Çözüldü CPU "Termal Throttle" yapan laptoplarda %1 FPS ve akıcılık ilişkisi var mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

briang

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar sıvı metal yapmadan önce CPU hemen her laptopun yaptığı gibi ısınana kadar gaza basıp sonrasında T.T (thermal throttle) yapıyordu ve 4100 küsürlerden 3800 civarına iniyordu çekirdek hızı. Fakat bu böyle sabit olmuyor, hararet düşünce bu sefer yine abanıyor yine yükseliyor çekirdek hızı vs. Bu böyle döngü şeklinde gidiyor. Bildiğimiz gibi bu normal bir laptop davranışı. Fakat benim gözlemlediğim kadarı ile bu olay veri olarak gözle görülür FPS farkı yapmasa da akıcılığı etkiliyor. Yani düşük çekirdek hızı değil, çekirdek hızının sürekli aşırı değişmesi. Sıvı metalden sonra T.T. sona erince aynı FPS'yi almama rağmen oyun daha akıcı hissettiriyor mouse hareketlerinde. Maalesef ki uygulama öncesi FPS dışında %1 FPS kayıtları almadım.

CPU'nun kendi çekirdek hızı ayarlamaları dışında T.T. kaynaklı ayarlamaları acaba %1 FPS'yi etkiliyor olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Etkileyebilir de etkilemeyebilir de. İşlemci darboğaz yapacak durumdaysa ve thermall yiyorsa, bundan dolayı ekran kartı kullanımı da dalgalanıyorsa FPS ve frametime değerlerinde dalgalanma kaçınılmaz olur, benim cihazda da olduğu gibi. İşlemci ekran kartına yetmesine yani kullanım düşük olmasına rağmen thermall yiyorsa bu durum pek soruna neden olmaz ancak daha stabil bir performans için GHz limitlemesi yapılabilir.
Etkileyebilir de etkilemeyebilir de. İşlemci darboğaz yapacak durumdaysa ve thermall yiyorsa, bundan dolayı ekran kartı kullanımı da dalgalanıyorsa FPS ve frametime değerlerinde dalgalanma kaçınılmaz olur, benim cihazda da olduğu gibi. İşlemci ekran kartına yetmesine yani kullanım düşük olmasına rağmen thermall yiyorsa bu durum pek soruna neden olmaz ancak daha stabil bir performans için GHz limitlemesi yapılabilir.

Çözüm

Çekirdekler %50 bile değildi.

Bu arada CPU'nun çekirdek hızını kıstıkça (manuel olarak mesela) kullanım oranı yükselir mi? Yani saat hızı 4000'ken %20 kullanım varsa bir oyunda ve sabit sahnede, 2000'e indirince kullanım oranı artar mı?

Çekirdekler %50 bile değildi.

Bu arada CPU'nun çekirdek hızını kıstıkça (manuel olarak mesela) kullanım oranı yükselir mi? Yani saat hızı 4000'ken %20 kullanım varsa bir oyunda ve sabit sahnede, 2000'e indirince kullanım oranı artar mı?

Yükselir tabii ki de. Yerine göre darboğaz bile yapabilir GHz kısmakta aşırıya kaçarsanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı