Fan ile Sıvı soğutma arasındaki fark nedir?

Bu bilgisayar kurdu bi harika dostum. :D maşallah 7000 mesaj nedir yav. aydınlattığnız için teşekkürler. Ucuz sıvı soğutma sistemlerinin yerine fanlı soğutma sistemi almanın daha mantıklı olduğunu öğrendim.
Burada olay aslında AMD-intel gibi.
Ucuz bütçelerde AMD(hava soğutma) her zaman daha iyi performans verir fakat 300 TL'den fazla verdiğin zaman sıvı soğutmayı(inteli) tercih etmelisin.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi bir sıvı soğutma sisteminin performansı aslında daha iyidir çünkü yapısı itibari ile ısıyı çok daha iyi bir biçimde taşır ve yok eder.
Sakın ha sıvı soğutmaları hava soğutmadan daha kötü falan sanmayın, aslında tam tersi :)
Ancak bunu yaparken cebinizden hatırı sayılır miktarda paranın çıkmasına sebep olur.
Ben 150 liraya giriş seviyesi bir sıvı soğutma alınmasına karşıyım ancak iyi bir bütçeniz varsa işte o zaman elbette sıvı soğutma tercih edersiniz.

Sıvı soğutmanın sızdırma riski her halükarda vardır ancak kaliteli firmaların ürettiği sistemler kolay kolay sızdırmıyor. Bakımını düzenli yaparsanız hiçbir sorun yaşamazsınız.
Hava soğutma gibi uzaktan hava tutmak kadar kolay değildir yani bakımı.

Üstadım gerçekten bilginize hayranım(y) İnsana söyletecek laf bırakmıyorsunuz.

Üst seviye hava soğutma sistemleri iyidir ama ağırlar. Hava soğutmada üst seviyede noctua tercih ediliyor. Sıvı soğutmalar özellikle çift fanlı olanlar iyi soğutma sağlar ve anakarta yük binmez.

Üst seviye hava soğutma sistemleri iyidir ama ağırlar. Hava soğutmada üst seviyede noctua tercih ediliyor. Sıvı soğutmalar özellikle çift fanlı olanlar iyi soğutma sağlar ve anakarta yük binmez.
Anakarta yük bindirecek kadar ağır olan hava soğutmalar kasanın üst panelinden destek almaktadır. Genelde iki ucu kancalı ipler kullanılır.

Sıcak havada sesli vantilatör mü seni daha çok serinletir yoksa üstüne dökülen buz gibi su mu ?
( Bu yorumumu sadece başlığa göre yaptım linklere göre değil ! )

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcak havada sesli vantilatör mü seni daha çok serinletir yoksa üstüne dökülen buz gibi su mu ?
Cevap veriyorum; buz gibi su tabii ki de :D (Ee tabi sıvı soğutma denilince aklınıza buz gibi su gelmesin. Bune serin su desek daha doğru olur :))

Ben bu işi çoktan hallettim dostlar yinede önemseyip mesaj yazdığınız için çok teşekkür ederim. :)
Stok fana yakın kalitede bir CPU fanı kullanıyorum. Kasanın üstünde 2 adet Cooler Master sickleflow fan var. O ikisi havayı içeri veriyor altta ve kasanın arkasında toplam 2 adet daha fan var onlar dışarı atıyor.
Pek işlemci fanı almaya gerek duymadım. Bilgisayarın olduğu oda zaten soğuk biraz gerek duymadım.

@BilgisayarKurdu Bu konuda benim de bir sorum olacak, yeni konu açmaya gerek yok sanırım.

2 yıldır hava soğutma sistemli bilgisayar kullanıyorum. Fanların sesi artmaya başladı. Birkaç ay önce söküp temizledim ama en baştaki sessiz haline dönmedi tabi. Kasa sıvı soğutmaya uyumlu. Sıvı soğutma sistemleri uzun süreler daha sessiz soğutma sağlar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı