Doları düşürmek için vatandaş ne yapabilir?

darksider

Hectopat
Arkadaşlar malum dolar aldı başını gidiyor. Devletin yapması gerekenler malum. Konuyu açma sebebim az çok diye düşünmeden vatandaş olarak biz dövizin düşmesine nasıl yardımcı olabiliriz? Mesela elektronikte ikinci el eşyalar alarak hem tasarruf edip hemde yurt dışına döviz akışını yavaşlatabiliriz başkasının kullanmadığı bir bilgisayar bizim ihtiyacımız olabilir. Market alışverişinde yerli markaya yönelmek de bir fikirdir.

2. el alırken dikkat et derim. :ROFL:

Sahibinden.com bozuk ekran kartı satan kişi

Yapabileceğin bir şey yok dostum. Vatandaşın yapacağı şey en fazla yangına bir bardak su dökmek gibi olur. Ekonomi kuyu gibidir. En dibe inmeden su yüzüne çıkamazsın. Önce en dibe vuracaz. Aklımız başımıza gelecek. Sonra ''Üretim ya resul!'' mottosuyla karma ekonomik modele geçecez. Örnek; Çin. Tam bize uygun örnek. Ucuz iş gücü, otoriter devlet, memnun halk, fıstık gibi üretim.

Arkadaşlar malum dolar aldı başını gidiyor. Devletin yapması gerekenler malum. Konuyu açma sebebim az çok diye düşünmeden vatandaş olarak biz dövizin düşmesine nasıl yardımcı olabiliriz? Mesela elektronikte ikinci el eşyalar alarak hem tasarruf edip hemde yurt dışına döviz akışını yavaşlatabiliriz başkasının kullanmadığı bir bilgisayar bizim ihtiyacımız olabilir. Market alışverişinde yerli markaya yönelmek de bir fikirdir.
Üzgünüm vatandaş hiç bir şey yapamaz.

Bence halkın topluca tasarrufa gitmesi gerekiyo arkadaşlar. Emin olun avrupada bizim tl kazandığımız parayı euro olarak kazanıyorlar ama zaruri ihtiyaçlarının dışında bizim kadar para harcamazlar ayrıca bize göre daha vatanseverler( genel konuşuyorum ) ikame ürün seçme şansları varsa yerli ürünü seçerler her alışverişlerinde mutlaka fiş sorarlar. Konuyu dağıtmak istemiyorum ama bence iyice tüketici bir toplum olduk ve üretmediğimiz için kriz hep kapıda bizi bekleyecek.

Bir tek örnek vereceğim bu konuyla ilgili; zamanında insanlar düşük gelirlerine rağmen yüksek taksit sayıları ile maaşlarının 4-5 katı olan telefonları aldığı için devlet müdahalesi gerekmişti.

Yani vatandaş destek değil tam tersine köstek oluyor. Tüketim çılgınlığı tam gaz devam. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı