Bireysel problemler nasıl aşılır?

Goodman Saul

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba güzel insanlar, bir önceki metnimi okuduysanız sorunlarımı biliyorsunuz demektir ancak metin fazla uzun olduğundan direkt sorunlarımı sıralamaya karar verdim. İşte sorunlarım bunlar:
1-Konuşma bozukluğu (kekeme, yanlış sözcük kullanımı)
2-Utanç ve aşırı korku (sosyalleşme hakkında genellikle)
3-Algılama sıkıntısı.
Umarım yardımcı olursunuz sağlıcakla kalın.

Merhaba güzel insanlar, bir önceki metnimi okuduysanız sorunlarımı biliyorsunuz demektir ancak metin fazla uzun olduğundan direkt sorunlarımı sıralamaya karar verdim. İşte sorunlarım bunlar:
3-Algılama sıkıntısı.
1. Kekeme hiçte yanlış sözcük kullanmayın 2 kere düşünün. (ben ne söylüyorum ya deyin içinizden).
2. Sosyalleşin arkadaş edinin korkmayın insanlar sizi yemez topluma katılın.
Algılama derken görüşünüzmü kötü? Bunu anlıyamadım.

1. Kekeme hiçte yanlış sözcük kullanmayın 2 kere düşünün. (ben ne söylüyorum ya deyin içinizden).
2. Sosyalleşin arkadaş edinin korkmayın insanlar sizi yemez topluma katılın.
Algılama derken görüşünüzmü kötü? Bunu anlıyamadım.
Algılamadan kastım anlyamama mesela bana söylenen bir kelimeyi anlayamıyorum bunun büyük bir nede ise kafamın 8.sınıftaki gibi çalışması yaşıtlarım gibi düşünemiyorum

Algılamadan kastım anlyamama mesela bana söylenen bir kelimeyi anlayamıyorum bunun büyük bir nede ise kafamın 8.sınıftaki gibi çalışması yaşıtlarım gibi düşünemiyorum
Hocam geçenki yazınıza da cevap vermiştim.Siz aslında söylenen kelimelere anlayabilecek bir beyne sahipsiniz ki yazdıklarınızdan da bunu anlamak mümkün.Kendinizi gayet iyi ifade ediyorsunuz.Sizin o anda cümleleri anlayamamanız tamamen içinizdeki kaygıdan geliyor.Birkaç ay önce kendimde nedensizce insanlar arasındayken nefesim kesildiğini ve göğsümde hafif bir baskı olduğunu hissediyordum ve insanların yüzüne göz teması kurarak baktığımda.Yüzümün gayet iyi olmasına rağmen sanki kasılıyormuş gibi olduğunu hissediyordum.O aralar kafein de kullanıyordum onun da etkisi vardı fakat o durumu yaşarken ben de bazen cümleleri kafamda birleştiremiyordum ama anlamadığımdan dolayı değil, o an sebepsizce stresli olduğumdan dolayı bunu yaşıyordum.Yani ne zamanki içinizdeki konuşma kaygısı ve toplum içinde hissetiğiniz baskı azalacak.O zaman bunun olmadığını anlayacaksınız zaten.Kesinlikle zeka seviyenin yaşıtlarından düşük olduğunu düşünmüyorum.En azından yazdıklarını baz alarak.

Dostum iki uç nokta var: sessizlik ve patavatsızlık diye. Sen şu an sessiz taraftasın. Ancak bu durumu aşabilirsin. Karşındakiler de senin gibi insan. Farklı bir şey değil.

Kanka bende konuşurken bazen bazı kelimeleri çıkaramıyorum hatta konuşmaya çekiniyorum bazen. Evde sesli kitap oku ve kendini kontrol etmeye çalış. Eskiden konuştuğumda herkes dalga geçerdi hızlı konuştuğum için ve anlaşılır konuşmadığım için. Şimdi eğitim mi aldın diksiyonun çok sağlam diyorlar. Sadece konuşurken kendini kontrol etmeye çalış. Ağır kekemeysen tedavisi var zaten doktora gitmen yeterli. Diksiyon önemli öz güven konusunda düzelince her şey güzel olur sıkma canını

3-Algılama sıkıntısı.
İlk iki maddenin kaynağı aynı muhtemelen.
Üçüncüsünün ise gene kekemeliğinize bağlı olduğunu düşünüyorum. Düşüncelerinizi doğru bir şekilde ifade etmekte zorlandığınız için insanlar sizi, siz de insanları anlayamıyorsunuz.
Zamanında ağır kekeme olan ve şu an durumu gayet de iyi olan, izlerseniz siz de fark edersiniz, bir arkadaşın videosunu atayım size. Belki işinize yarar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı