PWM Fan ile Normal Fan Arasındaki Fark Nedir?

Biraz teknik anlaticam aradaki farki.
PWM 4 pin ile calisir, ilk 2 pinden 12 V alir.
3. ve 4. pin ile, verilecek olan enerji kontrol edilir. ( Biri raporlar, digeri kontrol eder )

Klasik fanlarda, RPM kontrolu direkt voltaj azaltilarak yapilir. Ancak cok dusuk RPM degerleri icin cok dusuk voltaj vermek gerekir ve bu durumda fan hic calismayabilir. ( Cunku bir limiti var verebilecegin minimum voltajin )

PWM de ise voltaj hep ayni, diger pin ile bunu kontrol ediyorsun. (Pulse-Width Modulation ) , boylelikle voltajdan bagimsiz daha akilli sekilde RPM kontrolu yapmak mumkun oluyor. Anakartin da boylelikle voltaji regule etmesine gerek kalmiyor analog olarak, zira hep 12V ile calisiyor zaten PWM.
Peki benim alacağım kasada 4 tane PWM fan var, birde işlemci fanını sayarsak toplam 5 tane PWM fan olacak. Hepsini anakarta bağlayabilirmiyim? Anakartın maksimum giriş sayısı var mı? Nereden öğrenebilirim o sayıyı?
Markanın resmi sayfası en sağlıklısı modeli tam seçip teknik özellikler kismindan bakabilirsin.
5 x 4-pin system fan connectors
Böyle bir ifade buldum, bu 5 fan girişi var mo demek?

Son düzenleme:
5 fan varsa anakart cikisi yetmez genelde anakartlarda 1 tane islemci 2-3 tanede fan cikisi olur yani toplamda 3-4 tane ama sorun değil fan çoğaltici kablo aparatlari var onlardan alip sorunu çözebilirsin. Yanliz o adaptörü alirken 3pin 4pin modeline bakarak al yani elindeki fanlar nasilsa ona göre olanı al.

Peki benim alacağım kasada 4 tane PWM fan var, birde işlemci fanını sayarsak toplam 5 tane PWM fan olacak. Hepsini anakarta bağlayabilirmiyim? Anakartın maksimum giriş sayısı var mı? Nereden öğrenebilirim o sayıyı?

5 x 4-pin system fan connectors
Böyle bir ifade buldum, bu 5 fan girişi var mo demek?

Muhtemelen baglayamazsin. Anakartin ureticisinin sitesinden download edebilirsin klavuzu. Orada yazar.

Ama problem degil, bir kisimini PSU ya baglarsin, ya da coklayici kullanirsin.

5 fan varsa anakart cikisi yetmez genelde anakartlarda 1 tane islemci 2-3 tanede fan cikisi olur yani toplamda 3-4 tane ama sorun değil fan çoğaltici kablo aparatlari var onlardan alip sorunu çözebilirsin. Yanliz o adaptörü alirken 3pin 4pin modeline bakarak al yani elindeki fanlar nasilsa ona göre olanı al.
Ben bütün sistemimi Sinerji’den toplayacağım, not olarak takabildikleri fanları anakarta diğerlerini ise PSU’ya takmalarını söylerim. Kasa gelince belki çoklayıcı alıp hepsini anakarta bağlamayı denerim ama hiç anlamam bu işlerden. Sizce işlemci soğutucusu hep maksimumda mı çalışmalı yoksa işlemcinin sıcaklığına göre kendini ayarlamalı mı?

Ben bütün sistemimi Sinerji’den toplayacağım, not olarak takabildikleri fanları anakarta diğerlerini ise PSU’ya takmalarını söylerim. Kasa gelince belki çoklayıcı alıp hepsini anakarta bağlamayı denerim ama hiç anlamam bu işlerden. Sizce işlemci soğutucusu hep maksimumda mı çalışmalı yoksa işlemcinin sıcaklığına göre kendini ayarlamalı mı?

Sinerji güzeldir. Onlar hepsini ayarlar anlamiyorsaniz çok dokunmaniza gerek yok zaten. İslemci fani islemcinin calisma sıcaklığına göre kendisini ayarlamasi daha iyidir. O.C. vb. Durumlarda maksimumda calismasi önerilir.

Yukarda yetmez demişler de yanlış bilgi olmasın. Anakartın bir CPU, bir pompa ve beş tane SYS fan girişine sahip. Elindeki dört kasa fanını o beş SYS fan girişlerine rahatlıkla takabilirsin; bir tanesi de boş kalır hatta. İşlemciyi de CPU fan girişine takabilirsin.

Yukarda yetmez demişler de yanlış bilgi olmasın. Anakartın bir CPU bir pompa beş tane SYS fan girişine sahip 4 kasa fanını o beş SYS fan girişine rahatlıkla takabilirsin. İşlemciyi de CPU fan girişine takabilirsin.
Böyle yaparsam hepsi sıcaklığa göre kendi hızlarını ayarlayabilirler mi?

SYS fan girişinin niteliğine bağlı. Misal benim kullandığım anakartın üç tane SYS fan girişinden birisine PWM fan taksam dahi ayar çekmezsem tam devir çalışıyor. Bunu sen kendin teşhis edeceksin.
Ayar çekmek derken? Zaten kendisi işlemci sıcaklığına göre çalışmıyor mu? BIOS’tan yapabilir miyim ayarı?

Yeni konular

Geri
Yukarı