Bir anda tüm sistem donuyor

umttylldz

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3050 Leptop GPU (60W), WD BLUE 1TB M.2 SSD, 2x8 Samsung 3200 MHz Ram, HP 88DE Anakart. (Yükseltilmiş HP Pavilion Gaming Leptop 15ec2023-nt)
Meslek
Silah Mühendisi
Merhaba. HP Pavilion Gaming laptop kullanıcısıyım ve laptopta güç altında veya normal durumda bazen bir anda her şey donuyor.
Örneğin müzik dinliyorum ve bu sorun yaşanınca müzik yavaşlatılmış gibi oluyor, fare imlecini ağır çekimde gibi hareket ettiriyorum vs.
sorun ortaya çıkınca 2-3 saniye kadar sürüp düzeliyor.
Laptop bakımlarını düzenli olarak kendim yapıyorum ve mekanik çalışmada problem olduğunu düşünmüyorum. Donanımsal olarak da en ufak şeye kadar her şey güncel durumda. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU frekans düşürüyor gibi duruyor(?) Bakım sırasında macun değişimi yaptınız mı ya da soğutucu bloğun tam oturduğuna emin misiniz? Bu donma sırasında, fanlarda bir hızlanma vs oluyor mu? Veyahut, arkaplanda işlemciyi aşırı yoran bir program ya da virüs vb olabilir mi?

CPU frekans düşürüyor gibi duruyor(?) Bakım sırasında macun değişimi yaptınız mı ya da soğutucu bloğun tam oturduğuna emin misiniz? Bu donma sırasında, fanlarda bir hızlanma vs oluyor mu? Veyahut, arkaplanda işlemciyi aşırı yoran bir program ya da virüs vb olabilir mi?
CPU frekans düşürüyor mu bilmiyorum çünkü o donma sırasında kontrol etme şansım olmuyor. Bakımını kendim yapıuyorum termal macununu sürdüm, blok tam oturuyor. Fanlarda hızlanmaya da şahit olduğumu hatırlamıyorum hocam. Arkaplanda işlemciyi yoran uygulama yok, güç altında olmadığında da yapıyor zaten. Bunun dışında işlemci ve ekran kartı sıcaklarım çok makul seviyelerde (40 derecelerde çalışıyor boşta işlemci.)

Format sonrası donanım sürücülerini Windows otomatik yüklüyor ve o şekilde kullanıyorsanız, bir de üreticinin kendi sitesinden güncel sürücü kurmayı deneyin. Eksik sürücü ya da düzgün çalışmayan bir bileşenden de kaynaklanıyor olabilir 🤔

Yeni konular

Geri
Yukarı