Canon 200D Flash Patlatmıyor

Sefa çalkan

Hectopat
Daha fazla  
Sıfır Canon 200d aldım ve alalı 2 ay falan oldu.
Işığın yetersiz olduğu ortamlarda flashla çekim yapacaktım flashı açtığım zaman flash patlamadı.
Odak yaparken 1-2 kere yanıp sönüyor ama deklansöre bastığım zaman patlamıyor yani fotoğrafı flashla beraber çekmiyor.
Ekranın üst tarafında büyük yazılarda busy yazıyor ve küçük bir flash simgesi var. Bunun sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Video ile gösterirsen tam olarak anlarız.
Bende şuan Canon EOS 60D var. Fotoğraf işiyle uğraşan biriyim.
Odaklama esnasında yeterli ışık bulamazsa ışık ölçümü için çaktırıyor. Bu bir sorun olmasada flaş bozulmaya sebep oluşturabililiyor.
Çekim yaparken patlaması olmuyorsa patlama zamanı kontrolü yapın. Öncesinde veya sonrasında işlem patlatıyor olabilir.
Flash için 1.1 en yüksek çakma değeridir. Bu değer 1.8, 1.16 gibi şekilde yükseldikçe flaş sertliği azalacaktır. Bu değerin 1.1 olduğundan emin olun kontrol amaçlı.

Tam otomatik üzerinde deneyin.
Diyafram ve enstantane öncelikli mod yerine manuel moda alın. Doğru değerleri bulun. Manuel olarak flaş açma tuşuna basarak açın ve çekim yapın.

Flaşı 3 veya 4 saniyede bir patlatın. Harici flaşlar kadar dayanıklı ürünler değil ve hemen güç kazanamıyorlar.

Ayrıca makineyi fabrika ayarına sıfırlayın. Yazılım güncellesi yapmayı unutmayın.

Ben de daha dün aldım makineyi. Bugün akşam dışarıda çekim yapayım dedim, flaşla fotoğraf çekerken bir anda flaş patlamamaya başladı. 10-15 tane flaşlı fotoğraf çekmişim, artık çekemiyorum maalesef. Ne yapsam nafile, flaş açılıyor fakat patlamıyor.

@OlcayDmryrk
Makinenin yazılım güncellemesi varsa güncelle.
Sonra sıfırla makineyi.
Manuel moda al. Çekim yapmaya çalış.

Çaktırma zamanını kontrol et. Flaş sertliği 1/1 de olsun.

Tüm kontrollere rağmen flash patlaması olmuyorsa patlamış olabilir. Tek çare tamir ettirmek oluyor.

@OlcayDmryrk
Makinenin yazılım güncellemesi varsa güncelle.
Sonra sıfırla makineyi.
Manuel moda al. Çekim yapmaya çalış.

Çaktırma zamanını kontrol et. Flaş sertliği 1/1 de olsun.

Tüm kontrollere rağmen flash patlaması olmuyorsa patlamış olabilir. Tek çare tamir ettirmek oluyor.
Çok afedersiniz, flaş sertliğini nereden ayarlıyoruz acaba?

Kamera menüsünü aç. En baştaki sekmedeki flaş kontrolü var. Flaş kontrolü sekmesine gir.
Flaş çakma açık olarak kalsın.
Sadece dahili flaş kullanım yapacağını düşündüğümden aşağıdaki gibi ayar kullanabilirsin.

Dahili flaş işlev ayarlarına gir.
Flaş modu elle flaş.
Flaş çıkışı 1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64, 1/128 olan flaş sertliği ayarıdır. Bu değeri yapacağın çekime göre değiştireceksin sürekli.
Örtücü senkronizasyon 1.perde olarak kalsın.
Kablosuz işlevi kapalı tut sen.

Flaş modu E-TLL II
E-TTL II değerlendirme olarak kalsın.
Poz telafisi 0 da kalsın. Az veya çok olduğu durumlarda poz telafisini o ana göre ayarlayacaksın.

Dahili flaş kullanımını makinenin kitapçığı varsa elinde kitapçıktan kolaylıkla öğrenebilirsin.
Flaş kullanmak tecrübe isteyen bir durum.

Benim sana tavsiyem flaş kullanmaktan çok model çekimi gibi duruma girersen eğer reflektör kullanman olur.

Sürekli flaş ayarı ile uğraşmak istemiyorsan Flaş modu E-TLL II olarak kalsın.

M modu ile çekim yapmaya çalış makineye daha iyi hakim olmak için.
Enstantane 1/125 altına hiç düşürme.
Diyafram değerini lense bağlı olarak ve kullanım amacına bağlı olarak değiştireceksin.
ISO kullanımı yeterli ışık altında 100 olarak kullan. Öğlen sonrası en fazla 400 değerine kadar çık. Fazlası kumlanma etkisini göstermeye başlıyor.
AF modunu one shot olarak kullan. Hareket edecek konu varsa eğer AI servo ya al.
AF noktası seçimine zamanla alışacaksın.
Ölçüm modunu ise değerlendirmeli olarak kullanmanı tavsiye ediyorum.
Flaş pozlama telafisini info ekranından ayarlayabilirsin. Menüye girmene gerek yok.
Poz telafisini kullanmak çok önemli - veya + pozlama olayı tamamen tecrübe isteyen bir durum.
Motor modu kullanım amacına göre değişir. Tek çekim olarak kullan sen. Seri çekim yapacak durumlara gireceğini düşünmüyorum.

Önemli bir nokta ise RAW + JPEG çekmek.
Photoshop ile fotoğraf işleme yapacaksan eğer kesinlikle RAW kayıt önemli.
Nikon gövdelerde ise yanlış hatırlamıyorsam NEF olarak geçiyor.

Son düzenleme:
Kamera menüsünü aç. En baştaki sekmedeki flaş kontrolü var. Flaş kontrolü sekmesine gir.
Flaş çakma açık olarak kalsın.
Sadece dahili flaş kullanım yapacağını düşündüğümden aşağıdaki gibi ayar kullanabilirsin.

Dahili flaş işlev ayarlarına gir.
Flaş modu elle flaş.
Flaş çıkışı 1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64, 1/128 olan flaş sertliği ayarıdır. Bu değeri yapacağın çekime göre değiştireceksin sürekli.

Flaş modu E-TLL II
E-TTL II değerlendirme olarak kalsın.
Poz telafisi 0 da kalsın. Az veya çok olduğu durumlarda poz telafisini o ana göre ayarlayacaksın.

Dahili flaş kullanımını makinenin kitapçığı varsa elinde kitapçıktan kolaylıkla öğrenebilirsin.
Flaş kullanmak tecrübe isteyen bir durum.

Benim sana tavsiyem flaş kullanmaktan çok model çekimi gibi duruma girersen eğer reflektör kullanman olur.

Sürekli flaş ayarı ile uğraşmak istemiyorsan Flaş modu E-TLL II olarak kalsın.

M modu ile çekim yapmaya çalış makineye daha iyi hakim olmak için.
Enstantane 1/125 altına hiç düşürme.
Diyafram değerini lense bağlı olarak ve kullanım amacına bağlı olarak değiştireceksin.
ISO kullanımı yeterli ışık altında 100 olarak kullan. Öğlen sonrası en fazla 400 değerine kadar çık. Fazlası kumlanma etkisini göstermeye başlıyor.
AF modunu one shot olarak kullan. Hareket edecek konu varsa eğer AI servo ya al.
AF noktası seçimine zamanla alışacaksın.
Ölçüm modunu ise değerlendirmeli olarak kullanmanı tavsiye ediyorum.
Flaş pozlama telafisini info ekranından ayarlayabilirsin. Menüye girmene gerek yok.
Poz telafisini kullanmak çok önemli - veya + pozlama olayı tamamen tecrübe isteyen bir durum.
Motor modu kullanım amacına göre değişir. Tek çekim olarak kullan sen. Seri çekim yapacak durumlara gireceğini düşünmüyorum.

Önemli bir nokta ise RAW + JPEG çekmek.
Photoshop ile fotoğraf işleme yapacaksan eğer kesinlikle RAW kayıt önemli.
Nikon gövdelerde ise yanlış hatırlamıyorsam NEF olarak geçiyor.
Flaş sertliği ayarı makinemde bulunmuyor, açmak için bir şey mi yapmak lazım?

@hicbirseyvarabi
Flaş modunu elle flaş olarak seç.
Flaş çıkışı 1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64, 1/128 olan flaş sertliği ayarıdır.
Bende öyle bir ayar görünmüyor.
5801218f-9eba-4f74-b497-e55c18f8bad1.jpg
686e343c-44c4-4e1f-b758-e1478fcb1271.jpg

Geri
Yukarı