Doları düşürmek için vatandaş ne yapabilir?

Bu hükümeti düşürmek. Başka ne gelir elden. Vatandaş bunu düşünecek hale geldiyse vay halimize. Adamlar orada sefa sürsünler bize de bunu düşünelim.

Hükümet ne işe yarar o vakit. Bana verin vatandaş olarak ben yöneteyim düşüneyim.

Bu iş hükümetindir. Seferberlik mi var vatandaş bunları düşünecek duruma gelsin? Tamam vatandaş gereğini yapmıyor olabilir. O zaman eğit bu insanları. Eğitim ver, olanak sağla. Ama bunu yapan da yok. Öyleyse,

Hükümeti değiştirmeyi deneyeceksiniz. Gerçi bir işlemcinin hangi anakartla uyumlu olduğunu bilen bir insan bunun farkında. Bunun farkında olmayan insan sayısı aşırı fazla. Önce onlara anlatmalıyız konuyu.

Aslında şöyle söylünebilir diye düşünüyorum kendim Muhasebe ve Finansman mezunu olarak vatandaşımızın yapacağı şey devletten kat ve kat az olacak ki bu da fazla bir etki yaratmaz. Bilakis zaten vatandaşımız emin olun devletten daha fazla yarar sağlıyor nereden der iseniz "Vergiler" derim. Ne vergisi veriyoruz arkadaş biz diye soran bir millet değiliz. Fatura kesildiğinde bakıp hangi vergileri ödediğimizi bilmiyoruz. Mesela "alkol ve sigara" içiyorsanız yüksek bir meblağ veriyorsunuz. Veya ki bir araç satın alıyorsanız bir araçta devlete alıyorsunuz. Peki bu örneklere göre vatandaş daha ne yapabilir ki? Zaten ülkemiz de "Geçici Vergi" olarak gelen bütün vergiler kalıcı oluyor. Lütfen bir dahaki elektrik faturanız veya doğal gaz su faturanızda ödediğiniz vergileri ve tutarlara dikkat edin ve toplayın.Ve şunu da belirteyim aslında ülkemiz potansiyel olarak mükemmel bir ülke genç nüfusumuz diğer ülkelere göre çok daha iyi ama bizim onlardan tek farkımız coğrafi konumumuz,plansız yatırımlar ve rant "Yahu ne alakası var?" Derseniz şöyle açıklayayım. Coğrafi konumumuz yüzünden savunmaya yüklü bir miktar harcıyoruz. Plansız yatırımlar ise yapılan köprülerin vs özelliştirmeleri derim. Mesela baktıgınızda dünyada zengin olan ülkeler bkz: Norveç önemli gelir kaynağı olan şeylerde Norveç devleti söz sahibi. Rant için bir şey demek istemiyorum. Eğer bu konular düzelir ve üretim için sağlam temeller atılırsa dünyada daha fazla söz sahibi olur alım gücümüz artar. Ben gerçekten üzülüyorum dünya fındık ihtiyacı bizim tarafımızdan karşılanıyor ama fiyatı biz belirlemiyoruz. Üretimde çözüm değil mesela belki hatırlayan olur.
Bilmiyorum yaşınız kaç ama size şöyle bir şey söylüyeyim insanımız etik değerlerden yoksun maalesef. Ben Manisa'nın bir ilçesinde oturuyorum eskiden Deri mont bulunduğum bölgede çok popüler ve yüksek gelir kaynağı idi yurtdışına satışı oluyordu. Deri montun içine elyaf koymak yerine çimento kağıdı ile doldurup sattılar herkese neden üç kuruş için bu yüzden insanın yerli malından korkması bu. Şuanda önemli bir gelir kaynağı olan deri ve deri ürünleri işiyle uğraşan insan sayısı 5-10 ne ekersen onu biçersin.

Son düzenleme:
Onu sandığın başında düşünecektiniz şimdi ne yaprsan yap devletin değişmesi lazım yada kendisini değiştirmeli.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı