indirip kurun hocam iyi günler
Daha önceden de kilitleniyor ise sorun HDD de olabilir. Sağlığının fotoğrafını buraya atın.

İyi günler. Belirtmek isterim ki HDD ile hiçbir alakası yok, HD Tune ve HD Tune Pro ile yaptığım testlerde diskin tamamen sağlıklı olduğunu gördüm.
Bu sürücüyü güncelledikten sonra olduysa herhangi bir yerden eski sürücüyü indirip kurun hocam iyi günler
Hocam merhabalar. Sanırım son çarem bu olacak. Demin HDMI kablosu ile bir süre boyunca kullanmaya çalıştım ancak yine aynı problem oldu. Sorun sanırım sürücü ile alakalı. Bir de öyle deneyeceğim. Güncel olarak kalacak bu konu.
Arkadaşlar şu an AMD ile alakalı her şeyi silmiş bulunmaktayım ve sanırım bir sorun kalmadı. Bir süredir rahatça kullanıyorum ve bu problemle karşılaşmadım. Displayport ile 144Hz görüntü almaktayım ve problem şu an yok gibi. Sürücüleri tekrar kurduktan sonra tekrardan burayı güncelleyeceğim. Eğer sürücüde problem olursa denildiği gibi önceki versiyonu kurup tekrar deneyeceğim.

Son Güncelleme:
Yazılımı ve sürücüleri manuel olarak yeniden kurdum ve şu an hiçbir problemle karşılaşmadım. Sorun son yazılımdan kaynaklanıyordu, bir önceki sürümü @Niko98 adlı yazar sayesinde kurarak sorunun üstesinden geldim. Eğer AMD Radeon 7XXX ekran kartlarından herhangi birine sahipseniz, son sürücüyü kurmamanızda fayda var. AMD'nin kendi sitesinde de bu problemlerin oluşabileceği veya ReLive'ın çalışmayacağı belirtilmiş. Şimdilik bir sorun yok gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler. Belirtmek isterim ki HDD ile hiçbir alakası yok, HD Tune ve HD Tune Pro ile yaptığım testlerde diskin tamamen sağlıklı olduğunu gördüm.

Hocam merhabalar. Sanırım son çarem bu olacak. Demin HDMI kablosu ile bir süre boyunca kullanmaya çalıştım ancak yine aynı problem oldu. Sorun sanırım sürücü ile alakalı. Bir de öyle deneyeceğim. Güncel olarak kalacak bu konu.
Arkadaşlar şu an AMD ile alakalı her şeyi silmiş bulunmaktayım ve sanırım bir sorun kalmadı. Bir süredir rahatça kullanıyorum ve bu problemle karşılaşmadım. Displayport ile 144Hz görüntü almaktayım ve problem şu an yok gibi. Sürücüleri tekrar kurduktan sonra tekrardan burayı güncelleyeceğim. Eğer sürücüde problem olursa denildiği gibi önceki versiyonu kurup tekrar deneyeceğim.

Son Güncelleme:
Yazılımı ve sürücüleri manuel olarak yeniden kurdum ve şu an hiçbir problemle karşılaşmadım. Sorun son yazılımdan kaynaklanıyordu, bir önceki sürümü @Niko98 adlı yazar sayesinde kurarak sorunun üstesinden geldim. Eğer AMD Radeon 7XXX ekran kartlarından herhangi birine sahipseniz, son sürücüyü kurmamanızda fayda var. AMD'nin kendi sitesinde de bu problemlerin oluşabileceği veya ReLive'ın çalışmayacağı belirtilmiş. Şimdilik bir sorun yok gibi.

Sorunu çözdüyseniz ne mutlu bana hocam😄

Yeni konular

Geri
Yukarı