Boştayken CPU ve GPU 54 Derece Civarı

wertagon

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sayın Technopat ailesi, iki gün öncesine kadar bir kasa topladım ve uzun bir süredir laptop kullandığım için masaüstü bir bilgisayarın sıcaklık değerlerini merak ettiğim için internete bakmak istedim fakat CPU ve GPU boştayken ideal sıcaklığın 30-40 derece arasında olduğunu gördüm. Fakat benim kasa boştayken değerleri aşağıda gördüğünüz gibi. Sizce bu normal mi yoksa soğutmasında bir problem mi var?

cpu sıcaklık.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim sistemdeki sıcaklık değerleri ile karşılaştırdığımda oldukça hararetli duruyor açıkçası. Ek olarak bendeki işlemci fanının dönüş hızı 3000 civarında. sizde 1600 gösteriyor.
Şu an kullandığım bilgisayarı ilk aldığım zaman sıcaklık değerleri oldukça yüksekti. Kasayı açıp incelediğimde soğutucu bloğun ayaklarının anakarta tam olarak oturulmadığını fark etmiştim. Buna ek olarak termal macun da önemli.

Benim sistemdeki sıcaklık değerleri ile karşılaştırdığımda oldukça hararetli duruyor açıkçası. Ek olarak bendeki işlemci fanının dönüş hızı 3000 civarında. sizde 1600 gösteriyor.
Şu an kullandığım bilgisayarı ilk aldığım zaman sıcaklık değerleri oldukça yüksekti. Kasayı açıp incelediğimde soğutucu bloğun ayaklarının anakarta tam olarak oturulmadığını fark etmiştim. Buna ek olarak termal macun da önemli.
Benim işlemci ryzen 5 2600 ve içinden çıkan amd stealth fanı kullanıyorum.

Hocam ben kasayı açıp baktım her şey yerli yerinde soğutucu bloğu çok sağlam takılmış ekstra yapacak bir şey bulamadım ne önerirsiniz?

Hocam ben kasayı açıp baktım her şey yerli yerinde soğutucu bloğu çok sağlam takılmış ekstra yapacak bir şey bulamadım ne önerirsiniz?
Kasa içerisindeki hava akımı da önemli. Benim kasada biri önde birisi yanda iki hava giriş fanı ve iki çıkış fanı mevcut. Özellikle giriş fanlarını taktıktan sonra bilgisayar ferahlamıştı diyebilirim. Eğer hava akışında da sorun yoksa sorun donanımsal olabilir. O konuda daha tecrübeli arkadaşlar bilgi vereceklerdir.

Kasa hava akışınız kötü olabilir, kasa içi fanlarınız kötü olabilir. Benim de sıcaklık değerlerim sizinki gibi. Bu durumu biraz toparlamak için yeni bir şlemci soğutucu ve üç adet yeni kasa içi fan siparişi verdim.

Kasa hava akışınız kötü olabilir, kasa içi fanlarınız kötü olabilir. Benim de sıcaklık değerlerim sizinki gibi. Bu durumu biraz toparlamak için yeni bir şlemci soğutucu ve üç adet yeni kasa içi fan siparişi verdim.
Kasamın önde 3 arkada 1 olmak üzere 4 fanı mevcut. Fakat öndeki plaka 3 fanın hava almasını engelliyor gibi geldi bana. Plakayı çıkartırsam da içeri fazla toz dolacak plakayı çıkartmak mantıklı mı?

Kasamın önde 3 arkada 1 olmak üzere 4 fanı mevcut. Fakat öndeki plaka 3 fanın hava almasını engelliyor gibi geldi bana. Plakayı çıkartırsam da içeri fazla toz dolacak plakayı çıkartmak mantıklı mı?
Kasa ve hava akışı konusunda @Oreki ve @CJack60 çok daha bilgilidir. Kasanızın marka ve modelini yazarsanız konu ile ilgili bilgi vereceklerdir sizlere.

Kullanılan kasa nedir? Aida64 görüntüsü sanki sistemin boşta olmadığını gösteriyor. Boştaki işlemci 1.192 V voltaj istemez. Birde mevsimsel oda sıcaklığından etkilendiğimiz gibi bilgisayarlarda bundan etkilenir.

Kasamın markası ve modeli.
Kullanılan kasa nedir? Aida64 görüntüsü sanki sistemin boşta olmadığını gösteriyor. Boştaki işlemci 1.192 V voltaj istemez. Birde mevsimsel oda sıcaklığından etkilendiğimiz gibi bilgisayarlarda bundan etkilenir.
Şuan tekrar baktım sizin voltaj dediğiniz olaya şuan sadece chrome ve aida açık olmasına rağmen 1.208 V voltaj gidiyor CPU'ya.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı