Casper Excalibur G870 RTX 4060 watt tüketimi düşüyor

Sedat İritaş

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
RTX 4060
İşlemci
i5 12450H
Herkese iyi günler arkadaşlar. Bundan birkaç ay öncesine kadar Red Dead Redemption 2 oynarken ekran kartım sürekli 90 ile 100 watt arasında geziniyordu. Son haftalarda FPS düşüşü olduğunu fark ettim ve MSI Afterburner'dan kontrol ettiğimde watt tüketiminin 70 80 arasına düştüğünü gördüm. Sıcaklık diyebilirsiniz ama takip ettim, ilk oyunu açtığımda 100 Watt'larda ve 85 87 derece arasındayken Watt'ı düşürdüğünde bile aynı sıcaklık değerlerinde dolanıyor. Ayrıca çalışma hızı da düşüyor. NVIDIA App kurmuştum ondandır diye DDU ile silip GeForce Experience kurdum fakat sorun yine çözülmedi. Laptopum Casper Excalibur G870 ve kontrol merkezi uygulamasından yüksek performans modunda ama dediğim gibi normalde oyun modunda verdiği watt değerlerini vermeye başladı. Bu arada oyun ilk açıldığında normal watt değerlerinde çalışırken 1 2 dakika sonra düşüyor. Ekran görüntüsü bırakacağım sıcaklık değerleri gözükmüyor GeForce Experience kurduktan sonra fakat baktığımda sıcaklık değerleri dediğim gibi Watt'ı düşürse bile 85 87 arası. Ekran kartım RTX 4060.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (39).png
    Ekran Görüntüsü (39).png
    341,3 KB · Görüntüleme: 24
  • Ekran Görüntüsü (40).png
    Ekran Görüntüsü (40).png
    475,9 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bir ekran kartı hocam işlemci değil 80 derece max temp olan kart 80 dereceyi geçtiğinde kendisini kısacaktır. Kendin demişsin bak sıcaklıklar aynı kalıyor kendini kısmasına rağmen sıcaklıklar aynı oluyor kısmasa 90ları geçecek. Maalesef acer nitro hatta asus a15 varken gidip excalibur veya monster alırsanız ısınacaktır kalitesiz soğutmalara sahip. Nitro serisi boşuna mı sıvı metal koyuyor bu kasalara? 2550 mhzde sürekli çalışıp 65-75 derecelerde çalışıyor. Maalesef zaman geçtiyse termal macunu yenileyeceksiniz ya da soğutma koyucaksınız altına eğim verip.

Bu bir ekran kartı hocam işlemci değil 80 derece Max temp olan kart 80 dereceyi geçtiğinde kendisini kısacaktır. Kendin demişsin bak sıcaklıklar aynı kalıyor kendini kısmasına rağmen sıcaklıklar aynı oluyor kısmasa 90ları geçecek. Maalesef Acer Nitro hatta ASUS A15 varken gidip Excalibur veya Monster alırsanız ısınacaktır kalitesiz soğutmalara sahip. Nitro serisi boşuna mı sıvı metal koyuyor bu kasalara? 2550 MHz'de sürekli çalışıp 65-75 derecelerde çalışıyor. Maalesef zaman geçtiyse termal macunu yenileyeceksiniz ya da soğutma koyacaksınız altına eğim verip.

Bakımını şubat ayında yaptırdım. Konuyu açma sebebim zaten eskiden 85 87 derece arasında 100 watt çalışırken şimdi ne olduda kendini kısıyor. Normalde 70 watt çalışırken 70 derecelere kadar düşüyor. İnanmıyorsan
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoya bakabilirsin bizzat aynı laptopta oynuyorum sıcaklık 80'i geçmiyor.

Bakımını şubat ayında yaptırdım. Konuyu açma sebebim zaten eskiden 85 87 derece arasında 100 watt çalışırken şimdi ne olduda kendini kısıyor. Normalde 70 watt çalışırken 70 derecelere kadar düşüyor. İnanmıyorsan
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bakımını bizzat siz mi yaptınız? Dandirik bir macun sürüp geçiştirmis olabilirler arkadaş turboda oynadığını söylüyor ayni ayarlar mi?

Bu bir ekran kartı hocam işlemci değil 80 derece max temp olan kart 80 dereceyi geçtiğinde kendisini kısacaktır. Kendin demişsin bak sıcaklıklar aynı kalıyor kendini kısmasına rağmen sıcaklıklar aynı oluyor kısmasa 90ları geçecek. Maalesef acer nitro hatta asus a15 varken gidip excalibur veya monster alırsanız ısınacaktır kalitesiz soğutmalara sahip. Nitro serisi boşuna mı sıvı metal koyuyor bu kasalara? 2550 mhzde sürekli çalışıp 65-75 derecelerde çalışıyor. Maalesef zaman geçtiyse termal macunu yenileyeceksiniz ya da soğutma koyucaksınız altına eğim verip.
Max tempten değil hotspot derecesinden kısıp kısmadığı anlaşılır veya throttlestop ile limits sekmesine bakarsınız prochot veya pl1 varsa gpu altında kısıyor demektir, 80 derecede hotspot 90 ile 100 derece arası olur 4060 mobile (Quanta) kendini o derecelerde kısmaz. Kıstığı dereceler hotspotun 100 veya 105 derece olmasıdır zaten ötesi karta zarar vereceğinden yapar. Hotspot ise 86 87 derecelerde 100 derecenin üstünü görür arkadaşta olduğu gibi. Bu arkadaşın yaşadığı sorunda sıcaklıktan kaynaklı. Sizin yorumunuzda katılmadığım konu ise hem metnimin başında yer verdiğim bilgilerdi hemde Acer Nitro'yu anladım da A15 çokta mantıklı bir model değildir. Casper'ı önermeyenleri severim ama önermeyeceğim derken de havada bilgiler verenlere acımıyorum şahsen. Eğer G870 kullanmadıysak, daha dikkatli yorum yapalım, rica ediyorum.

Yani Gpu derecesi 86 derecedeyken G870'lerde hotsopot 100 dereceyi görmeye başlar ve power ile thermal girer hafif ve bu prochottan korur Gpu'yu 104 dereceye kadar prochot yemez hotspot ancak 105 dereceyi görür ve geçerse prochot girer sonrasında 100w çalışan Gpu'yu baya düşürür bayağı da soğur Gpu. Tabii adam MSI afterburnerda Gpu derecesini açmadığı için soğumuş mu soğumamış mı ? Belli değil fakat prochot limiti bir girdimi o giriştir yani yine de keşke açsaymış konu sahibi.

Herkese iyi günler arkadaşlar. Bundan birkaç ay öncesine kadar Red Dead Redemption 2 oynarken ekran kartım sürekli 90 ile 100 watt arasında geziniyordu. Son haftalarda FPS düşüşü olduğunu fark ettim ve MSI Afterburner'dan kontrol ettiğimde watt tüketiminin 70 80 arasına düştüğünü gördüm. Sıcaklık diyebilirsiniz ama takip ettim, ilk oyunu açtığımda 100 Watt'larda ve 85 87 derece arasındayken Watt'ı düşürdüğünde bile aynı sıcaklık değerlerinde dolanıyor. Ayrıca çalışma hızı da düşüyor. NVIDIA App kurmuştum ondandır diye DDU ile silip GeForce Experience kurdum fakat sorun yine çözülmedi. Laptopum Casper Excalibur G870 ve kontrol merkezi uygulamasından yüksek performans modunda ama dediğim gibi normalde oyun modunda verdiği watt değerlerini vermeye başladı. Bu arada oyun ilk açıldığında normal watt değerlerinde çalışırken 1 2 dakika sonra düşüyor. Ekran görüntüsü bırakacağım sıcaklık değerleri gözükmüyor GeForce Experience kurduktan sonra fakat baktığımda sıcaklık değerleri dediğim gibi Watt'ı düşürse bile 85 87 arası. Ekran kartım RTX 4060.
Senin Gpu'un muhtemelen Prochot yiyor, garip olan şu ki bende de bir G870 var ve Gpu genelde prochot yemez G870'lerde. Evet, thermal yer hotspot çünkü 105 dereceye vurur power ve thermal limit omaz ise ama kartın w değerini asıl düşüren kalıcı şekilde prochot limitidir. Diğer limitleri yese de tekrar 100W görür o Gpu o yüzden prochot olduğunu tahmin ettim. Benimde başıma nadir olsa da geliyordu çözümü G870'in arka kısmı hariç havalandırması olmadığı için yerden kaldırmakla buldum zaten aşağı ızgarası çok geniş yani oradan iyi hava alıyor. 5 ila 10 derece arası bir düşüş yaşadım işlemcide ama işlemci yine prochot yiyor. Lakin Gpu nadirde olsa prochot yiyordu prochot derdinden kurtarmış oldum böylece sadece thermal limit yiyor hotspot 102 104 dereceyi görüyor thermal limit sayesinde sürekli 100 üzeri w çeken sabit w çeken gpu 90w ile 100w arasına düşüyor kısa bir süre sonra tekrar çıkıyor yani sabitlemiyor öyle olunca ve bu hotspot derecesini 100 derecenin aşağısına düşürülmesinde yardımcı oluyor kısaca oyun performansım çok değişmiyor sıcaklıklarda öyle düzeliyor. Kısaca G870 ekran kartı kısmında sıcak çalışsa bile o kadar sorunlu bir cihaz değil ama işlemciniz çok fazla ısınıyor sizin hemde benden bile fazla. 97 derece ve 36W 3.3 ghz normal değil. O tüketimde benim cihazım 83 86 87 derece çalışırken sizinki 97 derece bu da ekran kartının fazladan ısınmasına neden olur çünkü thermal ped ve bakır bloklar hem cpu yani işlemci hem de gpu yani ekran kartını aynı yerden soğutuyor. G870'in soğutma yapısı öyle.

İlk aldığında w değerlerinde sorun yaşamaman prochot yememen ile alakalı bu arada tamamen. Prochot limiti diğer limitlere benzemez, G870'in cpu limiti yoktur yüksek performans modunda, yani oyunlarda o cpu deliriyor 60 70W çektiğini gördüm kısaca prochota kafa atar ve işlemciyi 3.6 ghzye sabitler sizinki daha kötü bir durumda. Gpu'da da aynı şeyler geçerli, 60W 70W arasına düşürür yani kısmaz direkt öldüren bir limittir. Diğer Gpu limitlerini pek hissetmezsin ama prochot bitirir.
Benim cihazda aynen böyle, oyun açılınca işlemci 60W ile çalışıyor 4 ghz direkt, 100 dereceye kafa atıyor sonra prochot yiyip 3.6 ghz 30 39W arası 83 85 87 derecelerde gidip geliyor. Sizin laptopta bir gariplik var. Ama videodaki arkadaşta da bende de stand var onu söyleyeyim altını kaldıran. Gpu'da aynı çalışıyor bendeki gibi.

Hocam o arkadaş benim :). Bakımı Casper yetkili servis yaptı. Aynı gece yine Afterburner'dan kontrol ettim bir sorun yoktu ne olduysa bu hafta oldu.
Control Center'dan cpu modu yani MUX kısmını değiştirmeleri de sebep olabilir bunlara veya yüksek performans yerine ofis modunda kullanıyorsanız ama 97 derece işlemci ve 33W ile 3.3 ghz normal değil.

Son düzenleme:
Max tempten değil hotspot derecesinden kısıp kısmadığı anlaşılır veya ThrottleStop ile limits sekmesine bakarsınız prochot veya PL1 varsa GPU altında kısıyor demektir, 80 derecede hotspot 90 ile 100 derece arası olur 4060 Mobile (quanta) kendini o derecelerde kısmaz. Kıstığı dereceler hotspotun 100 veya 105 derece olmasıdır zaten ötesi karta zarar vereceğinden yapar. Hotspot ise 86 87 derecelerde 100 derecenin üstünü görür arkadaşta olduğu gibi. Bu arkadaşın yaşadığı sorunda sıcaklıktan kaynaklı. Sizin yorumunuzda katılmadığım konu ise hem metnimin başında yer verdiğim bilgilerdi hem de Acer Nitro'yu anladım da A15 çok da mantıklı bir model değildir. Casper'ı önermeyenleri severim ama önermeyeceğim derken de havada bilgiler verenlere acımıyorum şahsen. Eğer G870 kullanmadıysak, daha dikkatli yorum yapalım, rica ediyorum.

Yani GPU derecesi 86 derecedeyken G870'lerde hotsopot 100 dereceyi görmeye başlar ve Power ile thermal girer hafif ve bu prochottan korur GPU'yu 104 dereceye kadar prochot yemez hotspot ancak 105 dereceyi görür ve geçerse prochot girer sonrasında 100W çalışan GPU'yu bayağı düşürür bayağı da soğur GPU. Tabii adam MSI Afterburner'da GPU derecesini açmadığı için soğumuş mu soğumamış mı? Belli değil fakat prochot limiti bir girdimi o giriştir yani yine de keşke açsaymış konu sahibi.

Senin GPU'un muhtemelen prochot yiyor, garip olan şu ki bende de bir G870 var ve GPU genelde prochot yemez G870'lerde. Evet, thermal yer hotspot çünkü 105 dereceye vurur ama kartın W değerini asıl düşüren kalıcı şekilde prochot limitidir. Diğer limitleri yese de tekrar 100W görür o GPU o yüzden prochot olduğunu tahmin ettim. Benim de başıma nadir olsa da geliyordu çözümü G870'in arka kısmı hariç havalandırması olmadığı için yerden kaldırmakla buldum zaten aşağı ızgarası çok geniş yani oradan iyi hava alıyor. 5 ila 10 derece arası bir düşüş yaşadım işlemcide ama işlemci yine prochot yiyor. Lakin GPU nadirde olsa prochot yiyordu prochot derdinden kurtarmış oldum böylece sadece thermal limit yiyor hotspot 102 104 dereceyi görüyor thermal limit sayesinde sürekli 100 üzeri W çeken sabit W çeken GPU 90W ile 100W arasına düşüyor kısa bir süre sonra tekrar çıkıyor yani sabitlemiyor öyle olunca ve bu hotspot derecesini 100 derecenin aşağısına düşürülmesinde yardımcı oluyor kısaca oyun performansım çok değişmiyor sıcaklıklarda öyle düzeliyor. Kısaca G870 ekran kartı kısmında sıcak çalışsa bile o kadar sorunlu bir cihaz değil ama işlemciniz çok fazla ısınıyor sizin hem de benden bile fazla. 97 derece ve 36W 3.3 GHz normal değil. O tüketimde benim cihazım 86 87 derece çalışırken sizinki 97 derece bu da ekran kartının fazladan ısınmasına neden olur çünkü thermal ped ve bakır bloklar hem CPU yani işlemci hem de GPU yani ekran kartını aynı yerden soğutuyor. G870'in soğutma yapısı öyle.

İlk aldığında W değerlerinde sorun yaşamaman prochot yememen ile alakalı bu arada tamamen. Prochot limiti diğer limitlere benzemez, G870'in CPU limiti yoktur yüksek performans modunda, yani oyunlarda o CPU deliriyor 60 70W çektiğini gördüm kısaca prochota kafa atar ve işlemciyi 3.6 GHz'ye sabitler sizinki daha kötü bir durumda. GPU'da da aynı şeyler geçerli, 60W 70W arasına düşürür yani kısmaz direkt öldüren bir limittir.

Benim cihazda aynen böyle, oyun açılınca işlemci 60W ile çalışıyor 4 GHz direkt, 100 dereceye kafa atıyor sonra prochot yiyip 3.6 GHz 30 39W arası 83 85 87 derecelerde gidip geliyor. Sizin laptopta bir gariplik var. Ama videodaki arkadaşta da bende de stant var onu söyleyeyim altını kaldıran. GPU'da aynı çalışıyor bendeki gibi.

Control Center'dan CPU modu yani MUX kısmını değiştirmeleri de sebep olabilir bunlara veya yüksek performans yerine ofis modunda kullanıyorsanız ama 97 derece işlemci ve 33W ile 3.3 GHz normal değil.

Boş kirli bilgiler RTX 4060'ın 90 derece olması normal anlayabiliyorum. Kendi kullandığı cihazı kötülenmesine izin vermezsin en iyi tercihi yaptın tebrikler. Victus Nitro veyahut A15 serisi hiçbiri o kadar ısınmıyor G870 adlı cihaz ile alakaklı yüzlerce şikayet metni açıldı yok burası ısınıyor yok işlemci GHz düşürüyor malzeme kalitesi kötü soğutması kötü Türk yapımı elektronik hiçbir eşya alınmaz. Kim evinde Vestel TV cebinde Vestel telefon veya Monster Excalibur kullanıyor adamlar reklamı iyi yapıp Türkler yaptı damgasını yapıştırıyor. Kötü cihazlar kullanmaya devam edin. Sponsorlu içeriklerinde bile işlemcileri 90 dereceleri geçiyor. Kullandıkları anakartlar bile dandik zaman geçtikçe bilgisayar bileşenleri sürekli kendini kısıtlıyor aldığın cihazı tak çalıştır kullanamayıp böyle sorunlar ile karşılaşmaya devam edin. 2 fazla verip Nitro 5 almak varken aldığınız cihazın sorunlarını çözmeye çalışın ben arkadaş zaten gerekli önerileri verdim yapabiliceği bir şey yok bu cihazları savunanı da nadir görüyorum. O kadar bilgiye sahipken G870 almak cesaret ister. Bütün inceleme kanallarına laptoplarını beleşe gönderip övgü ile bahsetmelerini istiyorlar sosyal medya manipülesi ile bilmeyen insanlara cihazlarını satıyor hatta öyleleri var ki sonunda en iyi soğutmaya sahip cihaz diye falan tam komedi.

Boş kirli bilgiler RTX 4060'ın 90 derece olması normal anlayabiliyorum. Kendi kullandığı cihazı kötülenmesine izin vermezsin en iyi tercihi yaptın tebrikler. Victus Nitro veyahut A15 serisi hiçbiri o kadar ısınmıyor G870 adlı cihaz ile alakaklı yüzlerce şikayet metni açıldı yok burası ısınıyor yok işlemci GHz düşürüyor malzeme kalitesi kötü soğutması kötü Türk yapımı elektronik hiçbir eşya alınmaz. Kim evinde Vestel TV cebinde Vestel telefon veya Monster Excalibur kullanıyor adamlar reklamı iyi yapıp Türkler yaptı damgasını yapıştırıyor. Kötü cihazlar kullanmaya devam edin. Sponsorlu içeriklerinde bile işlemcileri 90 dereceleri geçiyor. Kullandıkları anakartlar bile dandik zaman geçtikçe bilgisayar bileşenleri sürekli kendini kısıtlıyor aldığın cihazı tak çalıştır kullanamayıp böyle sorunlar ile karşılaşmaya devam edin. 2 fazla verip Nitro 5 almak varken aldığınız cihazın sorunlarını çözmeye çalışın ben arkadaş zaten gerekli önerileri verdim yapabiliceği bir şey yok bu cihazları savunanı da nadir görüyorum. O kadar bilgiye sahipken G870 almak cesaret ister. Bütün inceleme kanallarına laptoplarını beleşe gönderip övgü ile bahsetmelerini istiyorlar sosyal medya manipülesi ile bilmeyen insanlara cihazlarını satıyor hatta öyleleri var ki sonunda en iyi soğutmaya sahip cihaz diye falan tam komedi.

Ben cihazı kullanan biri olarak yorum yapamayacaksam ne senin ne de bu forumun amacı kalmaz anlatabildim mi? Dikkatli mesaj yaz diyorum sana, orada 1 saatimi harcadım adama yardımcı olabilmek için, ilk sen cevap verdiğin için senin de cihaz hakkındaki verdiğin bilgileri okumak zorunda kaldım yoksa kaale alacağım biri değilsin. Ayrıca senin kokuşmuş kibirli dilini de dinlemek için gelmedim buraya. Ayrıca cihazı ben tercih etmedim, tercih ettirildim bir insanı tanımadan böyle bir yorumu kimse yapamaz sen ise hiç yapamazsın. Ayrıca o çok iyi damgasını yapıştıran insanları benim üzerimden değinmen çok saçma bunu deme diye yazımda belirttim oysa ama okuma yazması olmayan biri gibi davranıyorsunuz. Kompanent kalitesi hakkında da fikrimi belirttim benim yazdıklarımın da aynısını yazmışsınız ancak üslubunuz o kadar kötü ki bir kez daha iğrendim. Nitro 5 almak varken diye bir de belirtmiş şaka gibisin, adam iade edeceğim demiyor farkındaysan. Yeni aldımda demiyor. Adam almış, kullanış, servise götürmüş, yardım için soru sormak için gelmiş buraya senin anlama sorunun mu var? Sözde Müslüman ülke toplumun saygısı kalmamış. Cihazları savunma diye bir şey yok, neyse onu söylüyorum Casper'ın veya Monster'ın ürettiği bir şey yok zaten sen benimle dalga mı geçiyorsun? Sosyal medyada gördüğün şeylerin acısını da benden çıkarma. Bunun ile ilgili zaten konum var benim.

O kadar bilgiye sahipken G870 almak cesaret ister.
Koca metinde tek doğruyu söylediğin yer bu olmuş.

@Kalden Çok iyi muhtemelen ikimizin de mesaj yazma yetkisini aldılar sayende. Resmen İzoly aldım, c4 gibi elimde patladı sende Casper konuşamazsın, önermezsin yan cebime koy yaptın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı