E-Spor mu, Eğitim mi?

Aslında bırakmak zorunda kaldım
emoji23.png
Fizik Mühendisliği okuyordum, bıraktım, İtalyan Dili ve Edebiyatı okudum şimdi :) ben İTÜ'deki çift diplomalı bölümleri öneririm. Burs durumunu bilmiyorum ama Amerika'da çok güzel eğitim alıyorlar ve donanımlı bir şekilde mezun oluyorlar. Şansınızı kesinlikle deneyin bence :)
Umarım, hayatım hedeflerime göre şekillenir :). Bir yere gidecek olsam burası kesinlikle İtalya olurdu, hele Venedik :). İnternette hobi olarak Arkeolojik Kazıları araştırıyorum, çok ilgi çekici. İtalyadaki Müzeleri ve Sanat eserlerini görmek isterdim. Bu arada seçtiğiniz bölüm çok güzel. Her şeyi umduğunuz gibi yaşamanız dileğiyle :).

Umarım, hayatım hedeflerime göre şekillenir :). Bir yere gidecek olsam burası kesinlikle İtalya olurdu, hele Venedik :). İnternette hobi olarak Arkeolojik Kazıları araştırıyorum, çok ilgi çekici. İtalyadaki Müzeleri ve Sanat eserlerini görmek isterdim. Bu arada seçtiğiniz bölüm çok güzel. Her şeyi umduğunuz gibi yaşamanız dileğiyle :).
Çok teşekkür ederim :) İtalya kesinlikle görülmesi gereken bir ülke. Vatikan istediğin konuda harika :)

Ya boş yapma lol fanlığından adamın geleceğiyle oynama eğitim tabiki 3 4 sene sonra 25 yaşına gelip e sporu bıraktığında diğerleri gibi üniversite bitirmeye mi uğraşıcak yoksa iş mi arıcak

Daha önce 1 defa lol oynadım :D Yazılım işine yönelebilir ama her e-sporcunun deli paralar kazanamadığı gibi her yazılımcı da deli paralar kazanmıyor. Fakat ortalama bir e-sporcu en az yine ortalama bir yazılımcı kadar para kazanıyor. Ki iyiyse daha fazlasını rahat kazanıyor. 25 yaşında e-sporu bırakmak zorunda değil, ki sektör gelişmekte ve yerleşmekte. E-spor koçları vs.

Hani yazılan gibi her yazılımcı da oyunu oynatan olmuyor ve bahsedilen durum da kolay yapılan birşey değil :D Çok uçup kaçmamak gerekiyor.

30 yasinda sonra refleksler yavaslamaya, vucut yorulmaya baslar.
E de kalmaz, spor da.
Futbolculuk gibi bu is. Hayatinin kisa doneminde, geri kalanina yetecek miktarda para kazanabilecegini dusunuyorsan ve bununla mutlu olabileceksen yap. High risk / High reward bir tercih bu.

Ben bilgisayar muhendisiyim, hic maddi sorun yasamadim, meslegimden de cok memnunum.

Nereden mezunsunuz, nerede çalışıyorsunuz, kaç senedir çalışıyorsunuz ve geliriniz ne kadar, işinizin gidişatı işleyişi nasıl? Bilgilendirir misiniz meslek ile ilgili?

E-spor geleceği olmayan bir meslek diyebiliriz. E-spor devri bittiğinde elinde doğru düzgün maaşlı bir işin olmayacak. Yazılım mühendisliğinde düzenli gidip geleceğin maaşının düzenli yatacağı bir iş. Ayrıca mühendislikte emeklide olabilirsin.

Nereden mezunsunuz, nerede çalışıyorsunuz, kaç senedir çalışıyorsunuz ve geliriniz ne kadar, işinizin gidişatı işleyişi nasıl? Bilgilendirir misiniz meslek ile ilgili?

Bogazici (master), soyleyemiyorum nerede calistigimi, 15-20 bin civari ( maas + kendi yazdigim uygulama gelirleri degiskenligi sebebiyle ) , 7 senedir calisiyorum. Bir kac defa yonetici olmak icin teklif alsam da kabul etmedim. Cunku uygulama gelistirmeyi birakmak istemiyorum. Oyle olsaydi daha fazla kazanabilirdim ama daha mutsuz olurdum. Bana fazlasiyla yetiyor : )

Isimin gidisatindan kasit, sektorun durumu ise gayet iyi. Turkiye piyasasindan bagimsiz, yurt disi ile is yapildigi icin bir sorun yok. Genel olarak kod yazmak, baskalarinin kodunu revize etmek, bugfix yapmak gibi isler var. Bir de yeni bir ozellik eklenecegi zaman ust duzey toplantilar oluyor. Ses yalitimi yapilan, disaridan kimsenin erisemeyecegi guvenlikli mekanlarda tartisiliyor alt yapi, muhendislerce ve finanscilarca karar verip uygulamaya geciriyoruz. Boyle toplantilarda tahtaya yazilan herhangi bir seyin dahi toplanti sonunda silinmesi gerekiyor. ( Bilgi Guvenligi )

Java, JavaScript/TypeScript, Python kullaniyoruz projelerde agirlikli olarak.

Bizim meslekte Dunning-Kruger sendromu cok olur. Bir seyler yapip da, cidden bilgili oldugunu sanan ama aslinda bilgisiz insan cok. Ama kendini gelistirip alanina hakim birisi icin durum gayet iyi.

Meslegi sececek insanlara tavsiyem Ingilizce ogrenip, iyi universitelere gitmeleri. Onemsiz sorulara cevap aramakla zaman kaybetmemeleri ( hangi dil ile baslamaliyim gibi ).

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı