Enver Paşa neden çok seviliyor?

Makaleler
13
İyi Sosyaller. Bayağıdır kafama takılan bir konu var. Enver Paşa başarısız olmasına rağmen, neden bu kadar çok seviliyor? Çok bilge gördüğüm eski bir tarih hocam bile koyu ittihatçı ama ben tam anlamıyorum bunu. Cesur ve Yiğit bir komutan olduğunu ama Atatürk gibi askeri bir deha olmadığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Neyden bahsediyorsun dostum sen? Bu vatan için ölmüş binlerce şehitlerimiz bizim için önemli senin için önemli değildir onu bilmem. Ama onlar olmasa birkaç devletin kölesi olarak yaşayabilirdin onlara borçluyuz böyle klavye delikanlığı ile olacak iş değil bu.
Batıda bir er bile çok çok önemli iken, doğu cephesi, Enver Paşa tehlikesi yüzünden açık tutulmuştur.

Neye göre kime göre uyarladı kardeşim? Yok böyle bir şey. Ayrıca dediğim gibi; İTC'liler, saltanat yanlılarıydı. İçlerinde 2-3 farklılık çıktı diye, kaide bozulmaz ve Osmanlıcıydı yine çoğu.
Saltanat değil Meşrutiyet yanlılarıydı hepsi başta. Hatta Atatürk gibi Cumhuriyet isteyenler de çoktu. Asıl 2 3 tanesi Atatürk ve CHP yönetimine karşı çıkmak için ''Biz padişahı yeni bir padişah gelsin diye mi devirdik'' dediği için bütün hepsi saltanat yanlısı olmaz.

@prex Sırf iki tarafta Türkçü ve Hamid saltanatına karşı diye, aynı fikirdeler diyemeyiz. Çoğu düşünce de farklılık var. Ayrıca İTC'nin ülkeyi kurtarma potansiyeli yoktu ve kurtaramadılar da.
1. Dünya Savaşı'ndan sonra yok olup gitmelerine üzülmüyorum bu yüzden.
Sadece bu değil. İki taraf da tam bağımsızlık taraftarı. Mesela 1914'te İTC'nin kapitülasyonları kaldırdığı gibi Atatürk de kaldırmıştır.

Ben sana yazmadım bu mesajı bana niye yazıyorsun? 😃
Sana ekleme yaptım gibi düşün dostum.
Saltanat değil Meşrutiyet yanlılarıydı hepsi. Hatta Atatürk gibi Cumhuriyet isteyenler de çoktu. Asıl 2 3 tanesi Atatürk ve CHP yönetimine karşı çıkmak için ''Biz padişahı yeni bir padişah gelsin diye mi devirdik'' dediği için bütün hepsi saltanat yanlısı olmaz.
Böyle dediler diye saltanat yanlısı demedim zaten ve Üç Paşalar'ı halk mı seçti sence? Bayağı monarşi var burada ve çoğu fikirde ayrılar. Türkçüler ve Hamid istibdatlığına karşılar diye, aynı fikirlere sahip olmuyorlar. 1. Harp ve harp sırasında ve harp sonrası İttihatçıların çoğu hareketine karşıydı.
Sadece bu değil. İki taraf da tam bağımsızlık taraftarı. Mesela 1914'te İTC'nin kapitülasyonları kaldırdığı gibi Atatürk de kaldırmıştır.
Aklı başında her insan, böyle yapardı zaten ve aşağı yukarı herkes tam bağımsızlık istiyordu.

Sana ekleme yaptım gibi düşün dostum.

Böyle dediler diye saltanat yanlısı demedim zaten ve Üç Paşalar'ı halk mı seçti sence? Bayağı monarşi var burada ve çoğu fikirde ayrılar. Türkçüler ve Hamid istibdatlığına karşılar diye, aynı fikirlere sahip olmuyorlar. 1. Harp ve harp sırasında ve harp sonrası İttihatçıların çoğu hareketine karşıydı.

Aklı başında her insan, böyle yapardı zaten ve aşağı yukarı herkes tam bağımsızlık istiyordu.
İTC'nin rakibi ve Balkan savaşı sırası hükümette olan taraf böyle düşünmüyordu dostum ve bu adamlar seçildi. 3 Paşa hükümeti diktatörlüktür zaten. İTC'nin kendi fikirlerine de karşıydı ve onlar da istibdat getirdiler çünkü adamlar toprakları geri alma gayesindeler, seçilen taraf memleketi satsa umrunda değil. Bunun aynısını Atatürk Cumhuriyet sonrası da yaptı, Atatürk monarşi taraftarı mı?

İTC'nin rakibi ve Balkan savaşı sırası hükümette olan taraf böyle düşünmüyordu dostum ve bu adamlar seçildi. 3 Paşa hükümeti diktatörlüktür zaten. İTC'nin kendi fikirlerine de karşıydı ve onlar da istibdat getirdiler çünkü adamlar toprakları geri alma gayesindeler, seçilen taraf memleketi satsa umrunda değil. Bunun aynısını Atatürk Cumhuriyet sonrası da yaptı, Atatürk monarşi taraftarı mı?
Atatürk, başa diktatör gelmesin diye diktatör olmuştur. En büyük hayallerinden birisi; çok partili sistemdir. Toprakları geri alma gayesi kısmen yanlış ve Atatürk'te buna karşı işte. Toprakları alacaklar diye batırdılar işi. Atatürk'te karşıydı bu işe. İttihatçılardan oldukça farklıdır ve oldukça yeteneklidir onlara kıyasla.

Atatürk, başa diktatör gelmesin diye diktatör olmuştur. En büyük hayallerinden birisi; çok partili sistemdir. Toprakları geri alma gayesi kısmen yanlış ve Atatürk'te buna karşı işte. Toprakları alacaklar diye batırdılar işi. Atatürk'te karşıydı bu işe. İttihatçılardan oldukça farklıdır ve oldukça yeteneklidir onlara kıyasla.
Atatürk'ün İttihatçılardan tek farkı görüşünün çok geniş olması. İttihatçılar da ülke elden gitmesin diye diktatör oldular. Atatürk bizzat bu diktatörlüğün bir parçası olmak istemiş, Enver Paşa tarafından engellenmiştir. Aynı şekilde Cumhuriyet sonrası da Atatürk ülkenin iyiliği için diktatör olmaktan geri durmamıştır. İki tarafın da fikri hürriyet fakat zamanları el vermiyor. Enver Paşa'nın gücü ele geçirdikten sonra saraylarda kalmasına bakmayın, kendisi Makedonya dağlarında hürriyet için yatmıştır.

Atatürk'ün İttihatçılardan tek farkı görüşünün çok geniş olması. İttihatçılar da ülke elden gitmesin diye diktatör oldular. Atatürk bizzat bu diktatörlüğün bir parçası olmak istemiş, Enver Paşa tarafından engellenmiştir. Aynı şekilde Cumhuriyet sonrası da Atatürk ülkenin iyiliği için diktatör olmaktan geri durmamıştır. İki tarafın da fikri hürriyet fakat zamanları el vermiyor. Enver Paşa'nın gücü ele geçirdikten sonra saraylarda kalmasına bakmayın, kendisi Makedonya dağlarında hürriyet için yatmıştır.
Onların diktatörlüğü pek bir işe yaramadı ama. Ayrıca herkesin fikri hürriyet zaten. Yine Atatürk, İttihatçılardan bayağı farklı. İTC ile çok benzer olsalardı, İTC'den de ayrılmazdı.

Atatürk'ün böyle bir girişimi yok fakat abdülhamid peçeyi yasaklamıştır. İslamcılar Atatürk'e laf eder söver fakat iş abdülhamide gelince tarihi bilgiden yoksun bir şekilde onu savunurlar.

Hocam her İslam'cı dediğiniz gibi değil misal ben, ben Atatürk'ün askeri dehasına bayılırım abdülhamid'in çabalarınada. İslamcıyımda (siyasal değil). Ama bunu söyleyince genelde insanlardan laf yiyorum.

Hayır hata değildi. Peçe Arap kültürüne aittir İslam kültürüne değil. Başörtü İslam kültürüne aittir.

İnsanlar istediğini "garip olmayacak şekilde" giyebilir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı